Foto: Erki Pärnaku
Toimetas Viljar Voog 27. september 2020 11:30
Viimase ööpäeva jooksul analüüsiti Eestis 2344 haigust COVID-19 põhjustava SARS-CoV-2 viiruse esmast testi, millest 35 testi tulemus osutus positiivseks, teatab terviseamet.

Rahvastikuregistri andmetel laekus enim uusi positiivseid testitulemusi Harjumaale, kus koroonaviirusega nakatumine tuvastati 18 inimesel. Ida-Virumaale laekus 12 ning Raplamaale, Hiiumaale, Läänemaale ja Jõgevamaale üks uus koroonaviiruse juhtum. Ühel positiivse testitulemuse saanul puudus rahvastikuregistris märgitud elukoht. Reeglina on sellisel juhul tegemist välismaalasega.

Viimase 14 päeva haigestumus 100 000 inimese kohta on 39,43.

Harjumaa 18 (neist 14 Tallinnas) uuest juhtumist kolm on seotud nakatumisega pereringis ning kaks nakatumisega koolis. Ühel juhul toodi viirus sisse Ukrainast, ülejäänud juhtumite asjaolud on veel täpsustamisel.
Põhja regionaalosakonna inspektorite jälgimisel on ligi 2000 inimest, kellest 273 on haigestunud.

Kokku saab Põhja regionaalosakonna tööpiirkonnas eristada kuut kollet, millest suurimad on Ida-Tallinna keskhaigla kolle (34 nakatunut, neist 22 haigla töötajad) ja Läänemere gümnaasiumi kolle, kus on haigestunud 24 õpilast ja 8 õpetajat. Päästeameti koldega on seotud seitse juhtumit, nakatumisega töökohal kuus ja pereringis samuti kuus juhtumit. Lisaks on tänase info kohaselt kaheksa Harjumaa elanikku saanud viiruse Haapsalu nostalgiapäevi külastades.

Ida-Virumaa uutest juhtumisest kolm on seotud nakatumisega pereringis ning kolm nakatumisega töökohal. Kahel juhul saadi haigus tuttavalt, ühel juhul toodi viirus sisse Venemaa Föderatsioonist ning ühel juhul saadi nakkus koolist. Kahe juhtumi asjaolud on täpsustamisel.

Kokku on ida regiooni tööpiirkonnas kaheksa aktiivset kollet, millest Kohtla-Järve töökoha koldega on seotud seitse, esimese Sillamäe töökoha koldega 13 ja teise Sillamäe töökoha koldega 8 inimest. Tutvuskonna koldega on seotud 30, Tammiku põhikooli koldega 11 ning Kohtla-Järve sünnipäeva koldega viis inimest. Teise Ida-Virumaa pereliikmete ja tuttavate koldega on hetkel seotud kuus inimest (neist üks elab Tallinnas).

Täna lisandus Ida-Virumaale uus kooliga seotud kolle Kohtla-Järvel, koldega on hetkel seotud kuus haigestumist (neist kaks nakatunud pereliikmed).

Ida regionaalosakonna jälgimisel on üle 900 inimese, kellest on haigestunud 175.

Jõgevamaa uue haigusjuhtumi asjaolud on selgitamisel. Lõuna regiooni tööpiirkonnas on tänahommikuse seisuga kolm kollet – 21 inimesega Võru sünnipäeva kolle, 11 inimesega matusekolle ja töökoha kolle (15 inimest). Lõuna regionaalosakonna jälgimisel on koroonaviirusega seoses üle 350 inimese, kellest 43 on haigestunud.

Hiiumaa uus juhtum on seotud nakatumisega töökohal, ühel juhul nakatus inimene Haapsalu nostalgiapäevadel. Lääne regionaalosakonna jälgimisel on üle 160 inimese, kellest 15 on haigestunud.

