Hea nõu

DR VASSILJEVI NÕUANNE | Miks jalgadelt ei kao tursed ära?  

Viktor Vassiljev, 26. august 2020 05:00
"Peaasi, et saab südame sellisesse seisukorda, mis laseb elada ja liikuda, aga tursed kannatab ära," arvab dr Viktor Vassiljev.Foto: Robin Roots
"Jalgadel on tursed juba pikemat aega, arst kirjutas veeväljaajamise rohud, neid võtan, tursed on vähenenud, aga ära ei kao. Kas tõesti ei ole neist võimalik lahti saada?"

Põhimõtteliselt on võimalik inimesest kasvõi kogu vesi välja ajada, mida Egiptuse muumiad meile veenvalt tõestavad. Ellujäämise seisukohalt tuleb siiski mõistlik piir tõmmata.

Samal teemal

Diureetikumid ehk veeväljaajamisrohud suurtes annustes löövad ka naatriumi-kaaliumisoolade tasakaalu sassi, nii et turseid ravitakse siiski tekkepõhiselt. Tavaliselt on põhjuseks südamepuudulikkus – vanaduse või haiguse tõttu ei suuda süda verd jalgadest üles pumbata, vedelik voolab aga füüsikaseaduste kohaselt allapoole, nii need tursed kogunevad.

Mitte väljaajamises ei ole asi, vaid rakendatakse kompleksset ravi – südametegevust tugevdavad ravimid, südamelihast toitvad preparaadid, sest ka väsinud hobusele antakse mitte ainult piitsa, vaid ikka kaeru, ja viimase abinõuna neerude tegevust stimuleerivad preparaadid. Selline raviskeem õmmeldakse selga kui rätsepaülikond, ehk siis tuleb kordi arstil käia, proovida erinevaid preparaate ja sobivaid annuseid, kuni leitakse skeem, mis antud konkreetsel juhul kõige parem.

Ja ka siis ei õnnestu alati tursetest lahti saada, ja ega need tursed iseenesest ei ole kurja juur, vaid kõigest sümptom. Peaasi, et saab südame sellisesse seisukorda, mis laseb elada ja liikuda, aga tursed kannatab ära. Jalgu õhtuti kõrgemal hoida, abiks seegi.