Keha

KAS MU PEENIS ON NORMAALNE? Viis väärarusaama meheks saamisest ja kuidas on asjad tegelikult! 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 10. november 2020 06:00
Foto: Vida Press
Murdeea muutused tekitavad tihtipeale segadust ja võivad viia noormehe kahtluseni – kas ma olen ikka normaalne? Portaali Seksuaaltervis.ee nõustajad lükkavad ümber viis väga levinud väärarusaama ning annavad neile tõenduspõhise selgituse.

Poiste murdeea muutused algavad tavaliselt 9–14aastasena, enamasti 13–14aastasena. Muutuste saabumise aeg ja kestus on igaühel erinev, näiteks habe võib hakata paljudel kasvama alles kahekümnendates eluaastates.

Kui 18aastaseks saades pole peenise suurus piisav, siis tuleb midagi ette võtta.

Puberteediiga ehk suguline küpsemine algab 9–14aastasena. Sootunnuste kujunemine, näiteks õlgade laienemine, peenise ja munandite kasv, karvade kasv ja suguhormoonide tootmine algab eri inimestel erineval ajal ja kestab samuti erinevalt.

Mehe sootunnused kujunevad välja 2–5 aasta jooksul. 18.eluaastaks ei pruugi suguelundite areng olla veel lõppenud, samuti jätkub karvakasv veel pikka aega peale murdeea lõppu.

Foto: Pixabay

Peenise loomulikku arengut ei ole vaja kiirendada. Peenise pikkus ja kuju on poistel väga erinev – mõnel on pikem, mõnel lühem, mõnel kõveram, mõnel sirgem. Venitamise teel peenise pikendamine on pigem teoreetiline võimalus ja üldjoontes ei soovitaks sellist taktikat valida. Seksuaalvahekorras pole peenise suurusel olulist tähtsust, palju olulisem on partnerite omavaheline kooskõla.

Keskmiseks peenise suuruseks loetakse lõdvenenult tavaliselt 6–10 cm ja jäigastunult umbes 13 cm ja läbimõõduks 3–4 cm.

Foto: Pixabay

Iseeneslikud seemnepursked toimuvad ainult puberteedieas

Iseeneslike seemnepursete põhjuseks on seik, et seemnerakkude ja -vedeliku tootmine suguteedes on pidev protsess, mis algab murdeeas ja kestab praktiliselt surmani. Seetõttu polegi pollutsioon ainult murdeealiste eripära, vaid võib ette tulla ka täiskasvanud meestel.

Eneserahuldamine ei ole normaalne ning võib olla kahjulik

Eneserahuldamist on ajaloo vältel pikka aega tabuks peetud. Nagu ka teisi seksuaalseid tegevusi, mille eesmärk ei ole rasestumine, on ka eneserahuldamist peetud tarbetuks ja isegi kahjulikuks.

Müüdina levis ettekujutus seemnerakkude piiratud kogusest eluea jooksul. Tänapäeval arvatakse, et eneserahuldamine aitab oma keha ja selle toimimist tundma õppida ning on täiesti normaalne viis oma seksuaalsusega tutvumiseks.

Uuringute põhjal on eneserahuldamine nii meeste kui ka naiste hulgas sagedane seksuaaltegevus. Reeglina ei ole eneserahuldamine kuidagi kahjulik – see ei too kaasa soovimatut rasedust, seksuaalsel teel levivat haigust ega seksuaalvägivalda.

Foto: Pixabay

Rindade suurenemine ja kuju muutumine ei ole poiste puhul normaalne

Rinnanäärme suurenemine on tegelikult poiste murdeea üheks tunnuseks, rinnanäärmed võivad olla ka tundlikud ja valulikud. Mõnikord võib ajutine suurenemine olla ka ebasümmeetriline – ühelt poolt suureneb rind rohkem kui teiselt poolt. Enamikul juhtudest on see täiesti normaalne muutus, mis murdeea lõpupoole taandareneb iseenesest. Muutuse põhjuseks on nais- ja meessuguhormoonide ajutine tasakaaluhäire murdeealise organismis.

Foto: Pixabay

Meestearsti vastuvõtt on valus

Noormehed saavad murede korral pöörduda noortenõustaja või meestearsti poole. Suguelundite läbivaatuseks võiks pöörduda, kui on tekkinud intiimpiirkonnaga seotud kaebused või on olnud kondoomita vahekordi ning soovitakse end võimalike seksuaalsel teel levivate haiguste suhtes testida.

Analüüside võtmiseks on kaks võimalust. Esimene on uriinianalüüs esimesest hommikusest uriinist, mis võetakse tavaliselt ise arsti vastuvõtule kaasa. Teine võimalus on vatipulgaga kusitist analüüsi võtmine. Esmapilgul võib tõepoolest tunduda, et tegemist on valuliku protseduuriga. Tegelikult on see vaid natuke ebamugav, kuid kindlasti mitte valus.

Murdeea muutuste või seksuaaltervise kohta saab tasuta ja anonüümselt küsida nõu Seksuaaltervis.ee veebinõustajatelt.

Samal teemal

29.07.2021
NAISTEARST HOIATAB: kuri viirus võib põhjustada vähki nii naistel kui meestel
25.06.2021
NAKKUS SAUNALAVALT? Naistearst selgitab, mida peaksid teadma suguhaigustest
12.06.2021
SEKS KULDSES EAS? Naudi mõnuga, aga arvesta nende 13 olulise seigaga!
15.05.2021
PINGUTAD, AGA RAHULDUST IKKA POLE? Ületa need 14 takistust, et naise orgasm oleks täiuslik!