Uudised

KOROONA VOHAB LASTE SEAS: terviseamet annab nõu, kuidas vältida noorte nakatumist 

Viljar Voog, 20. november 2020 11:52
Foto: Piaxabay.com
Terviseamet asedirektor Mari-Anne Härma rõhutab, et olukorras, kus koroonaviirus levib eriti aktiivselt ja pahatihti märkamatult just noorte seas, tuleks ära jätta kõik suuremad kogunemised ja kontserdid. Laste tavapärast omavahelist läbikäimist ei peaks siiski piirama.

Kirjas Tallinna linnaisadele, päästeametile ja ministeeriumidele koputab Härma tugevalt kõigi südametunnistusele: kõikvõimalikud ühistrennid ja muu huviharidus levitavad praegu laste seas koroonaviirust murettekitava kiirusega. Viimaste nädalatega on haigestunud teismeliste arv mitmekordistunud.

„Eriti juhime tähelepanu kõrge riskiga tegevusaladele, kus viiruse leviku risk on suur ning pole võimalik rakendada viiruse tõkestamise meetmeid. Need on tegevused, millega kaasneb forsseeritud õhuvool, mis eritab suuremas koguses haigusetekitajaid ning millega kaasneb tihe kontakt (koorilaulud, orkestriproovid, spordialad, kus meeskonna liikmed omavahel suhtlevad ja on tihedas kontaktis),“ kirjutas Härma. „Paljud lapsed kannavad viirust asümptomaatiliselt või väga kergete sümptomite esinemisel ja annavad seda ka edasi. Tihtipeale ei märgata, et lapsel võivad olla haigussümptomid ja sellega tekib suurem leviku risk.“

Terviseamet rõhutab, et kuigi praegu on suurim koroonaoht Tallinnas ja Harjumaal ning Ida-Virumaal, siis iga päevaga suureneb risk üle kogu Eesti. Noortel on selles kõiges kanda suur roll.

„Tänaste tegevuste eesmärk on piirata nakkuse levikut jõulueelsel perioodil just noorte seas. Kuna jõulud ja jõulude aegne pikem vaheaeg toob endaga kaasa suurenenud üle-Eestilist liikumist ja sotsialiseerumist, siis arvestades, et laste seas on asümptomaatilist levikut rohkem, suureneb risk, et viirus viiakse pühade ajal märkamatult nii vanemaealisteni kui ka kirikutesse ja mujale kultuuriürtustele, suurendades oluliselt nakkuse levikut üle terve Eesti,“ rõhutab Härma. „Seoses sellega palume kriitiliselt üle vaadata noortekeskuste ja huviringide tegevused üle terve Eesti.“

Terviseameti peadirektori asetäitja Mari-Anne Härma.Foto: Tiina Kõrtsini

Sellega seoses on terviseamet kirja pannud terve rea soovitusi, mille järgimine on hädavajalik koroonaepideemia kontrolli alla saamiseks:

 • Viige nii palju tunde kui võimalik distantsõppele (kaugjuhendamisele).
 • Kui kontakttunnid on möödapääsmatud, siis eelistage väikeste klassiruumide asemel kasutada aulaid ja suuremaid koosolekuruume, et oleks võimalik distantsi hoida.
 • Vältige tegevusi gruppides. Kui see ei ole võimalik, siis vähendage grupis kogunemise intervalli (näiteks 3 korra asemel 1 kord nädalas) ning vähendage grupi suurust (maksimaalselt 10 inimeseni grupis).
 • Eelistage õues toimuvaid tunde sisetundidele ja individuaaltunde grupitundidele.
 • Hoiduge erinevate gruppide vahelistest kontaktidest (seda võimalusel nii erinevatest koolidest õpilaste vahel kui ka gruppide vahel, kes huvitegevusega koos tegelevad).
 • Erinevate tundide vahel on mõistlik teha 15 minuti pikkuseid pause, mille ajal palume võimalusel hoida aknad lahti ning ruume tuulutada.
 • Tundide vahel puhastage kontaktpindu, mida puudutatakse päeva jooksul tihedalt.
 • Jätke ära või lükake edasi huviharidusega seotud sündmused (kontserdid, avalikud (publikuga) arvestused, sõpruskohtumised jne)
 • Jälgige distantsi hoidmist igal ajal, sealhulgas ka garderoobides ja ooteruumides.
 • Maskide kandmine on samuti väga oluline, kus see on vähegi võimalik. Lastele soovitame maske kanda alates 12. eluaastast. Kindlasti saab maske kanda huvikooli saabumisel nii garderoobides, koridorides ja ooteruumides. Maski tuleb siseruumides kanda nii treeningule saabudes kui ka treeningult lahkudes (sh riietusruumides).
 • Oluline on õige kätehügieen ja tihe kätepesu. Juhendajatel peavad klassis olema desinfitseerimisvahendid.
 • Loomulikult on lapsed väga sotsiaalsed ja sellega peab arvestama. Igapäevaselt koos suhtlevad lapsed liiguvad ja tegutsevad nagunii koos, nende lävimist ei pea takistama, aga suuremaid kogunemisi garderoobides ja koridorides tuleks vältida. Kui see pole võimalik, siis kindlasti nii lastele kui ka õpetajatele maskid ette.
 • Kui asutuses on tekkinud haigestumine, peavad nii nakatunu kui ka kõik tema lähikontaktsed viivitamatult minema isolatsiooni. Terviseamet võtab ühendust nii nakatunute kui ka lähikontaktsetega.