Hea nõu

DR VASSILJEVI NÕUANNE | Miks vanemal inimesel tekivad kõhugaasid? 

Viktor Vassiljev, 23. juuli 2021 05:00
"Kui kõhugaasid tekitavad valu, siis tuleb asja täpsemalt uurida," soovitab dr Viktor Vassiljev.Foto: Rauno Vahtre
„Miks tekivad vanemal inimesel kõhugaasid? Olen viiekümnene meesterahvas.“

Viiekümnene on jah mõnest teisest küll vanem, aga paljudest meie lugejatest tublisti noorem. Nii et pole see esialgu veel mingi vanainimese haigus. Kuigi keskeaga kaasnev nähtus. Sest soolestik on siiski juba veninud pikemaks ja laiemaks, toidumasside kulgemine oma loomulikku teed võtab rohkem aega, tekitades käärimist, mille tulemuseks on neli-viis liitrit ööpäevas metaani ja väävelvesinikku.

Samal teemal

Arusaadavalt jõuavad need gaasid atmosfääri, põhjustades kliimasoojenemist, ja selles katastroofiliste tagajärgedega ilmastikunähtuses on inimese loomulikul elutegevusel oma kindel osa kõrvuti tehnoloogilise progressi ja fossiilkütuste põletamisega. Mõned toidud tekitavad gaase rohkem - kuidas kellelgi, seda tuleb endal jälgida. Kohv ja alkohol ka muidugi, eriti õlu.

Aga sportlik ja tervislik eluviis on viiekümnestele kindlasti kasulik, seda ka seedimise mõttes, nii et vähem hernesuppi ja rohkem metsajooksu, muud ravi pole esialgu vaja, kui probleem ainult kõhugaaside hulgas või nende liikumise helistikus.

Aga kui kõhugaasid tekitavad valu, siis tuleb asja täpsemalt uurida, kas on tegemist mao alahappesuse, gastriidi, seedefermentide puudulikkuse või veel millegagi. Mis pole ka mingi surmatõbi, kui õigel ajal avastatud.

Soolestikus gaaside tekkimine on täiesti normaalne, neist pool imendub sooleseina kaudu tagasi ja pool tuleb välja. Mis on hea tervise näitaja. Ja on täiesti arusaamatu, et kui inimene aevastab – siis öeldakse „Terviseks!“, aga laseb väikse puuksu – kirtsutatakse nina ja pööratakse pilk kõrvale. Rõõmustama peaks ju, kui kaaskodanikul seedimine toimib, ja oma rõõmu teistega jagama.

Aga noh, see selleks. Mina esimesena uut kommet sisse viima ei hakka.