Keha

PSÜHHIAATER NUTITELEFONIST: sel kellaajal kasutades ajab see sööma ja võib paksuks teha! 

Kersti Eero, 8. juuni 2020 05:00
Pommitades oma aju tuhandete pöidlalibistustega päevas, muutub tal üha raskemaks võtta vastu olulist infot. Foto: Panther Media Sergiy Tryapitsyn
 „Nende jaoks, kes jälgivad oma kehakaalu, võib olla hea teada, et kui kasutad hilisõhtul telefoni, võib see tõsta su isu,“ hoiatab Stockholmi Karolinska instituudi psühhiaatriaosakonna peaarst Anders Hansen äsja eesti keeleski ilmunud raamatus „Ekraaniaju. Kuidas digisõltuvus meie tervist ja heaolu mõjutab“. Kuid kõige rohkem mõjutab see autori sõnul siiski meie und. 

„Liigne nutitelefoni kasutamine võib viia stressi ja rahutuseni, aga kõige rohkem mõjutab see meie und,“ tõdeb doktor Hansen. „Kui me saame liiga palju valgust, siis melatoniini tootmine pidurdub ja keha arvab, et on päev. Seepärast magamegi halvasti, kui magamistoas on liiga valge. Ent melatoniini tootmist ei mõjuta ainult see, kui suur hulk valgust meile langeb, vaid ka see, mis tüüpi valgus see on. Sinisel valgusel on eriline võime melatoniini tootmist madalal tasemel hoida. Kui kasutad enne magamaminekut nutitelefoni ja  tahvelarvutit, äratab sinine valgus aju üles ja surub melatoniini tootmist mitte ainult vahetult alla, vaid viivitab selle tootmise taasalustamist kaks kuni kolm tundi. Seega kerib sinine valgus sinu bioloogilist ööpäevakella paar kuni kolm tundi tagasi.“ Psühhiaater võrdleb ajavahestressi sellega, mis tekiks näiteks Rootsist Gröönimaale või Lääne-Aafrikasse reisides. 

Foto: Pixabay

Isu tõuseb ja rasv koguneb

Samal teemal

Kuid sinine valgus ei mõjuta ainult unehormoon melatoniini, vaid see tõstab ka stressihormoon kortisooli ja näljahormoon greliini taset, sealjuures see mitte ainut ei tõsta isu, vaid selle mõjul keha ka ladestab rasva paremini. 

Pärast seda, kui oleme kasutanud hilisõhtul nutitelefone ja tahvelarvuteid, me mitte ainult ei vahi lakke, vaid meil tekib ka söögisu. Kirsina tordil  omastab keha öises võileivas sisalduvaid kaloreid tõhusamalt ja ladestab need nahaaluse rasvana meie talje ümber.  

„Enne, kui unerohtu kaaluda, tuleks jätta telefon magamistoa ukse taha ja teha vähemalt kolm korda nädalas 45 minutit järjest sporti - hea oleks, kui sa hakkad seejuures higistama. Liikumine aitab nii kiiremini magama jääda kui ka parandab une kvaliteeti. Samuti on teadusuuringud näidanud, et kehaline aktiivsus parandab meie keskendumisvõimet, aitab paremini taluda stressi ja parandab mälu,“ rõhutab Hansen korduvalt kehalise aktiivsuse tähtsust.

Sama kehalise aktiivsuse tähtsust on kinnitanud mitmed uuringudki. Näiteks meie esiisad kütt-korilased kõndisid tõenäoliselt 14-18 000 sammu päevas. Üle seitseme tuhande aasta vanuste reie- ja sääreluude analüüsimisel tuli välja, et toonane keskmine luumass ja -tugevus olid samal tasemel kui praegustel pikamaajooksjatel.

Foto: Pixabay

Lisaks füüsilistele vaimsed mured 

Psüühhiaatri eesmärk on kutsuda inimesi üles ettevaatlikkusele. „Kui märkad, et magad halvemini, oled ärevam või su keskendumisvõime on halvem ja samal ajal kulutad kolm tundi päevas nutitelefonile, tasub see vist veidikeseks kõrvale panna. Olenemata sellest, mida teadusuuringud seni selle kohta on näidanud,“ tõdeb ta. 

Justin Rosenstein, kes töötas välja Facebooki „meeldib“-funktsiooni ehk kuulsa püstise pöidla, pani ka oma näoraamatule funktsiooni, mis on välja töötatud lapsevanematele oma laste telefonis veedetud aja piiramiseks. Sest nagu ütleb Sean Parker, kes varem Facebooki juhatusse kuulus: „Ainult jumal teab, mida see meie laste ajudega teeb.“ 

Magamistuba pole telefoni jaoks  

  • Tundlikkus stressi ja ekraanide sinise valguse suhtes võib olla inimeseti erinev, aga kui kuulud nende hulka, kellel on unega probleeme, peaksid proovima hilisõhtul stressi ja ekraane vältida.
  • Kui sul peab nutitelefon tingimata magamistaoas olema, siis vähenda enne magamajäämist ekraaniheledus miinimumini ja hoia ekraani silmadest vähemalt 36 cm kaugusel. 
  • Lülita nutitelefon või e-raamat välja vähemalt tund aega enne magamaminekut.
  • Ära vaata töömeile vahetult enne magama minemist.
  • Deinstalli sotsiaalmeediarakendused oma telefonist ja kasuta neid ainult arvutis.
  • Ära hoia telefoni magamistoas, kui sul on unega vähimalgi määral probleeme. Äratuse tarbeks hangi endale äratuskell.

Allikas: Anders Hansen „Ekraaniaju. Kuidas digisõltuvus meie tervist ja heaolu mõjutab“, kirjastus Varrak