Keha

ÄRA RIKU ELUTÄHTSAT ORGANIT! Tee nii ja maks ütleb sulle aitäh! 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 11. aprill 2021 17:00
Maksale ei meeldi alkoholiga liialdamine ja rasvane toit. Foto: Vida Press
Maks on organ, millele sa ilmselt ülearu palju ei mõtle, kuid see on su kehas väga oluline. Ükskõik mida sa sööd või jood, läbib maksa – ka ravimid. Seega hoia maksa hästi, et see saaks oma tööd korralikult teha!

Kui sa ei hoolise maksa tervise eest, on kerge seda elutähtsat organit üle koormata. Samas pole maksa heas töökorras hoidmises midagi väga keerulist – suures osas on määrav sinu elustiil. Maks võib valed valikud küll andeks anda, kuid ka sellel on oma piirid. Kui oled maksa juba ära rikkunud, on vahel juba võimatu asja parandada.

Maks asub paremal pool küljes ja võib kaaluda kuni 1–1,5 kilo, meeste maks on u 200 g raskem kui naistel. Maksal on kehas palju tähtsaid ülesandeid, näiteks aitab ta puhastada verd kahjulikest ainetest, mida su keha toodab.

Samal teemal

Muidugi tähendab maksa eest hoolitsemine kaugeltki enamat kui vaid kahjulike ainete vältimine.

Ära liialda alkoholiga. See rikub maksarakud ja võib viia maksa rasvumise või ka tsirroosini – aga see võib olla juba surmav.

Söö tervislikult ja liigu regulaarselt. Kui hoiad kaalu kontrolli all, aitab see ära hoida mittealkohoolse rasvmaksa teket, mis võib samuti tsirroosini viia. Pidev kiirustamine tähendab, et paljudel pole piisavalt aega korralikult süüa: päeval võetakse kiiresti suupisteid ja õhtul süüakse kõht täis kogu päeva eest. Oluline on ka toidu kvaliteet: paljud meist söövad liiga palju ja liiga rasvast toitu.Tõeline nuhtlus maksale on aga vähene kehaline aktiivsus.

Foto: Pixabay

Ole ettevaatlik ravimitega.Teatud ravimitel võivad olla maksa kahjustavad kõrvaltoimed ja maksa võib rikkuda näiteks valuvaigistitega liialdamine. Päris süütud pole ka loodustooted ja toidulisandid.

Loomulikult rikub maksa, kui võtad ravimeid koos alkoholiga. Arstiga tuleb nõu pidada ka siis, kui pead korraga võtma mitut ravimit.

Väldi nakatumist viirusliku hepatiidiga! See on tõsine haigus, mis võib kahjustada maksa.

Ära katsu ega hinga sisse mürgiseid aineid. Maksale võivad kahjulikud olla näiteks puhastusaerosoolid või putukatõrjevahendid. Väldi otsest kontakti selliste ainetega. Maksa rikub ka suitsetamine.

Joo kohvi. Uuringud näitavad, et kohvijoomine vähendab riski haigestuda maksahaigustesse.

Foto: Pixabay

Rasvmaks on haigus, kus maksa koguneb liiga palju rasva. Kõige tavalisemad rasvmaksa tekkepõhjused on ülekaal, eriti rasva kogunemine vöökohal, ja alkoholiga liialdamine. Mõnevõrra mõjutab seda ka pärilikkus – kõigil rasvunud vöökohaga inimestel ja alkoholiga liialdajatel ei kujune rasvmaksa.

Terve maksa rasvasisaldus on kuni 5% selle massist. Kui rasva koguneb üle 5–10%,  hinnatakse seda seisundit maksa rasvumisena. Kui maks muutub rasvasemaks, hakkab maksaensüümide aktiivsus kasvama ja see võib tekitada maksapõletikku, mille tagajärjel võib areneda maksatsirroos. 

Foto: Tiina Kõrtsini

Vastupidiselt paljudele teistele haigustele pole rasvmaksal iseloomulikke tunnused, mistõttu on seda raske diagnoosida. Seetõttu ei tea paljud inimesed, et neil on see probleem. Rasvmaksa korral leitakse uuringutel maksaensüümide aktiivsuse ja maksa enda suurenemine.

Kui enne avastati rasvmaksa pigem 40–60aastastel inimestel, siis nüüd aina enam ka lastel ja noortel täiskasvanutel.

Parim abi rasvmaksa vastu on kaalulangetamine ja liikumine. Kui rasvmaks on tekkinud alkoholist, siis tuleb alkoholist loobuda.

Allikad: WebMd, Tervemaks.ee, Tohtorille.fi