Keha

PISSIMINE ON NII VALUS! Põiepõletikku aitavad leevendada need kodused vahendid, kuid neid toite ja jooke tuleb vältida 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 16. juuni 2021 05:00
Arvatakse, et naised põevad põiepõletikku viis korda sagedamini kui mehed.Foto: Vida Press
Inimese organismis on sadu mikroobe, millel kõigil on oma ülesanne. Tavaliselt saab organism mikroobide kontrolli all hoidmisega hakkama, aga kui immuunsüsteem on nõrgenenud, võib tasakaal paigast minna ja võivad tekkida mitmesugused haigused, ka põiepõletik.Südameapteegi proviisor Külli Teder selgitab, kuidas põiepõletikku ära tunda ja mis seda leevendab ja ravib. 

Kusepõiepõletik ehk tsüstiit tekib tavaliselt siis, kui mikroobid ehk haigustekitajad on sattunud põide. Sinna satuvad nad enamasti kusiti kaudu, aga vahel ka vere või lümfi vahendusel. Ligi 80 protsendil juhtudest tekitab põletikku soolekepike Escherichia coli,  kuid vahel ka muud bakterid, näiteks stafülokokid või enterokokid. 

Samal teemal

Arvatakse, et naised põevad põiepõletikku kuni viis korda sagedamini kui mehed, mille põhjuseks on naiste ja meeste anatoomilised erinevused. Nõrgema immuunsüsteemi tõttu on suurem risk põiepõletiku tekkeks ka lastel, eakatel ja kroonilistel haigetel. Näiteks vanematel meestel on põiepõletik tavaliselt seotud mingi muu kuse-suguelundkonna haigusega.

Mis leevendab ja ravib põiepõletikku?

Põiepõletikule iseloomulike tunnuste tekkimisel tuleb juua hästi palju vedelikku – vett, jõhvikamahla, leesika-, pohla-, kaselehe- või peterselliteed – ning hoida end soojas. Kasutada võib ka jõhvikapreparaate. Tugeva valu korral võib võtta valuvaigisteid, kuid vältida tuleb neid, mis sisaldavad kofeiini.

Rohke vedelik aitab bakterid kuseteedest välja loputada ning jõhvikas sisalduvad ained ei lase bakteritel kuseteede seintele kinnituda ja paljuneda.

Hariliku leesika lehed sisaldavad ka desinfitseeriva ja antibakteriaalse toimega aineid. Leesikat tohib kasutada vaid lühikest aega. Pohlad on desinfitseeriva, bakterite kasvu pidurdava ja kuseeritust suurendava toimega. Diureetiline toime on ka kaselehtedel ja petersellil.

Kerge põletik peaks koduste vahendite abil paari päevaga järele andma. Kui haigus ei taandu või ägeneb või tõuseb  palavik, tuleb pöörduda perearsti poole, kes määrab vajadusel antibiootikumiravi. Sageli võivad põletikutunnused kaduda enne seda, kui inimene haigusest täielikult terveneb – valulikkus ja tihe urineerimine kaovad, aga põiepõletik ei ole veel välja ravitud. Seetõttu on väga oluline määratud ravikuur lõpuni teha. Korduva põletiku korral peaks juba  esimeste haigustunnuste tekkimisel helistama perearstile ja alustama ennetava raviga.

Põiepõletiku ajal ei tohiks juua alkoholi ja süüa vürtsikat toitu, vältima peaks ka kofeiini sisaldavaid toiduaineid – kohvi, koolajooke, teed ja šokolaadi.

Hea hügieen aitab põiepõletikku vältida

WCs käies soovitatakse pühkida eest taha, sest kui pärast roojamist pühkida tagant ettepoole, satuvad soolestikust pärit bakterid (just naistel) kuseteede lähedusse, kus need võivad sobivates tingimustes kiiresti paljuneda ja põhjustada põletikke. 

Bakterite hulka kuseteedes aitab vähendada ka vahekorrajärgne urineerimine, mistõttu naistel soovitatakse 10–15 minutit pärast suguühet tualetis käia.

Oma osa on ka aluspesul. Soovitatakse kanda puuvillaseid aluspükse, mis imavad endasse kehavedelikku, ei aja higistama ega loo bakteritele soodsaid elutingimusi. Liiga kitsas pesu või soonivad riided võivad ka mehaaniliselt ärritada.

Põiepõletiku ennetamiseks on oluline tugevdada immuunsüsteemi, teha piisavalt sporti ja treenida alakehapiirkonna lihaseid.

Põiepõletiku teket soodustavad:

• vedelikupuudus,

• seksuaalse aktiivsuse suurenemine,

• anatoomilised iseärasused,

• ebapiisav hügieen,

• diabeet (suur suhkrusisaldus uriinis on bakteritele hea elukeskkond).

Põiepõletikku soodustab ka külmetumine – külm merevesi või tuul, külma kivi peal istumine, ilmale mittevastav riietumine. Külmetumine vähendab organismi üldist vastupanuvõimet, mistõttu kaitsemehhanismid ei suuda bakteritele vastu panna.

Põiepõletiku tunnused:

• valulik või põletustundega urineerimine, eriti valus on urineerimise lõpp,

• tualetis tuleb käia tihti, aga uriini eritub korraga vähe,

• pärast urineerimist on tunne, et põis on ikka täis,

• ägeda põiepõletiku korral võib olla uriinis verd,

• põiepõletik algab sageli hommikul, sest mikroobid on saanud öösel põies paljuneda,

• palavikku üldjuhul ei ole.