Uudised

ÄREVUS JA DEPRESSIOON: koroonast tervenenuid ähvardavad vaimse tervise häired 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 13. november 2020 10:03
Foto: Vida Press
Inimesi, kes paranevad koroonast, võivad hiljem tabada vaimse tervise häired, nagu ärevus, depressioon ja unetus.

Umbes 20% inimestest, kes paranesid koroonahaigusest, arenesid 90 päeva jooksul vaimse tervise häired, vahendab WebMD uuringut, mis avaldati selle nädala algul ajakirjas The Lancet Psychiatry.

Muu hulgas leiti, et üle 65aastastel inimestel tõstis Covid-19 põdemine dementsuseriski.

Inimesed muretsevad, kas koroonahaigust põdenutel on suurem risk vaimse tervise probleemideks. See on tõenäoline, kinnitab üks uuringut läbi viinud teadlastest, Oxfordi ülikooli psühhiaatriaprofessor Paul Harrison.

Teadlased analüüsisid 69 miljoni USA inimese terviseandmeid, mille hulgas oli ka üle 62 000 koroonajuhtumi tänavu jaanuarist juulini.

Teadlased leidsid, et kolme kuu jooksul pärast koroonadiagnoosi sai üks inimene viiest ka mingi vaimse tervise diagnoosi.

Samal teemal

Kõige tavalisemad diagnoosid olid ärevus, depression ja unetus – nende tõenäosus oli Covid-19 põdenute hulgas lausa kaks korda suurem. Kõrgem vaimse tervise haiguste risk oli neil, kes olid olnud haiglas.

Teadlased arvavad, et tõenäoliselt on põhjuseks kombinatsioon vaimsetest ja kehalistest mõjudest: inimesi mõjutavad pandeemiaga seotud psühholoogilised, aga ka haiguse kehalised mõjud.

Teadlaste arvates peaksid arstid olema valmis sellisteks uuteks diagnoosideks. Üle 100 aasta on möödunud kurikuulsast gripipandeemiast, millel olid ka märkimisväärsed tõusnud neuroloogilised ja psüühiaatrilised hilistagajärjed. Kuigi meditsiin on selle aja jooksul teinud suuri edusamme, on mõned teemad päevakorras tänapäevalgi.