Hea nõu

MIDA TEHA, KUI JÄÄD HAIGEKS? Need vahendid võiksid koroonaajal kindlasti kodus olla! (1)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 14. november 2020 15:00
Foto: Vida Press
Olukord Eestis liigub kiirete muutuste kursil, mis toob kaasa palju segadust ja rohkelt murelikke patsiente ka apteeki. Apotheka proviisor Izabelle Adamson annab täpsemaid juhiseid, milline peaks välja nägema koroonaaegne koduapteek.

 Viimastel nädalatel on taas jõudsalt kasvanud huvi immuunsust tugevdavate toodete ja desinfitseerimisvahendite vastu, mis näitab, et soovitakse end viiruste eest kaitsta. Oluline on toituda mitmekülgselt ja tervislikult, kuid kahjuks alati sellest ei piisa, meie organism vajab ka erinevaid toidulisandeid immuunsuse tugevdamiseks.

Samal teemal

Immuunsüsteemi tugevdamine

 Vitamiinidest tuleks praegu seada esikohale D- ja C-vitamiin. Põhjamaades tuleb iga päev võtta D-vitamiini, sest seda vitamiini sünteesib organism päikesevalguse abil ja toidust omastamise osakaal on väga madal. See on oluline vitamiin, sest D-vitamiin toetab immuunsüsteemi ning selle puudus toob kaasa väsimuse ja organismi vastupanuvõime vähenemise.

C-vitamiin on tugev antioksüdant, mis aitab ennetada vabade radikaalide tekitatavaid kahjustusi ja tugevdab samuti immuunsüsteemi. Inimesed, kes võtavad toidulisandina C-vitamiini, põevad erinevate uuringute kohaselt kergemalt külmetushaigusi. Haigusteperioodil tuleks suurendada igapäevast C-vitamiini annust.

"Unustada ei tohi, et laste ja täiskasvanute annused on erinevad, laste puhul sõltub annus kehakaalust," räägib proviisor Izabelle Adamson palavikualandajate kohta. Foto: Erlend Štaub

Viirusteperioodil tuleks lisaks tarvitada ka tsinki, magneesiumi, seleeni ja oomega-3 rasvhappeid, kuna kõik need on väga olulised immuunsüsteemi tugevdamisel. Tsink osaleb lisaks organismi hormoonide sünteesimises ja reguleerib immuunsust. Seleen on antioksüdant, mis kaitseb organismi oksüdatiivset stressi põhjustavate osakeste ehk teisisõnu vabade radikaalide tekitatavate kahjulike mõjude eest. Vabade radikaalide rohkus nõrgendab immuunsüsteemi.

Seleeni kogusest organismis sõltub, kas viirushaiguste perioodil üldse haigestutakse ning kui raskelt haigust põetakse. Oomega-3 rasvhapped aktiveerivad immuunsüsteemi ja kontrollivad põletikulisi protsesse.

 Haigussümptomite leevendamine

Praeguses olukorras tuleks esimeste haigussümptomite ilmnemisel kindlasti püsida kodus ja võtta aega ning anda organismile puhkust. Olulisel kohal on vedelike joomine, näiteks sobivad erinevad ravimtaimeteed koos meega, kindlasti tuleks juua ka puhast vett rohkem kui tavaliselt. Palavikualandajat tuleks võtta, kui palavik on kõrgem kui 38,5 kraadi.

Ravimit tuleb võtta vastavalt ettekirjutustele ja mitte liiga sagedasti.

On oluline, et kodus oleks ka toimiv termomeeter, mida ei tohiks pidada ravimitest vähem tähtsaks.

Palaviku alandamiseks või valu leevendamiseks tuleks täiskasvanutel varuda ibuprofeeni, naprokseeni või paratsetamooli. Lastele on mõeldud siirupi kujul ibuprofeen ja paratsetamool ning küünaldena paratsetamool.

Nohu korral aitab meresoolalahus, mis kergendab nina kaudu hingamist ja taastab nina normaalse talitluse. Väikelaste puhul, kes veel ei oska nuusata on sobilik kasutada Rhinomeri ninaaspiraatorit, mille abil saab lapsevanem kergelt ninast sekreeti eemaldada.

Viiruslik köha on algul kuiv, ärritav, kinnine ning vähese rögaga. Köha leevendamiseks aitavad mitmesugused siirupid, tabletid kui ka lahustuvad tabletid ja pulbrid. Enamasti on nende töö sitke sekreedi vedeldamine ning selle väljutamine.

Väikelastele, kes ei oska ise röga välja köhida, on sobivam vahend hanerasvasalv või eeterlike õlidega Hustagil palsam, mida tuleb hõõruda rinnale paar korda päevas.

Viirushaiguste perioodil ja just hingamisteede haiguste korral on asendamatu abiline inhalaator, mis rahustab köhaärritust, niisutab limaskesti ja aitab veeldada sekreeti. Veeaur jõuab kaugemale kopsu, mis omakorda muudab röga vedelamaks. Inhalaatorisse auru tegemiseks tuleks varuda apteegist füsioloogilist lahust.

Kurguärrituse ja valulikkuse leevendamiseks on sobilik kasutada ka taruvaiku ja saialille sisaldavaid õlipihusteid, mis sobivad nii täiskasvanutele kui lastele. 

Vajalikud tooted koduapteegis

Põletuste esmaseks raviks kasutatakse jahutavat Burnjel või Burnshield põletusgeeli. Haavade esmaabiks sobivad haavageelid, mida kantakse sidemete või haavatampoonide alla. Haavageel aitab haavas hoida niiskust ning on ka antiseptilise toimega. Haavasideme eemaldamisel ei ole see haava külge kleepunud ega kahjusta uuesti kudet ning haav saab kiiremini paraneda. Haavade hoolduseks võiks veel varuda puuvillavatti, haavasidet, haavaplaastreid (vähemalt kahes erinevas suuruses), rullplaastrit, rullteipi ja rullsidet.

Kõhuprobleemide leevendamiseks probiootikume ehk piimhappebaktereid, mis aitavad normaliseerida seedetegevust ja suurendavad organismi vastupanuvõimet haigustekitajatele.

Ägeda kõhulahtisuse sümptomaatiliseks raviks varuda näiteks Smecta, Silicagea gel või Enterosgel. Eelnimetatud seovad kõhuprobleemi esile kutsunud haigustekitajaid ja aitavad neid kiiremini väljutada.

Igapäevased ravimite kasutajad peaksid kindlasti läbi mõtlema oma ravimite piisava varu, et viirushaigusesse haigestumisel ei tekiks lisamuret olemasolevate tervisemurede kontrolli all hoidmisel.