Uudised

Ravimitootja kinnitab, et koroonavaktsiin passib ka eakatele 

Toimetas Greete Kõrvits, 18. november 2020 17:57
Maailm ootab läbematult: koroonapatsientidega töötavad medõed Lissaboni haiglasFoto: AFP/Scanpix
Et rivaalile mitte alla jääda, teatas ka ravimifirma Pfizer, et nende toodetava koroonavaktsiini tõhusus ulatub 95 protsendini. Muretsema ei pea ka vanemaealised huvilised, vaktsineeritava kõrgem iga ei tähenda, et kaitse nõrgeneb.

Esialgu oli Pfizeri number tagasihoidlikum, „efektiivsus üle 90 protsendi“, ent kui sarnast vaktsiini valmistav Moderna andis välja pressiteate, et nende toote tõhusus ulatub 94,5%ni, täpsustas ka Pfizer oma numbreid. Eesti viroloogiaprofessor Andres Merits ütles juba varem, et ega kahel vaktsiinil mingit olulist vahet ei ole, viiruse vastu töötaks nii 90 kui 95 protsenti efektiivne vaktsiin. „Mõlemad on täiesti piisavad viiruse rajalt maha võtmiseks.“

Pfizer, kes toodab vaktsiini koostöös Saksa farmaatsiafirma BioNTechiga kinnitab ka, et üle 65aastaste katsealuste puhul vähenes vaktsiini tõhusus vaid ühe protsendi võrra. Ehk et kaitse on endiselt täiesti piisav, et viiruse levikut tõkestada. Vahet pole ka etnilisel päritolul või rassil. Tõsiseid komplikatsioone vaktsineerimisele ei järgne, sagedasim kaebus (3,7 protsendil katsealustest) on kerge väsimus süsti järel.

Samal teemal

18.11.2020
Dolly Parton on 95protsendise efektiivsusega koroonavaktsiini üks rahastajaid
17.11.2020
Eesti ühineb eelostulepinguga, millega saaks koroonavaktsiini 300 000 inimesele
16.11.2020
Professor Merits värskest vaktsiiniuudisest: maailm neelab praegu kõik alla