Hea nõu

DR VASSILJEVI NÕUANNE | Mis võib viga olla, kui parem käsivars on vasakust paksem?  

Viktor Vassiljev, 17. september 2020 05:00
"Nii et kui juba selline asi avastati, et üks käsi teisest jämedam, siis kõige targem oleks viivitamata perearsti juures ära käia," soovitab dr Viktor Vassiljev.Foto: Robin Roots
"Mis võib viga olla, kui parem käevars on vasakust paksem? Olen naine, 67aastane."

Sõltub, kui palju paksem või jämedam. Tegelikult on igal inimesel üks käsivars teisest jämedam – paremakäelistel parem ja vasakukäelistel vastupidi. Täiesti loomulikult, sest vastava poole lihased on ju tugevamad. Seda palja silmaga ei näe, aga kui nööri või niidiga ühe ja teise käe ümbermõõt võtta, siis on vahe olemas, ja nii peabki olema.

Samal teemal

Mingitele haiguslikele muutustele peaks mõtlema siis, kui vahe on esimesel pilgul silmaga nähtav. Aga diagnoosi palja silmaga vaadates panna ei saa, sest tegemist võib olla näiteks vedeliku kogunemisega kudedes, mille põhjuseks on mingi takistus lümfisõlmedes, või viga veresoontes, lülisamba kaelaosas, veel kuskil, ka südamepuudulikkus võib tekitada turset – tavaliselt küll mõlemas käes, aga kui ühte liigutatakse rohkem, siis see tursub vähem.

Kõige halvem variant on muidugi rinnavähk, mis arenedes annab siirded kaenlapiirkonna lümfisõlmedesse, tulemusena tekibki lümfi ehk koevedeliku äravoolu takistus. Nii et kui juba selline asi avastati, et üks käsi teisest jämedam, siis kõige targem oleks viivitamata perearsti juures ära käia. Kui tohter seepeale pahandab, et ilmaasjata teda tülitatud, siis olge selle üle rõõmus ja õnnelik.