Uudised

KOOLIDES ON ALANUD HAIGUSTELAINE: õed soovitavad, kuidas pidurdada koroonaviiruse levikut 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 20. november 2020 09:35
Nakkuse levikut aitab piirata maski kandmine. Foto: Vida Press
Koroonaviiruse levik ei näita vaibumise märke. Kui kevadel läksid õpilased nädalateks täies mahus koduõppele, siis praegu toimuvad enamikus koolides lisaks distantsõppele ka kohapealsed tunnid, mistõttu koolimajad on potentsiaalsed nakkuse levimise kohad. Praktika näitab, et see võimalus ei ole ainult teoreetiline.

Tallinna Koolitervishoiu kooliõed paluvad kõigil haigussümptomitega õpilastel ja õpetajatel jääda koolist eemale ja võtta ühendust perearstiga. End tervena tundvatel inimestel on aga viimane aeg kasutusele võtta ettevaatusabinõud, sest nad võivad viirust kanda seda ise teadmata.

Samal teemal

Koole, kus õppetöö toimub n-ö täiskomplektis, on alles jäänud üksikud, kuid olukord muutub iga päev ja see ei pruugi nii jääda. Kui veel eelmisel nädalal olid näiteks Õismäe koolid viirusest suhteliselt puutumata ja õppetöö toimus koolimajades, siis sel nädalal tuli ka sealsetel koolidel võtta kasutusele distantsõpe.

Praegu ei ole võimalik öelda, kuidas on mõnedel koolidel õnnestunud viirust kauem vältida. Võib-olla on oma osa sellel, et osas koolides on lapsed rohkem pärit ümberkaudsest piirkonnast ja ei kasuta kooli tulekuks ühistransporti. Või siis tullakse küll kooli kokku üle linna, kuid lapsevanemate transpordiga.

Viiruse leviku piiramiseks ei ole ühte võluvitsa, kasutada tuleb kõiki kättesaadavaid meetodeid komplektis.

Foto: Stanislav Moshkov

Praegu on valdavas enamikus koolides kasutusel erinevad kontaktõppe ja distantsõppe kombinatsioonid. Üks variant on kontaktõpe alg-, aga distantsõpe vanematele klassidele. Teine variant on kordamööda lahendus, kus ühel päeval on koolis nooremad, teisel päeval vanemad õpilased.

Nädal tagasi algas õpetajate haigestumise laine, sest õpetajad kandsid küll visiire, kuid mitte maske ning see ei ole piisav lahendus. Sel nädalal on alanud õpilaste haigestumise laine. Lähikontaktsetena on meie 80 kooliõest tänaseks karantiini suundunud kaks kooliõde.

Ärevus on kasvanud

Teine oluline aspekt on kriisiolukorraga kaasnev emotsionaalne pinge. Inimeste emotsioonid on kerged tekkima ja neid elatakse teiste peale välja. Kooliõdede poole pöördunud õpetajate tervisenäitajad on selle tõestuseks. Vältides viiruse levikut, takistame me üheskoos ka emotsionaalse pingega kaasnevaid vaimse tervise probleeme.

Kõik meie õed näevad kõrvalt, kuivõrd on laste, vanemate ja koolipersonali seas üldine ärevuse foon kasvanud – ärrituvus, väsimus, unehäired, vererõhu kõrgenemine. Neid näiteid on igal õel palju.

Murekohaks jäävad need, kel mingil põhjusel pole toetajaid ja kellest me ei pruugigi midagi teada. Koroonastatistikat koolides haldab haridusamet.

Foto: Martin Ahven

Ühe võimalusena pidurdada viiruse levikut koolimajades tuleb üle vaadata koristamise kord. Kui seda teahkse ainult üks kord päevas, siis on seda vähe. Pindasid tuleks puhastada sagedamini. Kas või osalise kontaktõppe säilitamine nõuab meilt kõigilt pingutusi kõigi muude meetoditega, mille ära õppimiseks ja järele proovimiseks on meil varsti ligi aasta aega olnud.

