Lapsed

Tartu Ülikooli lastefond sai 20: annetusi laste jaoks on kogutud pea 11 miljonit eurot 

Toimetas Keit Paju, 14. november 2020 11:27
Foto: Tiina Kõrtsini
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond on haigetele lastele toeks olnud juba 20 aastat, selle aja jooksul on fondist abi saanud enam kui 2500 last, kellest paljud vajavad toetust aastaid. Heade inimeste annetusi on 20 aasta jooksul kogutud pea 11 miljonit eurot.

TÜK Lastefond toetab lapsi üle Eesti, aidates katta haigete laste raviga seotud kulusid. Annetajad tulevad lapsele appi siis, kui kõik riiklikud vahendid on kasutatud, aidates tasuda nende ravimite, abivahendite või ravivõimaluste eest, mida ei kompenseeri Eesti Haigekassa, Sotsiaalkindlustusamet või kohalikud omavalitsused ning toetades peresid omaosaluse tasumisel.

Kuigi TÜK Lastefond asutati eesmärgiga aidata parandada laste ravitingimusi eelkõige Tartu Ülikooli Kliinikumis, on fondi tegevus tänaseks oluliselt laienenud ning põhieesmärgiks on saanud kodusel ravil olevate laste aitamine. Lastefondi strateegiajuhi Siiri Ottender-Paasma sõnul on riiklik ravikindlustussüsteem nüüdseks aga sedavõrd võimekas, et ravitööks vajalik aparatuur ning inventar on kenasti arvestatud teenuse hinna sisse.

"Meil on siiralt hea meel, et enam ei pea elementaarsete ravivahendite soetamiseks koguma annetusi, erandiks on vaid väga uuenduslik tehnika, mis oma kalli hinna tõttu jääb haiglate investeeringuterea lõppu, kuid annab samas ravikvaliteedile oluliselt juurde," ütleb ta.

Strateegiajuht lisab, et viimastel aastatel on Lastefondi aidanud soetada taastusravis kasutatavaid robotseadmeid, neuroloogias paremate ravitulemuste saavutamiseks mõeldud viruaalreaalsuse vahendeid aga ka hologrammseadmeid, mis aitavad haiglasse sattunud lapse tähelepanu raviprotseduurilt kõrvale juhtida.

Samas toetab Lastefond näiteks kodusel ravil olevat 11aastast haruldase haigusega Kellit juba kaheksandat aastat järjest, samuti 8aastast üliharuldase nahahaigusega Cassandrat, kes on vajanud Inglismaal operatsioonidel käimiseks ning kallite ravimite soetamiseks heade annetajate abi esimesest eluaastast saati.

Lastefondi toetusjuhi Eveli Ilvese sõnul on fondilt abi saanud laste arv iga aastaga kasvanud: „Meil väga hea meel, et pered, kus kasvab haige laps, on meid üles leidnud. Julgustan Lastefondi poole pöörduma, me saame abiks ja toeks olla! Kindlasti ei pea Lastefondist abi saamiseks olema toimetulekupere – meie teame hästi, et lapse raviga kaasnevad kulud võivad olla väga suured ja käivad sageli üle jõu ka muidu hästi toime tulevale perele.“

Lapse aitamiseks on vanemad tavaliselt kõigeks valmis, kuid ükski pere ei peaks haige lapse raviga seotud kulutuste tõttu laenu võtma või majanduslikult kehva olukorda sattuma: „Meie teame ka seda, et eestlastele omaselt on raske abi küsida. Lastefond on aga selleks loodud, et olla toeks ja abiks! See on vähim, mida nende vaprate perede heaks teha saame,“ lisas Eveli Ilves.

Kui laiemalt levinud haiguste puhul on ravimite ja abivahendite soetamine riiklikult rahastatud, siis harvikhaigustega patsiendid jäävad abist pahatihti sootuks ilma. Erinevatel ajaperioodidel on küll räägitud nii reservfondi loomisest kui ka muudest võimalustest harva esinevate haigustega inimeste ravi rahastamiseks, kuid need on seni jäänud vaid sõnadeks. Tänane seadusandlus ei võimalda ka koostööd kallihinnalise ravi rahastamiseks erinevate organisatsioonide, ettevõtete ning riikliku ravikindlustussüsteemi vahel.

Lastefondi üheks oluliseks missiooniks on viia laste raviga seotud mured otsustajateni ja seeläbi neile lahendused leida. Nii küsib Lastefond ka oma 2020. aasta põhikampaanias, et kas me väikese rahva ja riigina ei peaks oma ravi- ja sotsiaalkindlustussüsteemis olema paindlikumad ning tegema vajadusel ka erandeid? Kas on ikka õige ja õiglane, kui laps, kes vajab elutähtsat aparaati, jääb sellest ilma ainult seetõttu, et hüvitatavate meditsiiniseadmete loetelus pole juurde lisatud just selle lapse haruldast diagnoosi? Ja kui palju üldse on väärt ühe väikese inimese elu?

Oma sünnipäeval teeb Lastefond sügava kummarduse kõikide toetajate, püsiannetajate ja kaasaelajate ees, sünnipäevapidu lükkub aga ajale kohaselt kevadesse, kui oleme kõik koos pingutades viiruse loodetavasti seljatanud.

Lilli ja kingitusi palub juubilar samuti mitte saata! Kuna aga haiged lapsed vajavad toetust ajast sõltumata, saab neid aidata helistades Lastefondi heategevuslikele telefoninumbritele ning valitud annetussumma lisatakse annetaja sama kuu telefoniarvele. Sobiva summa annetamiseks tuleks helistada vastavale annetusnumbrile:

helistades 900 5025, annetad 5 eurot

helistades 900 5100, annetad 10 eurot

helistades 900 5500, annetad 50 eurot

Kõik Lastefondi poolt toetatavad lapsed ja projektid on välja toodud TÜK Lastefondi kodulehel www.lastefond.ee.