"Puukborrelioosil on tõesti olemas ka liigestevorm, mis tekitab liigestes kroonilise põletiku, aga seda esineb suhteliselt harva," ütleb dr Viktor Vassiljev.Foto: Robin Roots
Viktor Vassiljev 18. august 2021 07:00

Teatavasti levitavad puugid entsefaliiti, mille vastu aitab kaitsesüstimine, kuid kolm korda sellest rohkem borrelioosi, mille vastu süstid ei aita. Nii et vaktsineerimine on mitme otsaga asi, kellel ameti või muidu eluviisi tõttu metsa iga päev asja, võiks ju teha, aga borrelioosi vastu see ei kaitse.

Kõige kindlam on ikkagi ettevaatlikkus, vastav riietus ja metsast tulles ihu ülevaatamine. Borrelioos võib olla pika peiteajaga ja paar kuud pärast puugihammustust välja lüüa. Hammustuskohas punane sõõr võib olla või mitte, enamasti ei panda tähele, aga haigus ise algab kõrge palavikuga, ja siis tasuks küll mälu pingutada, kas oli puugiga kokkupuudet. Ning arstile kindlasti ära mainida, sest lihtne vereproov annab kindla diagnoosi, muidu saab koroonakahtluse ja kaks nädalat koduaresti.

Iga haigus võib esineda kergemas ja raskemas vormis, puukborrelioos pole selles suhtes erand, omade kaugtagajärgedega, mille kohta selline küsimus:

"Olen põdenud puukborrelioosi kaks aastat tagasi, nüüd on liigesed haiged, tehti vereproov ja arst ütles, et see näitab borrelioosi. Kas tõesti ei ravitud tookord välja ja nüüd on liigeste kallal?"

Võib-olla on, võib-olla ei ole. Puukborrelioosil on tõesti olemas ka liigestevorm, mis tekitab liigestes kroonilise põletiku, aga seda esineb suhteliselt harva. Kindlasti määras arst täiendavad uuringud, sest esmane borrelioosiproov näitab ainult seda, et kunagi on borrelioosi põetud, muud ei midagi.

Borrelioosi tekitaja jätab organismi oma jälje, aga see ei tähenda muud, kui et ta on teie organismi külastanud. Sellega on nagu kurjategijaga, kes ammu pokri pistetud, aga näpujäljed on kuriteopaigal alles.

Liigesehaigusi on teisigi ja märksa sagedamini, kui see borrelioosi oma. Nii et järgnevad uuringud selgitavad täpsema diagnoosi ja vastavalt sellele saab ravi. Borrelioosi võib tõepoolest ka märkamatult kaks aastat põdeda, aga kui see lõpuks avastatud, siis antibiootikumikuuriga saab sellest lahti.