Hea nõu

EI PÄÄSE ARSTI JUURDE? Kuus soovitust, kuidas saada kiiremini arstiabi 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 24. september 2020 05:00
Kergemate terviseprobleemidega, näiteks väikse palaviku, kurguvalu või nohu-köhaga tuleks püsida kodus ja puhata.Foto: Vida Press
Nii mõnelegi inimestele teeb muret arsti juurde pääsemine. Selleks, et leida tervisemurele kiiremini lahendus, saad ise palju ära teha. Siin on mõned soovitused!

1. Kerge tervisemurega saad abi apteegist või perearsti nõuandeliinilt. Kergemate terviseprobleemidega, näiteks väikse palaviku, kurguvalu või nohu-köhaga tuleks püsida kodus, puhata ning lasta keha immuunsüsteemil oma tööd teha – ligi 80% vaevustest läheb ise üle. Kehva enesetunde korral saad turgutust käsimüügiravimitest, mille kohta oskavad soovitusi jagada apteekrid. Kiiret abi saad ka nõuandetelefonilt 1220* või 634 6630, kus perearstid ja -õed annavad ööpäev ringi tervisenõu. (Perearsti nõuandetelefoni lühinumbrile 1220 ja lauatelefonile 634 6630 helistamise täpse kõnehinna saab teada oma telefonioperaatorilt.)

Samal teemal

2. Haigestumisel alusta perearstist. Kui oled haige olnud juba mõnda aega ja haigus on ägeda loomuga, tasub pöörduda oma perearsti poole, kes koostöös pereõega diagnoosib ja ravib enamiku haigustest ja saab sind vajadusel suunata ka eriarsti vastuvõtule.

3. Kasuta e-konsultatsiooni – nii säästad aega, sest sa ei pea ise eriarsti poole pöörduma. Perearstil on võimalik e-konsultatsiooni kaudu pidada nõu eriarstidega, et täpsustada diagnoosi ja määrata ravi. Kui selgub, et pead siiski eriarsti juurde kohale minema ja vajad täiendavaid uuringuid, kutsub eriarst su vastuvõtule.

Perearstid saavad patsiendi tervisemure lahendamiseks konsulteerida juba mitmekümne eriala eriarstiga. E-konsultatsiooni teenust on 2020. a esimesel poolaastal kasutanud 13 700 inimest pea 30 000 korda.

4. Kasuta digiregistratuuri. Kõige kiiremini ja mugavamalt leiad sobiliku eriarstiaja üleriigilise digiregistratuuri kaudu, kus saab vastuvõtuaegu broneerida, muuta või tühistada.

Digiregistratuur annab valikuvabaduse leida sobiv eriarsti vastuvõtuaeg ühest kohast, ilma et peaksid pöörduma eri raviasutustesse. Kui sa ei leia ise sobivat aega eriarsti juurde, siis soovitab neid digiregistratuuri juurde loodud tehnoloogiline abimees.

Digiregistratuuri kaudu saab arstiaega broneerida juba 66 raviasutusse. Digiregistratuuris on alates selle loomisest ehk viimase pooleteise aastaga tehtud üle 68 000 broneeringu. Pane tähele, et eriarsti vastuvõtuaja broneerimiseks on vajalik perearsti saatekiri, v.a günekoloogi, naha-suguhaiguste arsti, silmaarst või psühhiaatri juurde.

5. Vaata arstiaegu üle Eesti. Raviasutustes võivad arstide juurde olla väga erineva pikkusega ooteajad. Kui saad saatekirja eriarstile, siis ära eelista kindlat haiglat või arsti, vaid vaata arstiaegu üle Eesti – sul on õigus valida sobiv arst ning vastuvõtuaeg ükskõik millises raviasutuses. Isegi kui perearst on saatekirjale

kirjutanud mõne kindla arsti või raviasutuse nime, tasub alati uurida vastuvõtuaegu teistest haiglatest või teiste arstide juurde. Haigekassa kulul arstiabi saamiseks vali kindlasti nende lepingupartner.

Aja saab digiregistratuuri kaudu tühistada vaid paari klikiga. Sel aastal on digiregistratuuri kaudu tühistatud u 6000 broneeritud aega, mis vastasel juhul oleks olnud tühivisiidid, kus patsient ei ilmu kohale ja arstiaeg oleks läinud raisku.

Allikas: Haigekassa

Samal teemal

08.11.2021
KÜLMETUSHAIGUS ON KÄES! Mida teha, et see mööduks kergemini?
23.08.2020
JÄLLE HAIGE! Mis teeb keha kaitsevõime nõrgaks?
22.08.2020
KUULO KUTSAR KOROONAST: me ei saa epideemia kulgu oluliselt mõjutada, sest meil puudub kõige olulisem relv
22.08.2020
GRIPP JA KOROONA KORRAGA? Spetsialist: see on ainus viis, kuidas kaitsta end vähemalt ühe raske haiguse eest