Uudised

Minister Kiik: ükski sünnipäev ei ole väärt seda, et pärast on 20 inimest koroonaviirusega 

Johanna-Kadri Kuusk, 16. september 2020, 12:18
Superministeeriumis toimus pressikonverents, kus võtsid sõna Tanel Kiik ja Mari-Anne Härma. Nad rääkisid tõusvast koroonajuhtumitest.Foto: Hannes Dreimanis
„Ükski sünnipäev ei ole väärt seda, et pärast on 20 inimest koroonaviiruses,“ ütles sotsiaalminister Kiik kolmapäeval ajakirjanikele ja avalikkusele. Tema sõnul on koroonaviiruse levikus kõige suuremaks murekohaks erapeod, mis sageli viirusekolleteks muutuvad.

Minister Kiik ja terviseameti esindaja andsid ühise ülevaate sellest, milline on Eesti COVID-19 leviku hetkeolukord.

Samal teemal

Praeguseks on Eesti nakkuskordaja kerkinud üle 25, kuid terviseameti hinnangul ei ole see sama kui kevadine olukord, sest praegu ei ole erinevalt kevadest väga palju haiglaravi vajavaid inimesi ega raskesse seisundisse langenud inimesi. Praegu nakatuvad peamiselt noored. Praegu haiglaravi vajavad inimesed on vanemad kui 50aastased, kellel on sageli ka tõsisemad kaasuvad haigused.

Surmastatistika näitab, et 2,4 protsenti kõikidest koroonaviiruse juhtudest on lõppenud surmaga. Terves Euroopas on surmasid 4,1 ühe miljoni elaniku kohta ja see number püsib stabiilsena.

Sisse toodud haigusjuhtumeid tuli eelmisel nädalal näiteks 29 ja moodustas kõikidest nakatumistes veidi üle 17 protsendi. Ei ole kindlat riiki, kust viirus Eestisse tuli. Koroonaviirus on ka mujal maailmas kasvutrendis ja Euroopa Liidu keskmine nakkuskordaja oli 9. septembril 66 ja terviseameti hinnangul võib eeldada selle kasvu.

Kiik: mitte ükski sünnpäev ei ole nakatumist väärt

„Tänased numbrid ei olnud rõõmustavad. Kuigi meil ei ole olnud plahvatuslikku levikut, peame ka selle aeglase kasvutrendi peatama ja Eesti nakatumisnäitajad alla tagasi viima. See ei saa olema lihtne töö, sest viirus levib terves maailmas. Sellest hoolimata looda, et meil püsib normaalne koormus tervishoiusüsteemile ja loodame, et viirus ei takistaks meil avalike ürituste pidamist, vaba liikumist ja tavalise elu elamist,“ sõnas minister ja märkis, et tänane suur number on taas meeldetuletus end viiruse eest hoida.

Kiige sõnul arutab valitsus neljapäeval ka koroonaküsimus ja arutab muuhulgas testide tegemise võimekuse tõstmist. Minister kinnitas, et teema ei ole kordagi valitsuse laualt kadunud. Arutatakse ka ühist vaktsiinihanke küsimust, kus teiste Euroopa riikidega koos suurem kogus tellitakse. „Saame aru, et tõhusa vaktsiini saamine on vajalik mitte ainult Eestile vaid tervele maailmale. See on praegu ainus võimalus mingilgi moel normaalse elu juurde tagasi minna,“ sõnas ta.

Üks murekoht, mida valitsuse tasandil ei saa otsustada, on Kiige sõnul erapeod. Sünnipäevad ja muud koosviibimised on olnud viimastel nädalatel põhilised kohad, kust viirus levima on hakanud. „Ükski sünnipäev ei ole väärt seda, et pärast on 20 inimest koroonaviiruses,“ sõnas ta. Viimase palvena soovitas minister kõigil alla laadida ka HOIA äpi, mis annab tema sõnul ühe lisavõimaluse lähikontaktsete tuvastamisel. Praeguseks on Kiige sõnul äpi alla laadinud 10 protsenti Eesti inimestest.