Hea nõu

Arst vastab: kas küünarnukivalu võibki jääda korduma? 

Liisi Seil, ajakiri Tiiu, 15. september 2020, 06:09
Foto: Pixabay
"Mul on tekkinud imelik mure küünarnukiga. Juuni algul panin pesu nöörile ja küünarnukist käis läbi imelik krõks. Varsti pärast seda ei andnud käsi ennast enam ülespoole sirutada ja allapoole ei läinud sirgeks, hakkas ka valutama," kirjutab oma murest ajakirja Tiiu lugeja.

"Kolm päeva panin külmakotti peale ja valu läks üle. Aga neljandal päeval käis mingi liigutuse peale jälle krõks läbi ja hakkas jälle valutama. Panin külmakoti peale, aga enam ei aidanud. Arst käskis teha Ibumetini kuuri ja määrida Diclaci geeliga. Paari nädala pärast läks lõpuks valu üle. Internetist leidsin, et selliste sümptomitega vigastust kutsutakse tennisemängija küünarliigeseks. Mul on küsimus, kas see võibki jääda korduma? Kuidas seda saaks vältida?" kurdab 61aastane naine.

Vastab ortopeed Peeter Laasik:

Tennisemängija küünarnukk (epikondüliit) tekib pikemaajalise füüsilise (üle)koormuse  tagajärjel. Näiteks sportlastel (tennisist, odaviskaja jne), samuti kätega füüsilist tööd tegevatel inimestel (ehitaja, laadija jt).

Füüsiline koormus võib olla väga erinev, epikondüliit võib tekkida näiteks ka pidevast tööst arvutihiirega. Selge tunnus on valu palpatsioonil epikondüluse kohal.

Teie kirjeldatud olukord võib tekkida liigese kõhre probleemide korral – artroos, vaba keha liigeses (liigesehiir). Tavaliselt tekib kõhre kahjustus pikemaajalise koormuse, harvem trauma tagajärjel.

Need kaks haigusgruppi vastavad kõige rohkem teie kirjeldatud seisunditele.

Teie ja teie perearst olete käitunud õigesti, seda näitab ravitulemus.

Kui kaebused korduvad, soovitan teha artroosi välistamiseks röntgenpildi ja korrata ravikuuri – koormuse vähendamine, külm, salviga määrmine, spetsiaalne bandaaž, elekterravi.