Hea nõu

DR VASSILJEVI NÕUANNE | Kui kiiresti võib uute liigestega joosta? 

Viktor Vassiljev, 11. november 2020 06:00
"Muidugi ohtlikud on kukkumised, selles mõttes pole vahet, kas liigesed omad või vahetatud," hoiatab dr Viktor Vassiljev.Foto: Robin Roots
"Kui on pandud kaks uut liigest, siis kui kiiresti võib nendega joosta?"

Nii kiiresti, kui tahate. Muidugi mitte kohe pärast lõikust haiglast kodu poole. Raviarst kindlasti ütleb, kui kaua tuleb ettevaatlik olla ja millal tohib täiskoormust anda. Mitte metallist kunstliigese pärast, vaid ikka oma luud ja kondid peavad selle korralikult omaks võtma. Aga kui vastav paranemisaeg möödas, siis sõltub liikumise jõudlus ja kiirus ainult omaenda luudest-kõõlustest-lihastest.

Teie jõud kunstliigesest üle ei käi, sellest võib veoautoga üle sõita ja midagi ei juhtu – liigesega muidugi, mitte teiega, nii et ärge igaks juhuks proovige. Ise te liigest ära lõhkuda ei jõua, aga teine asi on oma kondid-kõõlused, nendele ei anna garantiid keegi, on sama vanad ja haprad, nagu enne operatsiooni, vastavalt tulebki nendega ümber käia.

Muidugi ohtlikud on kukkumised, selles mõttes pole vahet, kas liigesed omad või vahetatud. Aga joostes kaob jõud või tekib lihasevalu palju varem, kui asi kunstliigesele ohtlikuks võiks muutuda. Igatahes jooksu pealt jalgu alt ära tulnud pole veel kellelgi.

Samal teemal

05.09.2021
LUUD JA LIIGESED VALUTAVAD? Siis on kasulikud need toidud ja vitamiinid!
10.11.2020
DR VASSILJEVI KULLAFOND | Mida teha, kui õlg valutab juba mitu kuud ja ükski rohi ei aita?
08.11.2020
DR VASSILJEVI NÕUANNE | Mida teha, kui liigesed valutavad juba pikemat aega?
04.11.2020
DR VASSILJEVI NÕUANNE | Miks Eestis võetakse koroonaproov ninast?