Kevad on alles kaugel, pikk ja pime talv on veel ees. Viiruse levikul ja rasketel tagajärgedel on veel palju ruumi olukorda veel negatiivsemaks muuta. Me ei tohi juba praegu käega lüüa, vaktsiinide saabumiseni tuleb vastu pidada!

Foto: Teet Malsroos

Juhised viiruse tõkestamiseks

Viiruse edasikandumise tõkestamiseks paluvad SA Tallinna Koolitervishoid kooliõed pidada kinni järgmistest juhistest:

 • Haigustunnuste korral peaks jääma koju nii õpilased, õpetajad kui ka kõik teised koolitöötajad.
 • Koroonaviiruse mõju on väga individuaalne. Koju peaks jääma ka need, kellel on enda hinnangul lihtsalt nohu või kerge külmetus. Samuti on oluline teada, et kõigil COVID-19 haigetel ei kao lõhna- ja maitsetaju ning selle järgi ei saa ise ennast koroonanegatiivseks tunnistada. Kõige kindlama vastuse viiruse kohta annab siiski test.
 • Nakkuse levikut aitab piirata maski kandmine. Maski on oluline kanda koolis, ühistranspordis, kauplustes, teatris-kontserdil ehk rahvarohketes siseruumides.  Maski ei ole mõtet kanda kodus ega õues.
 • Hoia suheldes distantsi. Kõik inimesed ei põe koroonahaigust sümptomitega ja me ei tea seetõttu, kes võib olla viirusekandja.
 • Hea ettevaatusabinõu on kätepesu, käsi tuleb pesta tihti ning teha seda sooja vee ja seebiga. Avalikes kohtades on desinfitseerimisjaamad, mis on hea alternatiiv, kui kätepesu pole võimalik.
 • Väldi näo ja juuste puudutamist pesemata kätega.
 • Aevastamisel või köhimisel kata suu ja nina ühekordse salvrätiga. Kasutatud salvrätt tuleb visata kohe prügikasti ja seejärel käed puhastada. Salvrätikut puudumisel võib kasutada oma varrukat (küünarvarre osa), aga mitte paljast kätt.
 • Väga oluline on tihe ruumide tuulutamine nii kodus, koolis kui ka teistes tööruumides.
 • Värskes õhus viibimine parandab immuunsust, ühtlasi on õues rohkem ruumi ja nakatumise võimalus väiksem. Võimalusel võiks koolid kaaluda õuevahetunde ja kehalise kasvatuse välitunde (tunde läbi viia õues).
 • Laadi alla viirusest teavitamise äpp HOIA. Kui oled saanud positiivse koroonatesti, märgi end äpis haigena.
 • Usalda tervishoiutöötajaid ja otsi abi pädevatest allikatest. Erakorralise arstiabi saamiseks helista 112, terviseküsimustele saab vastuseid ka perearsti nõuandetelefonilt 1220. Usaldusväärset infot koroonaviirusega seotud riiklike korralduste kohta annab riigiinfo telefon 1247.
 • Ka väiksemate haigustunnustega tuleb praegu jääda koju ja pidada nõu perearstiga.

Samal teemal

07.10.2021
ÄREVUS JA DEPRESSIOON: koroonast tervenenuid ähvardavad ka sellised hilistagajärjed
31.11.2020
LUGEJATE LEMMIK 2020! Mis toimub? Kas koroonadiagnoosi eest tõesti makstakse? Mille tõttu need inimesed tegelikult surid?
06.11.2020
Perearst Madis Veskimägi: 12 soovitust, kuidas vältida nakatumist tööl ja avalikes kohtades
06.11.2020
Koroonahaige, kes oli 12 tunni kaugusel surmast: arvasin, et ma ei näe enam kunagi oma lapsi