Uudised

Tartu Ülikooli teadlased alustavad Ida-Virumaal seireuuringuga 

Toimetas Triinu Laan, 27. august 2020 13:50
Foto: Tass/Scanpix
Tartu Ülikooli seireuuringu meeskond alustab reedest Ida-Virumaal koroonaviiruse leviku ulatuse täpsemaks tuvastamiseks suuremahulise kohapealse uuringu läbiviimist. 

Uuringu käigus küsitletakse ja testitakse ligikaudu 1500 maakonna elanikku. Kantar Emor alustab küsitluse läbiviimist homme.

Samal teemal

Tartu Ülikooli seireuuringu tulemuste viiendas laines, mis viidi läbi 6. augustist kuni 28. augustini, tuvastati üks koroonaviirusesse nakatunud isik. Uuringu käigus küsitleti 3172 täisealist Eesti elanikku ning testiti neist juhuvalimi alusel 2334 inimest. Teadlaste järelduste järgi oli augustikuus Eestis kuni 1800 täisealist viirusekandjat.

Uuring näitab, et viiruse laialdast levikut üldrahvastikus hetkel ei esine. Samas leiavad teadlased, et arvestades Ida-Virumaal esinevate nakkuskollete jätkuvat aktiivsust, ei saa välistada, et seal on nakkus levinud üldrahvastikku. Selle täpsemaks tuvastamiseks on vajalik suuremamahuline lokaalne uuring.

Seireuuringu juht, Tartu Ülikooli professor Ruth Kalda selgitas, et peamiselt augusti keskpaigas toimunud testimise tulemuste põhjal võib öelda, et terviseamet sai lokaalselt tekkinud haiguskolded hästi kontrolli alla, seda eeskätt Tartus. „Oma osa on kindlasti ka sellel, et enamus nakatunud püsisid isolatsioonis ja aitasid terviseametil välja selgitada lähikontaktseid. Tartu näitel tuleb tunnustada ka ööklubisid, kes ajutiselt enda ukse sulgesid. Sellise koostööga saame ka edaspidi tekkivate kollete puhul hoida ära viiruse laiema leviku,“ ütles ta.

„Meie eesmärk on nädala jooksul intervjueerida ja testida umbes 1500 inimest ehk üks protsent maakonna elanikest, et selgitada välja, kuivõrd on viirus kolletest levinud väljapoole Virumaa elanike hulka. Selle järgi saab paremini planeerida ka piirkondlikke levikut tõkestavaid meetmeid,“ kommenteeris Kalda.

Kalda rõhutas, et uuringus osalemine on vabatahtlik, kuid pani kõigile Ida-Virumaa elanikele südamele, et küsitlusele vastamise ja testimas käimisega saab igaüks aidata kaasa viiruse tegeliku leviku välja selgitamisele. „Endiselt on kõigil elanikel oluline meeles pidada, et ka kergete haigusnähtudega tuleb püsida kodus ja pöörduda testimisele saatekirja saamiseks perearsti poole või nädalavahetusel perearsti nõuandetelefonile,“ lisas ta.

Kokku on alates kevadest viie seireuuringu laine jooksul küsitletud 16 557 täisealist elanikku ning neist juhuvalimi alusel testitud 12 848 inimest. Testimisel on tuvastatud kokku 15 koroonaviiruse suhtes positiivset proovi.

Järgmine uuringulaine on planeeritud toimuma alates 21. septembrist pärast koolitöö algust. „Üle-eestiliselt oleks mõistlik viiruse levimust jälgida taas septembrikuu teises pooles, et näha, kuidas on haigestumust mõjutanud koolide avamine,“ põhjendas Kalda.

Uuringu läbiviimisega on seotud 17 Tartu Ülikooli teadlast ning selle peamised partnerid on AS Kantar-Emor, OÜ Medicum Eriarstiabi ja SYNLAB Eesti OÜ.