Uudised

VIDEO | Marek Strandberg: viirus ei ole kuhugi kadunud 

Ohtuleht.ee, 6. mai 2020 05:24
Marek Strandbergi sõnul on teadusartiklid kinnitanud, et kuni pooled koroonaviiruse kandjad on ilma sümptomiteta. “Loomulikult tahame me kõik ühiskonna taas avada, taastada majanduse ja normaalse elu. Täna me teame aga, et koroonaviiruse nakkust võivad kanda ka ilma haigustunnusteta inimesed. Neid võib olla kuni pool nakatunutest,” ütleb Strandberg.

Videos selgitab Strandberg, mis võib juhtuda, kui riigid liiga kiiresti eriolukorra piirangud ja reeglid eemaldavad ja kuidas ennast ja teisi piirangute leevenemisel kaitsta.

Strandberg viitab videos Wuhani haiglates teostatud uuringutele, millest selgub, et viiruse pärilikkusaine ehk RNA on ka õhus olevate imepisikeste piiskade küljes. “Need imepisikesed piisad püsivad õhus minuteid või isegi tunde, olenevalt ruumi suurusest ja ventilatsioonist,” kinnitab Strandberg.

Piiri pidamine ja kodus olemine on andnud tänaseks väga hea tulemuse ja viiruse mõju on taandumas.

Samal teemal

“Me ei tohi kindlasti selles olukorras kaotada valvsust ja öelda, et kuna lisandub vaid mõni nakatunu päevas, ei ole enam vaja piiranguid hoida. Ka veebruari lõpul oli Eestis vaid üks haige.” viitab Strandberg.

Terve ühiskonna taasavamiseks on Marek Strandbergi sõnul ainult üks võimalus: suu ja nina katmine avalikus ja rahvarohkes kohas. “See võib olla maski kandmine, aga võib olla ka lihtsalt salli näo ette panemine rahvarohkes kohas,” kirjeldab Strandberg. “Loomulikult ei kaitse sall meid täielikult, aga ikkagi peab see kinni piisku, mille peal viirused n-ö reisivad.”

“Kui Eestis suudetaks üks kuni kaks kuud hoida nina ja suu kaitstuna avalikes kohtades, on suur tõenäosus, et saame viirusest jagu,” kinnitab Strandberg. Vastasel juhul on oht koroonaviiruse teise laine tekkeks.

Maske ja näokatteid kasutades on oluline teada, millised on nende filtreerimisomadused. Kõik näokatted ja maskid ei saa ega peagi vastama standardile.

“Sall ei vasta samuti ühelegi standardile, aga ometi on sellestki kasu,” kinnitab Strandberg ja lisab, et peame olema eriti ettevaatlikud ka seetõttu et võimalik, et kuni pool nakkuse kandjatest ei oma ühtki COVID19 sümptomit või põevad selle läbi väga mõõdukate haigustunnustega.