Haapsalus avatakse homsest testimispunkt

SYNLAB Eesti avab esmaspäeval, 28. septembril, Haapsalus jala ja autoga ligipääsetava testimistelgi, mis asub Haapsalu kultuurikeskuse kõrval (Posti tn 3), Rahu ja Vaba tänava nurgal asuvas parklas. Esialgu testitakse inimesi kolmel päeval, vajadusel lahtiolekuaegu muudetakse.

Kokku on Eestis võimalik saatekirjaga koroonaviiruse ninaneelu proovi anda 18 testimispunktis, millest kolm asuvad sadamas ja lennujaamas ning on mõeldud Eestisse saabujate testimiseks.

Haiglaravi vajab 31 inimest

27. septembri hommikuse seisuga vajab Eestis koroonaviiruse tõttu haiglaravi 31 inimest, juhitaval hingamisel pole ühtegi patsienti. Koju ei saadetud ühtegi patsienti ega avatud ühtegi uut koroonaviiruse juhtumit.

Tänaseks on haiglates lõpetatud 454 COVID-19 haigusjuhtumit 441 inimesega.

27. septembri seisuga on tervenenud 2 506 inimest. Neist 1 918 inimese (76,5%) haigusjuhtum on lõpetatud, 588 inimese puhul (23,5%) on positiivsest testist möödunud rohkem kui 28 päeva ja inimene ei viibi haiglaravil ehk ootab tervenemise kinnitamist.

Eestis on kokku tehtud ligi 205 000 esmase testi, nendest 3 200 ehk 1,56 protsenti on olnud SARS-CoV-2 viiruse suhtes positiivsed.

Koroonatestide täpsemat statistikat saab vaadata SIIT.

Järgmised kolm nädalat on kriitilised viiruse kontrolli alla saamiseks. Kui oled COVID-19 positiivne või kahtlustad haigestumist, siis mistahes haigussümptomite korral püsi kodus ja võta ühendust oma perearstiga. Väldi kontakte teiste inimestega, järgi käte- ja hingamisteede hügieeni ning võimalusel lase kõik eluks vajalik endale kontaktivabalt koju toimetada. Ka vaimne tervis vajab tähelepanu – ära jää üksi, suhtle oma lähedastega, kasutades sidevahendeid (näiteks Facebook, Skype ja muud rakendused võimaldavad vestelda ja näha teisi). Loo endale harjumus (kui seda varem pole) suhelda teiste inimestega iga päev. Suhtlus on isolatsioonis olles eriti oluline. Teistega rääkimisel jälgi, et põhiteema ei oleks koroonaviirus.

Kuidas peatada koroonaviiruse levik?

•            Kõige efektiivsem meede nakkuse vältimiseks on distantsi hoidmine.

•            Rahvarohketes kohtades ja eriti siseruumides, kus ei ole võimalik teiste inimestega distantsi hoida, on soovitatav kanda ka maski.

•            Kinniseid rahvarohkeid kohti tuleks võimalusel vältida.

•            Järgida tuleb kätehügieeni ehk teisisõnu: käsi tuleb pesta tihti.

•            Kätepesuks tuleb kasutada sooja vett ja seepi, avalikes kohtades alkoholipõhist käte desinfitseerimisvahendit.

•            Aevastamisel või köhimisel tuleb oma suu ja nina katta ühekordse salvrätiga. Kasutatud salvrätt tuleb kohe visata prügikasti ja seejärel käed puhastada. Salvrätikut puudumisel kasuta varrukat (küünarvarre osa), mitte paljast kätt.

•            Haigena tuleb püsida kodus, seda ka kergete sümptomitega.

•            Mistahes haigussümptomite puhul tuleb kahtlustada koroonaviirust ja helistada oma perearstile.

•            Laadi Google Play või App Store’i kaudu oma telefoni mobiilirakendus HOIA, mis teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Samuti saad nii anonüümselt teavitada teisi kasutajaid enda haigestumisest. Rakenduse kasutajate telefonid vahetavad omavahel anonüümseid koode ning riik, rakenduse tootja ega telefoni tootja ei saa teada, kes kellega lähikontaktis oli. Loe lisa www.hoia.me.