Uudised

AVASTA HAIGUS ÕIGEL AJAL! Naisi oodatakse taas rinnavähi sõeluuringule 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 30. juuni 2020 09:41
Eestis kutsutakse rinnavähi sõeluuringule 50–69-aastaseid ravikindlustatud naisi iga kahe aasta järel.Foto: Vida Press
Haigekassa ootab naisi taas rinnavähi sõeluuringule, mis on ravikindlustatud naistele tasuta.

„Rinnavähki on võimalik avastada enne, kui kasvaja on tekitanud kaebusi ja organismis levima hakanud. Seetõttu on rinnavähi varajane avastamine ülioluline, kuna võimaldab alustada ravi õigeaegselt ning haigust saab edukamalt ravida,” ütles haigekassa esmatasandi teenuste peaspetsialist Made Bambus.

Samal teemal

Eestis kutsutakse rinnavähi sõeluuringule 50–69-aastaseid ravikindlustatud naisi iga kahe aasta järel. Tänavu on kutsutud sõeluuringule naised, kes on sündinud aastatel 1953, 1954, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966, 1968 ja 1970.

Sihtrühma kuuluvatele naistele saadab vähi sõeluuringute register läbi rahvastikuregistri e-postile nimelise kutse. Kui e-posti aadress puudub, siis saadetakse paberkutse rahvastikuregistris märgitud aadressile. Seepärast on väga oluline, et iga naine kontrolliks oma kontaktandmete õigsust rahvastikuregistris, mida saab teha läbi riigiportaali Eesti.ee. Kutsele on märgitud uuringuid teostavate raviasutuste kontaktid, saatekirja sõeluuringule leiab patsiendiportaalist www.digilugu.ee.

Uuringus osalemiseks ei pea jääma kutset ootama. Kui sinu sünniaasta on tänavuste kutsesaajate nimekirjas, tuleb helistada endale sobivasse tervishoiuasutusse. Lisaks haiglatele saab rinnavähi sõeluuringut teha ka mammograafiabussides, mis külastavad maakondi terve aasta vältel. Sõeluuringut teostavate raviasutuste ja mammograafiabusside kontaktid on haigekassa veebilehel.

Rinnauuringule saab minna ka siis, kui sa ei kuulu sõeluuringu sihtrühma. Uuringule minekuks on esmalt vaja pöörduda pere- või naistearsti poole, kes kontrollib patsiendi tervist ja vajadusel suunab rinnauuringule. Ida-Tallinna Keskhaigla ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla rinnakabinettidesse saab pöörduda ka ilma saatekirjata.

Mammograafiat tehakse alates 30. eluaastast rinnakaebustega naistele arsti saatekirja alusel ja alates 50. eluaastast ennetusena iga kahe aasta järel.

Sõeluuringul tehakse rinnanäärme radioloogiline uuring ehk mammograafia, mis on tervisele ohutu.