Uudised

KOROONASURM VÕI MITTE? Spetsialist selgitab, kuidas määratakse surma põhjus (1)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 1. oktoober 2020 14:21
Patsiendil võib olla enne koroonaviirusega nakatumist kroonilisi haigusi, mis ei põhjustanud tema surma.Foto: Vida Press
Millal loetakse, et tegu on just koroonasurmaga? Eksiarusaamade vältimiseks selgitab Tervise Arengu Instituudi surma põhjuste registri juht Gleb Denissov, kuidas määratakse surma põhjus.

Üldjuhul märgitakse inimese surmateatisele rohkem kui üks diagnoos, nii käitutakse ka COVID-19 patsientide puhul. Patsiendil võib olla enne nakatumist kroonilisi haigusi, mis ei põhjustanud tema surma. Küll aga peetakse viiruste korral oluliseks peale nakkust märkida surma põhjuse teatisele kopsupõletikku ja muid viiruse põhjustatud seisundeid.

Samal teemal

Kõige olulisem on pöörata tähelepanu surma algpõhjusele, mis valitakse surma põhjuste registris vastavalt WHO reeglitele. Nende reeglite kohaselt on surma algpõhjus haigus või vigastus, mis algatas vahetult surmale viivate haigusseisundite jada.

WHO koostas COVID-19 jaoks eraldi klassifikatsioonikoodi ja väljastas juhendid COVID-19 patsientide surma põhjuse dokumenteerimiseks ja algpõhjuse valimiseks. www.who.int/classifications/icd/covid19/en/

Kuna COVID-19 riskirühmas on eakad inimesed, siis mitmete haiguste märkimine surma põhjuse teatisele on üsna loomulik. Sellistel juhtudel võib surma algpõhjuse valimine sõltuda surma vahetust põhjusest. Näiteks võib tuua vähki, millel on metastaasid peaajus. Sel juhul surma algpõhjuseks sai vähk (vähikolle ajus), mitte COVID-19, kuigi viiruse kohta on märge olemas.

Samal teemal

30.09.2020
REKORDARV NAKATUNUID: kas Helsingi piirkonnas hakkab epideemia käest minema?
30.09.2020
Kas D-vitamiin võib päästa koroona eest? Uuringud viitavad ühes suunas
17.09.2020
VIDEO | ÜLEMARST KOROONAST: Eesti on sisenemas teise lainesse, nüüd on fookus Harjumaal
14.08.2020
KOROONAHAIGE VÕI MITTE? Noor mees: „Ka mina käisin Tartus ööklubis, lugesin päevi ja arvutasin.“