Pfizeri vaktsiin näitas häid tulemusi.Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 9. november 2020 14:38
USA ravimitootja Pfizer teatas esmaspäeval, et koroonaviiruse vaktsiini varajased analüüsid näitavad, et selle efektiivsus on üle 90%. See on oodatust palju parem tulemus, kirjutab CNN.

Vaheanalüüsis uuriti 94 koroonaviirusega nakatunud katseisikut, kes kuulusid enam kui 43 000 uuringus osalenud vabatahtliku sekka. Osadele vabatahtlikele oli manustatud kaks annust koroonavaktsiini ja teistele platseebot. Selgus, et esialgsed tulemused olid ootamatult head. Teadlased leidsid, et nakkuse said vähem kui 10% neist isikutest, kes said vaktsiini. Enam kui 90% nakatunutest olid vabatahtlikud, kellele manustati platseebot.

Pfizer teatas, et vaktsiin pakkus kaitset 28 päeva pärast esialgset ja juba seitse päeva pärast teist doosi. Uuringu lõppeesmärk on analüüsida 164 nakatunut. 

Pressiteates kuulutas farmaatsiahiid, et kavatseb taotleda USA toidu- ja ravimiametilt peagi vaktsiinile erakorralist luba – kui katsealustel täitub probleemideta kaks kuud teisest vaktsiiniannusest. Pfizeri arvates jõutakse selle tähiseni novembri kolmandal nädalal. 

„Tänase uudisega oleme astunud märkimisväärse sammu lähemale sellele, et pakkuda kogu maailma inimestele hädavajalikku läbimurret, mis võiks viia selle ülemaailmse tervisekriisi lõpuni,“ sõnas Pfizeri tegevjuht Albert Buorla. Ta kinnitas, et lähinädalatel avaldatakse vaktsiini tõhususe ja ohutuse kohta täiendavaid andmeid.

Pfizeri ja tolle Saksa partneri BioNTechiga korraldatud kolmanda faasi uuringus on osalenud alates juuli lõpust 43 538 osalejat. Pühapäevase seisuga on saanud teise doosi 38 955 vabatahtlikku.