Hea nõu

DR VASSILJEVI NÕUANNE | Kas see on üks haigus, kui liigesed, puusad ja selg valutavad? 

Viktor Vassiljev, 10. juuni 2020 07:00
"Päris hästi aitab ravivõimlemine, milline on täiesti tunnustatud ravimeetod, kuigi arst mõnikord unustab sellist võimalust pakkuda," ütleb dr Viktor Vassiljev.Foto: Robin Roots
„Kui liigesed valutavad, eriti puusad, ja selg ka, on see üks ja sama haigus, või on neid mitu ja igaühel peavad omad rohud olema? Mulle kirjutas arst küll mitu diagnoosi, kuid ainult ühed tabletid, nii seljale kui puusadele. Ei tea, kas ei viitsinud vanainimese haigustesse süveneda.“ Kui inimesel üks ränk haigus juba olemas, siis peavad ikka erilised patud olema, et jumal veel teisegi saadaks. Kuigi juhtub. Nii pattu kui karistust.

Aga selja ja liigestega on sageli nii, et haigusliku protsessi olemus on sama – selgroolülide vahel on põhimõtteliselt samasugused liigesed kui põlve omad. Seega liigesekõhre vananemine ehk artroos võib olla nii siin kui seal. Kuigi terminoloogiliselt võib arst vahet teha – puusaliigese vananemisele paneb nimeks koksartroos, põlve oma on gonartroos ja lülisambas spondüloartroos. Ravi on kõigil sama, kusjuures ülesanne on pidurdada liigestes muutuste tekkimist, sest nooremaks see neid kindlasti ei tee.

Kuid päris hästi aitab ravivõimlemine, milline on täiesti tunnustatud ravimeetod, kuigi arst mõnikord unustab sellist võimalust pakkuda. Võimlemisharjutused on puusadele, õlgadele, kaelale ja seljale erinevad ja omast tarkusest neid ei leiuta, aga kui spetsialist näitab kätte, siis võib ise kodus jätkata.

Samal teemal

01.05.2020
DR VASSILJEVI NÕUANNE | Kas neerutsüst on ohtlik?
31.04.2020
DR VASSILJEVI NÕUANNE | Kas kubemesongale aitab ainult operatsioon?
29.04.2020
DR VASSILJEVI NÕUANNE | Kui kaua võib unerohtu võtta, enne kui tekib sõltuvus?
27.04.2020
DR VASSILJEVI NÕUANNE | Mida teha, kui öösel ajab köhima?