Uudised

Tartu Ülikooli teadlased arendavad maailmas ainulaadset koroonaviiruse kiirtesti 

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 5. mai 2020 07:18
Foto: Andres Tennus / TÜ Kliinikum
Tartu Ülikooli ja ettevõtte Selfdiagnostics koostööprojekti käigus töötatakse välja SARS-Cov-2 kiirtest, mille abil on võimalik viirusesse nakatumine kindlaks teha praegusest kiiremini ja odavamalt. Projekti tunnustati Euroopa Liidu innovatsiooni ja tehnoloogia konsortsiumi EIT Health tootearenduse grandiga.

Ülikool teatab pressiteates, et koroonaviiruse pandeemia on nõudnud tuhandeid inimelusid ja rahvusvaheliste teadlaste hinnangul võib viirus sügisesel gripihooajal taas massiliselt levima hakata. Seetõttu on oluline valmistuda järgmiseks potentsiaalseks viirusepuhanguks uute lahendustega, suurendades testimisvõimekust väljaspool kesklaboreid ja haiglaid.

Samal teemal

Arendatav kiirtest võimaldab vajaliku analüüsi teha asukohast sõltumata, sest see ei nõua suuri seadmeid ega eriruume. Selle testi abil saavad viirusega nakatumise kindlaks teha nii eri- ja perearstid kui ka apteegid ja hoolekandeasutuste meditsiinitöötajad.

„Test tuvastab sarnaselt praeguste meetoditega viiruse RNA ninakaape proovist – nii on see nakkuse tuvastamisel usaldusväärne lahendus,“ selgitas Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi vanemteadur Kaido Kurrikoff. „Teadustöö eesmärk on tuua kiirtest turule juba selle aasta sügisel, et olla valmis järgmiseks pandeemiaks. Tehnoloogia kasutamine annab rohkem iseseisvust ajal, mil tarneahelad võivad eriolukorra tõttu katkeda, ning selline pädevus ja tootmisressurss aitavad tagada riigi julgeoleku ja majandusliku toimetuleku,“ lisas ettevõtte Selfdiagnostics tegevjuht Marko Lehis.

Selfdiagnostics OÜ on Eesti kapitalil põhinev arendus- ja tootmisettevõte, millel on pikaajaline kogemus meditsiiniseadmete arendamisel ja tootmisel. Koos Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudiga on ettevõte enam kui kümme aastat arendanud meditsiinidiagnostika meetodeid ja vahendeid. Projekti meeskonda kuuluvad peale kogenud teadlaste ja inseneride ka rahvusvaheliselt tunnustatud eksperdid. Koroonaviiruse kiirtesti arendustööd rahastab Euroopa Liidu innovatsiooni ja tehnoloogia konsortsium EIT Health.

Samal teemal

05.04.2020
MÜRGISTUSI ON ROHKEM: inimesed võitlevad viiruse vastu rohke kodukeemiaga, aga ka MMSi ja eetri joomisega
04.04.2020
HAIGEID KORDADES ROHKEM? Lausa pooled koroonatestid võivad näidata valenegatiivset tulemust
03.04.2020
Terviseamet: ööpäevaga lisandus üks Covid-19 positiivne test, suri kaks inimest