Keha

MIDA PISS TAHAB SULLE ÖELDA? 9 olulist seika, mida saab välja lugeda selle värvist ja lõhnast 

Ohtuleht.ee, 21. oktoober 2020, 06:00
Mõned toidud ja ravimid võivad muuta pissi värvi, näiteks peet võib teha selle punakaks või tumepruuniks, spargel rohekaks ja porgandid oranžikaks.Foto: Vida Press
Sinu arst võib saada mõne tervisehäda kohta infot ainuüksi sellest, kui viskab pilgu pissile peale – mis värvi see on ja kas see on ka selge. Uriinianalüüs annab loomulikult palju rohkem teavet.  Arst saab analüüse kasutada haiguste diagnoosimiseks või selleks, et terviseseisundil silma peal hoida. Siin on mõned olulised seigad, mida võiksid teada!

Veri uriinis

Kui näed uriinis verd, võta kohe arstiga ühendust. See ei pruugi alati tähendada midagi väga hullu, vaid võib olla põhjustatud näiteks raskest trennist või teatud ravimitest. Kuid see  võib olla märk ka millestki tõsisemast,  nagu neeru-, eesnäärme- või põiehaigustest.

Vaata pissi lähemalt

Mõned toidud ja ravimid võivad muuta pissi värvi, näiteks peet võib teha selle punakaks või tumepruuniks, spargel rohekaks ja porgandid oranžikaks. Ka keemiaraviks kasutatavad ravimid võivad muuta uriini oranžiks.

Kuid mõnikord ebatavaline värv  märk terviseprobleemist, näiteks põie- või neerupõletikust. Pea nõu arstiga, kui piss muudab äkki värvi ja sa ei tea, miks.

Foto: Pixabay

Nuusuta

Piss lõhnab tavaliselt neutraalselt või mõõdukalt. Toidud, vitamiinid ja ravimid võivad muuta selle lõhna. Kui valu ei ole, võib põhjus peituda söödud toitudes. Sibul ja küüslauk ei pane ainult hingeõhu haisema, vaid ka pissi.  Spargel aga võib panna mõnel inimesel pissi ammoniaagisarnaselt lõhnama. Uriini lõhn võib olla tugevam ka siis, kui sa ei  joo piisavalt vett.

Kuid pissi lõhna võivad muuta ka mõned terviseseisundid, näiteks diabeet, põiepõletik,  neerupõletik või maksapuudulikkus. Vänge lõhn võib kõneleda põiepõletikust, eriti kui tunned ka valu ja kipitust. Konsulteeri arstiga, kui pissi lõhn on äkki muutunud ja ei lähe enam ära. Kui tunned, et lõhn pole mitte tugev, vaid piss lausa haiseb, on kindlasti aeg minna arsti juurde kontrolli.

Foto: Pixabay

Kui sul on mõni kuseteede põletik, võib su piss olla punakas või pruunikas või on selles punased täpid.  Piss võib olla ka rohekas ja hägune ning tugeva lõhnaga. Tavaliselt juhtub see siis, kui bakterid on pääsenud põide või kuseteedesse. Kui sul on sellised sümptomid ja tunned ennast halvasti, saab arst teha uriinianalüüsi ja võimalik, et vajad antitibiootikumiravi.

Diabeet

Sadu aastaid tagasi maitsesid arstid uriini, et teha selgeks, kas patsiendil on diabeet. Diabeetikute uriin on magus, kuna sisaldab palju glükoosi. Õnneks ei pea arstid tänapäeval pissi maitsma, kuid diabeetikut võib tunda ka uriini lõhnast – see on magusapoolne.

Vedelikupuudus

Kui piss on väga tume ja sa ei käi vetsus nii tihti kui  tavaliselt, võib see tähendada, et su kehas pole piisavalt vedelikku. Kui inimene joob vähe, on uriini jääkainetesisaldus suurem ning see muutub tumekollaseks. Sa võid tunda ka väsimust, iiveldust või uimasust.

Kui sa pole joonud piisavalt vedelikku, võib piss haiseda ka ammoniaagi järgi. Kui uriin ei sisalda palju vett, on see  kontsentreeritum: see sisaldab rohkem jääkaineid ning värv ja lõhn on tugevamad. Joo rohkem vett ja hais kaob! Kui uriini tume värvus ei kao vaatamata veejoomisele või on urineerimine ka valulik ning sage, võta kindlasti ühendust arstiga.

Foto: Pixabay

Rasedus

Rasedustestid näitavad, kas uriinis on teatud hormooni, mis saab seal olla ainult siis, kui naine on rase.

Takistus pissimisel

Kui sa tunned, et pead käima sageli pissil, aga uriini ei tulegi kuigi palju või on juga nõrk, siis peaks uurima, mis on sellise takistuse põhjus. Võimalik, et uriin on ka hägune või on selles verd. See võib tähendada eesnäärmeprobleeme, neerukive jm haigusi.

Maksa- või sapipõieprobleemid

Kui su piss on väga tume, võib ühega neist organitest midagi viltu olla. Maksaprobleemidele viitab ka heledam roe.