Keha

KAAL KÕIGUB ÜLES JA ALLA? Kui teed nii, jääb kaalulangus püsima! (2)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 7. veebruar 2021 12:00
Vahet pole, missugust dieeti sa pead, sest tulemus on üks – need ei toimi. Vähemalt pikemas plaanis.Foto: Vida Press
Kas oled vahel mõelnud umbes nii: „Oi, suvi tuleb, nüüd on vaja kähku alla võtta!” Siis aga lased end jälle käest ja avastad, et püksid pitsitavad. Vaja taas rangele dieedile minna! See ongi jo-jo dieeditamine, kui kaal käib üles-alla nagu hotelli lift.

Jo-jo-efekt võib tabada nii mehi kui naisi, noori kui vanu. Kaalukõikumine ei mõjuta ainult vöökohta, vaid sellel võib olla ka pikemaajaline halb mõju tervisele.

Dieedid ei toimi

Samal teemal

Atkinsi dieet. Paleodieet. Gluteenivaba dieet. Puuviljadieet. Vahet pole, missugust dieeti sa pead, sest tulemus on üks – need ei toimi. Vähemalt pikemas plaanis. Võimalik, et sul õnnestub tõesti alla võtta, kuid aasta pärast on kolmandikul dieedipidajatest endine kaal tagasi. Aga viie aasta pärast? Peaaegu kõik on endises kaalus tagasi.

Hundiisu

Sinu rasvarakud toodavad hormooni nimega leptiin. See annab ajule märku, millal on piisavalt rasva tallele pandud. Kui kaotad kaalu, tähendab see ka vähem leptiini – aga see teeb sind näljaseks. Pealegi aeglustub dieedipidamisel ainevahetus, sest keha tahab energiat säästa. Seega – kui lõpetad dieedi, on sul kohutav isu, aga sa põletad vähem kaloreid. See on üks põhjusi, miks võid pärast dieedi lõpetamist kaaluda hoopis rohkem kui enne dieedi alustamist.

Foto: Stanislav Moshkov

Stress ja rasv

Dieeti pidada pole kerge. Kas võtad juurde või võtad alla – see mõjutab ka sinu meeleolu. See võib tõsta sinu kehas kortisooli ehk stressihormooni taset. Aga kõrge kortisoolitase soodustab peki kogunemist just kõhupiirkonda, mis tõstab diabeedi ja südamehaiguste riski.

Söömasööstud

Süda

Teadlased pole päris ühel meelel, kuidas mõjub kaalu kõikumine pikemas plaanis südamele. Kuid näib, et mõju pole hea. Kui kaal taas tõuseb, koormab see nii südant kui ka veresooni. Ühe uuringu järgi on neil, kel kaal kõigub üles-alla, rohkem südameprobleeme, infarkte ja insulte. Ja mida suurem on kõikumine, seda suurem on ka risk.

Sapikivid

Oled ehk kuulnud neerukividest, kuid olemas on ka sapikivid. Nende teket võib soodustada ülekaal, kuid vast on pisut üllatav, et seda soodustab ka liiga kiire kaalulangus. Nii et kui sul kordub kogu aeg üles-alla kaalutsükkel, suureneb sapikivide tekke tõenäosus.

Foto: Vida Press

Kõhubakterid

Sinu kõhus on väga palju baktereid. Kuid ära ehmu – need aitavad sul toitu seedida. Kuid kaalu kõikumine võib muuta kõhubakterite arvu ja liiki ning mõjutada tervist. Kõhubakterid mõjutavad kõike sinu kehas – alates südame tervisest kuni depressioonini.

Loobud rasvadest? Loobud süsivesikutest? Väldid gluteeni? Sööd vaid valgurikast toitu? Kui loobud teatud toidugruppidest, võib see tekitada kehas väga suuri probleeme. Ja mida ekstreemsemad on su valikud, seda suuremad probleemid võivad tekkida. Toit on meile hädavajalik, aga sa võid hakata tundma, et see on su vaenlane. Kui sa ei söö mitmekülgselt, võib sul jääda puudu vajalikest toitainetest, mis võib omakorda viia väga tõsiste tervisemuredeni.

Pikaajaline mõju

Teadlased pole ühel meelel, kuidas jo-jo dieedid mõjutavad tervist pikemas plaanis. Mõni arvab, et see pole üldse oluline. Teised aga väidavad, et see mõjutab kõike alates luudest kuni südamehaiguste ja isegi vähi tekkeni. Kui su kaal kõigub üles-alla, on midagi valesti. Ilmselt on aeg leida mingi tervislikum viis, et püsida tervislikus kaalus.

Foto: Tiina Kõrtsini

Õige mõtlemine

Dieedipidamine on seotud lühiajaliste eesmärkidega ja võib mõjutada sinu tundeid toidu suhtes. Seega peatu hetkeks ja mõtle, miks sa pead dieeti. Kui tahad elada tervislikumalt, siis on mõttekas kaaluda, kuidas muuta menüüd pikema aja jooksul. Sa pead kindlasti ka liikuma, kui tahad kaalus alla võtta. Heida kõrvale mõte kiirest vormisaamisest ja otsusta, missugused muutused on sulle tõesti kasulikud.

Realistlikud eesmärgid

Et olla tervislik, vajad plaani, mis sobib sinu eluga. Võta eesmärgid, mis on väiksed, selged ja teostatavad. Selle asemel et seada sihiks saada lahti 20 kilost, võta plaani näiteks kaotada kilo nädalas. Või otsusta süüa nädal aega teadlikult. Pane tähele, millal sul on kõht tühi või täis, mälu toitu aeglaselt ja naudi toidu maitset. Alusta rahulikult ja sea aja jooksul eesmärgid kõrgemaks – nii on kergem hoida motivatsiooni ja saavutada edu.

Foto: Pixabay

Otsi abi ja tuge!

Alati pole asi tahtejõu puudumises. Su keha ei taha kaalu kaotada ja üritab sellest igal moel kinni hoida. Pane kokku oma meeskond! Küsi nõu arstidelt või toitumisnõustajatelt. Haara kaasa sõbrad ja pereliikmed või leia veebigruppe. Sa vajad neid! Võta abiks ka tehnoloogia, leia äppe, mis aitavad õigesti toituda ja trenni teha.

Allikas: WebMD