Uudised

EI TUNNE LÕHNA EGA MAITSET? Need märgid reedavad, kas see võib olla külmetushaigusest või hoopis koroonast 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 19. august 2020 10:12
Koroonahaige ei pruugi tõesti aru saada, kas toit on mõru või magus. Foto: Vida Press
Üks koroonahaiguse ehmatavaid ja üllatavaid tunnuseid on lõhna- ja maitsemeele täielik kadu. Kuid sama võib juhtuda ju mis tahes külmetushaiguse või gripiga. Nüüd on Euroopa teadlased uurinud Covid-19 patsiente ja leidnud, et koroonahaiguse korral on see täiesti erinev.

Kui Covid-19 haige kaotab lõhnataju, juhtub see tavaliselt äkki ja kaob täiesti, vahendab BBC ajakirjas Rhinology avaldatud artiklit. Ja tavaliselt pole neil nina kinni ja neil ei pruugi olla ka nohu – suurem osa koroonahaigeid suudab siiski vabalt hingata.

On ka teine tunnus, mis eristab koroonahaigust külmetushaigustest või gripist – koos lõhnatajuga kaob ka maitsemeel. Koroonahaige ei tee tõesti vahet, mis on mõru või magus.

Teadlased arvavad, et koroonaviirus ründab närvirakke, mis on seotud lõhna ja maitse tajumisega.

Covid-19 peamised tunnused on kõrge palavik, pidev köha ning lõhna- ja maitsemeele kadu. Kõik, kellel tekivad sellised nähud, peaksid olema eneseisolatsioonis ja testima, kas neil võib olla Covid-19.

Inimesed võivad teha kodus ka ise lihtsat lõhna- ja maitsetesti näiteks kohvi, küüslaugu, sidruni ja suhkruga. Samas ei asenda see muidugi professionaalseid koroonateste.

Õnneks ei kao võime tajuda lõhna ja maitset püsivalt – tervenenud koroonahaigetel tuleb lõhna- ja maitsetaju tagasi mõne nädala jooksul.

Samal teemal

17.08.2020
KUI SUUR KOROONAOHT SIND VARITSEB? 5 olulist küsimust, millele pead mõtlema enne seltskonda minekut
14.08.2020
KOROONAHAIGE VÕI MITTE? Noor mees: „Ka mina käisin Tartus ööklubis, lugesin päevi ja arvutasin.“  
04.08.2020
KOROONANAKKUS WCst? Kui ohtlikud on avalikud tualetid?