Keha

KAS SEE VÕIB OLLA VÄHK? 15 keha muutust, mida ei tohi tähelepanuta jätta 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 13. september 2020, 13:00
Kõik muutused kehas ei tähenda alati ränka haigust. Foto: Vida Press
Suur osa muutustest meie kehas ei pruugi tähendada mingit tõsist probleemi. Aga kui kaal langeb kiiresti justkui ilma põhjuseta, kurnatusest ei päästa isegi puhkamine või on rinnas imelik tükk, siis tasub nõu pidada arstiga. Siin on veel mõned märgid, mille suhtes tasub olla tähelepanelik.

Nahamuutused

Uus sünnimärk või vana, mis muudab värvi, suurust või kuju, võib olla märk nahavähist. Ka see, kui üks sünnimärkidest on teistest väga erinev. Kui märkad nahal ebatavalisi muutusi, konsulteeri arstiga, kes saab seda lähemalt uurida.

Foto: Martin Ahven

Häiriv köha

Kui sa ei suitseta, siis on vähe võimalusi, et köha on märk vähist. Enamasti on köha põhjuseks külmetus, astma, reflukshaigus või põletik. Aga kui köha ei lähe üle ja selles on ka verd – eriti, kui oled suitsetaja – , siis tuleb minna arsti juurde.

Muutused rindades

Enamik muutustest rindades ei tähenda vähki. Aga ikkagi tuleb mis tahes muutustest rääkida arstile ja lasta end üle kontrollida. Mine kontrolli, kui leiad rinnast tüki, kui nibud tõmbuvad sissepoole, punetavad või on paistes või rinnad on valulikud. Kui vaja, saadab arst sind mammogrammi tegema ja teeb muud uuringud.

Foto: Tiit Blaat / Ekspress Meedia

Turses kõht

Sul võib olla kõht ebamugavalt turses söödud toidu või isegi stressi tõttu. Aga kui see ei lähe kuidagi üle ja tunned peale selle veel kurnatust, kaal langeb ja selg valutab, siis peaksid laskma ennast üle vaadata. Naistel võib turses kõht tähendada ka munasarjavähki.

Foto: Pixabay

Pissimisprobleemid

Paistes lümfisõlmed

Kui lümfisõlmed on paistes, tähendab see sageli, et su keha võitleb infektsiooniga. Samas põhjustavad lümfide paistetust ka mõned vähiliigid, näiteks lümfoom ja leukeemia. Paistes lümfisõlmede põhjuse aitab välja selgitada arst.

Veri pärast WC-s käiku

Kui näed pärast tualeti kasutamist potis verd, on mõistlik asja arstiga arutada. Verd väljaheites võivad põhjustada näiteks hemorroididt, kuid ka soolevähk. Veri uriinis võib tähendada kuseteede põletikku, aga ka neeru- või põievähki.

Foto: Erki Pärnaku

Muutused munandites

Kui märkad munandites tükki või need on paistes, on vaja kiiresti arsti juurde minna. Munandivähi sage tunnus on valutu tükk munandis.Vahel aga tunnevad mehed vaid raskustunnet alakõhus või tunduvad munandid suuremad. Probleemi põhjuse saab välja selgitada arst.

Neelamisprobleemid

Neelamise võivad teha raskeks külmetushaigused, reflukshaigus või isegi teatud ravimid. Kui see ei lähe aja jooksul paremaks, räägi arstiga. Neelamisprobleemid võivad viidata ka kõri- või söögitoruvähile.

Veritsusel menstriuatsioonidevahelisel ajal võib olla palju põhjuseid, näiteks põhjustavad seda isegi mõned rasestumisvastased vahendid. Kuid konsulteeri arstiga, kui sul on veritsus päevade vahel, pärast seksi või sul on verine voolus. Arsti juures on vaja ennast kontrollida, et välistada emaka-, emakakaela- või tupevähki. Konsulteeri arstiga, kui sul on veritsus pärast menopausi – see ei ole normaalne ja vajab kiiret läbivaatust.

Suuprobleemid

Halb hingeõhk või haavandid – enamik muutustest suuõõnes pole väga tõsised probleemid. Aga kui suus  on valged või punased haavandid, mis ei parane mitme nädala jooksul – eriti kui oled suitsetaja– , siis on vaja lasta ennast arstil üle vaadata. Tegemist võib olla suuõõnevähiga. Ohumärgid on ka tükk põses, probleemid lõugade liigutamisel ja valu suus.

Kaalukaotus

Loomulikult võtad kaalust alla, kui muudad oma menüüd ja hakkad liikuma. See võib juhtuda ka stressi või kilpnäärmeprobleemidega. Aga pole normaalne, kui kaotad 10 kilo lihtsalt niisama. Kiire kaalukaotus võib olla mitme vähiliigi, näiteks pankrease-, mao-, söögitoru-, kopsuvähi jt varajane märk.

Palavik

Palavik pole üldiselt paha asi, vahel on see lihtsalt märk, et su keha võitleb infektsiooniga. Palavik võib olla ka mõne ravimi kõrvaltoime. Aga kui palavik ei lähe ära ja sellel pole mingit selget põhjust, võib see viidata ka vähile, näiteks lümfoomile või leukeemiale.

Foto: Mari Luud

Kõrvetised ja seedehäired

Peaaegu igaüks tunneb vahel kõrvetisi – enamasti on selle põhjuseks toitumine või stress. Aga kui menüü muutmine ja ravimid ei aita ning seedehäired püsivad, tasub minna arsti juurde, et välistada näiteks maovähk.

Foto: Pixabay

Kurnatus

Väga paljud asjad võivad meid väga väsitada ja enamik neist pole väga tõsised. Aga suur väsimus võib olla ka teatud vähiliikide, näiteks leukeemia varajane märk. Ka teatud soolevähid ja maovähk võivad põhjustada verekaotust, mida sa ei näe, kuid see võib muuta väga väsinuks. Kui oled kogu aeg kurnatud ja puhkamine ei too leevendust, konsulteeri arstiga.

Allikas: WebMD

Samal teemal

8. september 2020, 10:03
ONKOLOOG PEETER PADRIK: kui inimene teeb elus kõik õigesti, võib kasvaja ikkagi tulla
7. august 2020, 06:00
OLED KODUKONTORIS TUBLISTI JUURDE VÕTNUD? 9 nippi, kuidas panna piir pidevale näksimisele! 
6. august 2020, 06:00
SELJAVALU VÕIB ALATA VÄIKSEST LIIGUTUSEST: mida saab leevenduseks ise teha, millal vajad arsti?
18. juuni 2020, 13:13
Vähiravifond toetab agressiivse rinnavähiga naist: „Võitlen ja mul on, mille nimel võidelda.“