Gripp on äkilise algusega haigus, millega kaasneb kõrge palavik, köha, pea-, kurgu- või lihasvalu ning sageli ka hingamisraskused. Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 27. september 2020 14:00
„Vaktsineerima peaks enne gripihooaja algust, seega on september-oktoober selleks kõige õigem aeg,” kinnitab terviseõde Angeelika Wahab. Immuunsuse kujunemiseks peab andma organismile aega.

“Pärast vaktsiini manustamist kulub immuunsuse kujunemiseks 2–3 nädalat. Nii on kõige väiksem tõenäosus viirusega enne immuunsuse teket kokku puutuda ning vaktsiini efektiivsuseks loetav  kuus kuud katab kenasti gripi kõrgperioodiaja”.

Gripp on äkilise algusega viiruslik haigus, millega kaasneb kõrge palavik, köha, pea-, kurgu- või lihasvalu ning sageli ka hingamisraskused. Gripiga võivad kaasneda rasked probleemid nagu kopsupõletik ning krooniliste kopsu- ja südame-veresoonkonnahaiguste ägenemine.

Gripihooaega loetakse aega oktoobrist maini, mil grippi haigestumine tõuseb. Terviseameti möödunud gripihooaja kokkuvõtte najal saab tõdeda, et tavaliselt kasvab grippi haigestumise sagedus jaanuaris-veebruaris. Grippi haigestumist tuleb ette ka teistel kuudel, kuid üldjuhul vähem.

Milliseks kujuneb eelolev gripihooaeg, sõltub Confido terviseõe Angeelika Wahabi sõnul paljuski ringlevast gripiviiruse tüvest, milline on selle virulentsus ehk kui nakkav see gripitüvi on. Grippi haigestumine sõltub väga palju ka inimeste tervisekäitumisest – kas haigena käiakse tööl edasi või võetakse aeg maha, et ennast ravida.

Uued gripivaktsiinid on kohal

Gripiviirustel on võime muutuda, mispärast toodetakse igaks hooajaks uue koostisega vaktsiin. Eesoleval hooajal kasutatakse Eestis kolme tootja gripivaktsiine: Influvac Tetra, Fluarix Tetra ja Vaxigrip Tetra. Kõik kolm vaktsiini on neljavalentsed. See tähendab, et vaktsiinid koosnevad neljast eri gripiviiruse tüvest, millest kaks on A-gripi tüved ja kaks B-gripi tüved. “Fluarix Tetra ja Vaxigriptetra vaktsiini võib teha juba alates 6. elukuust, Influvac Tetrat alates 3aasta vanusest,” ütleb Wahab.

Õde selgitab, et vaktsineerimise abil saab inimene samasuguse immuunsuse nakkushaiguse vastu, nagu selle läbipõdemisega, kuid ilma ohu ja vaevata. „Vaktsiin sisaldab haigust tekitava viiruse neid osakesi, mille abil tunneb immuunsüsteem haigustekitaja ära. Kui haiguse vastu vaktsineeritud inimene nakatub, siis asub immuunsüsteem organismi kaitsma ja haigustekitajad hävitatakse enne, kui nad jõuavad ohtralt paljuneda.“

Vaktsineerima peaksid kindlasti

väikelapsed, vanainimesed, krooniliste haigustega inimesed ja ka rasedad. Õde lisab, et vaktsineerimise momendiks peab inimene olema terve ning viimastel nädalate jooksul ei tohi olla palavikuga kulgevat haigust. See on ka põhjus, miks on arukas vaktsineerida juba enne gripihooaja algust. Gripivaktsiiniga on reeglina võimalik lastel ja tööealistel tervetel inimestel vältida  5–8 gripijuhtu 10st, eakatel umbes iga teine grippi haigestumine. Vaktsineerimine aitab vähendada ka gripi võimalikke raskeid tüsistusi.

„Vaktsineerija kohustus on teavitada patsienti vaktsiini võimalikest ​kõrvaltoimetest, nõustada, mida ette võtta, kui tekib mõni tervisemure pärast vaktsineerimist,” kinnitab õde ja lisab, et vaktsineerimise järel tuleb jälgida oma tervist ning küsimuste tekkimisel pidada nõu tervishoiutöötajaga. Kõrvaltoimete ilmnemist on võimalik teavitada ka ravimiamet.ee kaudu.

„Vaktsiini arvu planeerimisel lähtuvad tootjad eelmistel hooaegadel kasutatud kogustest, unustamata fakti, et konkreetset gripivaktsiini saab kasutada vaid ühel hooajal. Seega, kui rahva huvi gripivaktsiini vastu hüppeliselt kasvab, ei pruugi seda kõigile jätkuda,” tõdeb õde.

Tugevda immuunsust

Meie organism saab meid ümbritsevate viiruste ja bakteritega võitluses kenasti hakkama, me ju ei haigestu kogu aeg. Haigestutakse siis, kui immuunsus on langenud ja oleme haigustele vastuvõtlikumad. ​

Immuunsüsteemi tugevdamiseks soovitab õde rohkelt liikuda ja piisavalt puhata, tervislikult toituda ning vajadusel võtta vitamiine. Samuti soovitab ta vältida viiruste kõrgperioodil rahvarikkaid kohti.

„Viirushaigused levivad kergesti just suletud ruumides, nagu seda on kontor, lasteaiad, koolid ja ühistransport. Juba seepärast tuleb jälgida üldiseid hügieeninõudeid – pesta sageli käsi ja aevastada-köhida salvrätiku sisse või varrukasse,” soovitab õde ja lisab, et kõige tõhusam viis gripi ennetamiseks on siiski õigeaegne vaktsineerimine.

Inimene hakkab viirushaigust levitama juba mitu päeva enne võimalike haigussümptomite teket, vaktsineerimata inimesel võib gripiepideemia ajal olla keeruline vältida nakatumist.