Uudised

SEGADUS KOROONATESTIGA: kes ja mis tingimustel saavad lennujaamas proovi anda, kuidas peaksid käituma mööda maad Eestisse reisijad? (1)

Hindrek Pärg, 8. september 2020, 19:58
Covid-19 testimispunkt Tallinna lennujaamas.Foto: Tiina Kõrtsini
Sotsiaalmeedias levib mureliku kodaniku postitus, mis kirjeldab välismaalt mööda maismaad Eestisse tulnud naise raskusi koroonatestile jõudmisest. Avaliku testimise koordinaatori sõnul ollakse probleemist teadlik ning seda üritatakse lahendada. 

"Saabusin eile (pühapäeva - toim.) õhtul autoga Belgiast Eestisse läbides Saksamaa, Poola, Leedu, Läti. Ühelgi piiril ei olnud mingeid kontrolle st keegi ei tundnud huvi, kus riigist ma tulen, kuhu ma lähen ning mis seis on seal COVIDiga. Samuti ei olnud Eesti andmebaasides mingit märget, et ma tulin Belgiast mitte Lätist näiteks," kirjutab Ingrid Facebookis. 

Samal teemal

"Teadsin, et alates 01.09. saab isolatsiooni lühendamiseks end testida Tallinna Sadamas või Lennujaamas. Terviseameti kodulehelt lugesin, et soovitav on aeg ette broneerida, kuid võetakse vastu ka elavas järjekorras. Sealt leidsin ka broneerimise numbri. Alustasin juba eelmise nädala neljapäeval-reedel antud numbrile helistamist, kulutasin kõne oote järjekorras 10neid minuteid, kuid kõnele ei vastatud," lisab naine, kes seejäärel otsustas minna elavasse järjekorda. 

Ometi lennujaama testimispunkti saabudes polnud seal ühtegi inimest. "Minu üllatus oli suur kui mulle öeldi, et maismaad pidi saabujaid me ei testi enam ilma registreerimata. Täna hommikust oli tulnud korraldus, et seda ei tohi enam teha. Viitasin, et Terviseameti kodulehel on teine info. Sellepeale sain vastuse, et seda infot ei tasu uskuda ning nemad ei oska seda kommenteerida, kuid neil anti täna hommikul selline korraldus," kirjeldab naine sekeldusi, kes ei saanud vastust ka küsimusele, kus kohast kodanikuna peaks ta infot saama.

Ta jätkab: "Rääkisin, et olen üritanud korduvalt end registreerida Terviseameti kodulehel oleval numbril, kuid see ei vasta. Kontakteerusin ka perearstiga, kuid ka tema ainuke juhend oli see number, millele olen järjekindlalt helistanud. Lennujaamast anti mulle teine number, kuid ka sellel numbril ei osatud mind aidata, vaid ikka suunasid samale numbrile.

"Helistasin Terviseameti infoliinile, teada saamiseks, mida teha ning mis see uus korraldus siis on, kuid seal ei teadnud keegi sellest midagi ning keegi ei osanud seda ka kommenteerida ega põhjendada. Sain jälle uue telefoni numbri, millele helistada ning kus küsida, kuid mitte keegi ei osanud anda kommentaare ning seda põhjendada, miks ma testida ei saa. Lõpuks tulin testimispunktist testimata ära.Kokkuvõtteks ei tasu olla kohusetundlik kodanik - rumal olin, et testima tahtsin minna, sest mittekellegil ei olnud infot, et ma eile õhtul Belgiast maismaad pidi saabusin. Sama vabalt võisin ma sealt tulla juba 2-3 nädalat tagasi," lõpetab naine Facebooki postituse. 

Avaliku koroonatestimise koordinaator Tõnis Allik vastas Õhtulehele, et nad on pikast kõneootejärjekorrast teadlikud. 

"Vastavalt Eesti Vabariigi Valitsuse ja terviseameti määrusele testitakse Eestis eelkõige koroonaviiruse suhtes ülemiste hingamisteedega sümptomitega inimesi. Viimastel nädalatel on viiruse levik ja seetõttu testimine kiiresti kasvanud, hoolsad perearstid suunavad praegu  2-3 korda rohkem inimesi testima võrreldes mõne nädala taguse ajaga, mistõttu on avaliku testimise kõnekeskuse töötajad pidevalt välja helistamas ja broneerivad aegu. See omakorda tingib sel ja eelmisel nädalal raskendatud ligipääsu infoliinile, kus keskmine kõneootejärjekord jääb hetkel 4 minuti kanti. Järsult suurenenud perearstide poolt suunatud testijate arvu tõttu on pikenud ootejärjekorrad ka Tallinna testimispunktides. Tegeleme igapäevaselt nii kõnekeskuse kui testimispunktide võimekuse võimekuse tõstmisega ja püüame olukorrale võimalikult kiiresti leevendust tuua," sõnas Allik. 

Ta lisas, et reisilt naasmisel on testimine vabatahtlik ja soovituslik eelkõige neile, kellel on 14päevase karantiini lühenemise vajadus. "Seega ei ole kohustus minna testima ning esmane terviseameti soovitus on püsida 14 päeva eneseisolatsioonis," nentis Allik. 

Tema sõnul saavad lennujaamast sellest nädalast ainult äsja lennukiga reisilt naasnud inimesed. "Kui eelmine nädal sai veel tagasi lennujama pöörduda, siis see nädal saab ainult saabudes, et vähendada elavas järjekorras koos olevate inimeste hulka ning takistada viiruse levikut. Usume, et seda soovivad ka kõik testitavad," sõnas Allik. 

KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED  

Kes saavad lennujaamas testida?

 • Riskiriikidest EV isikukoodiga saabujad saavad tasuta testida.

 • Testitakse isikut tõendava dokumendi alusel.

 • See on vabatahtlik ja lühendab eneseisolatsiooni kohustust.

 • Esimesele reisijärgsele tasuta testimisele on võimalus ka aeg broneerida testimise kõnekeskusega +372 678 0000 (E-R 9-17).

 • Igal esmaspäeval hakkab kehtima Välisministeeriumi uuendatud riskiriikide nimekiri.

 • Negatiivse testi tulemus ei vabasta lapsi isolatsioonikohustusest.

 • EV isikukoodita reisijale on koroonaproov lennujaamas kaardimaksega 67€.

 • Väljaspool EU saabujad ei saa 14. päevast karantiini lühenemist ka testimisega

Kuidas saan tulemuse?

 • 24 h pärast telefoni teel ja digilugu.ee.

Kuidas käituda 7 päeva jooksul?

 • Enne esimest tulemust peab viibima täielikus eneseisolatsioonis.

 • Esmase negatiivse tulemuse korral võite käia poes, tööandjaga kokkuleppel tööl, ent vältida tuleb mittevajalikke kontakte.

 • Peale teist negatiivset tulemust vabanete karantiinist.

Kuidas saan teha teise testi?

 • Tasuta testimas käinule helistatakse testimise kõnekeskusest ja pakutakse aeg avaliku testimise punktis üle Eesti.

 • Tasulisel testimisel käinud inimene peab ise leidma endale sobiva testimise teenuse osutaja.