Uudised

Koroonahaige, kes oli 12 tunni kaugusel surmast: arvasin, et ma ei näe enam kunagi oma lapsi 

Toimetas Sirje Maasikamäe, täna, 13:12
Pilt on illustratiivne.Foto: Vida Press
Kent Östlingi on hakatud nimetama Rootsi kõige haigemaks koroonapatsiendiks, kes on terveks saanud. Mees oli 61 päeva hingamisaparaadi all ja 12 tunni kaugusel surmast. „Ma ei suuda enam tuletõrjujana päästa inimesi, kuid loodetavasti võin päästa kellegi, rääkides oma kogemusest,” kõneles surmasuus olnud mees Yle uudisteportaalis.

Kui Kent istub köögilaua taga, kostavad elutoast 6- ja 8- aastaste laste rõõmsad kilked. „Laste häälte kuulmine on parim, mida ma tean,” ütleb mees, kes arvas, et ei näe neid enam kunagi.

Selline võimalus polnudki kuigi kaugel. Oli hetk, kui arstid arvasid, et Kentil on jäänud elada veel vaid 12 tundi. Kent oli 61 päeva hingamisaparaadi all, neist 35 päeva kasutati erilist ECMO-aparaati.

Arstid ütlesid, et nad ei tea kedagi, kes oleks jäänud ellu pärast nii pikka ECMO-aparaadi kasutamist ja hakkasid kutsuma Kenti Rootsi kõige haigemaks koroonapatsiendiks, kes on terveks saanud.

„See ei olnud küll saavutus, mille poole ma 2020. aastal püüdlesin,” märkis Östling Yle uudisteportaalis

Üle 40 kraadi palavikku

Kent jäi haigeks märtsis. 47aastane tuletõrjuja ei kuulunud riskirühma, mistõttu ta ei muretsenud enda pärast. Ta käis tööl, kuid piiras muud liikumist vastavalt soovitustele.

Märtsi lõpus tõusis mehel palavik 40 kraadini, aga palavikualandajad ei aidanud. Ta helistas pooleteist nädala jooksul korra hädaabinumbrile ja korra nõuandeliinile. Mõlemalt poolt soovitati püsida kodus.

„Olen küsinud tagantjärgi arstidelt, kas mu seisund oleks olnud teistsugune, kui oleksin pääsenud varem haiglasse,” räägib mees. Arstid on talle öelnud, et vaevalt oleks sellel tähendust olnud, sest kevadel ei osatud koroonahaigeid ravida nii hästi kui praegu.

Pärast üheksandal päeva aga oli palavikku juba 40,8 kraadi ja tekkisid hingamisraskused. Seekord viidi mees kodulinna Luulaja Sunderby haiglasse. Mehe seisukord läks siiski halvemaks ja ta viidi edasi juba maakonnahaigla intensiivraviosakonda, kuid kopsude seisund oli juba väga halb.

Arstid arvasid, et elada on jäänud veel 12 tundi. Viimase võimalusena viidi ta Stockholmi Karolinska haiglasse, kus kasutati ECMO-aparaati. (ECMO ehk extracorporeal membrane oxygenation, st kehaväline membraanoksügenatsioon.)

Kui mees lõpuks üles äratati, seisis tema ümber paarkümmend arsti ja õde, kes plaksutasid.

Aga Kent ei tundnud ennast enam peeglist ära – ta oli võtnud alla 28 kilo.

Arstid pole suutnud välja selgitada, mis Östling jäi nii raskelt haigeks. Võimalik, et põhjuseks oli liiga tugevalt reageerinud immuunsüsteem.

Südantlõhestavas videos kõneles tugevalt hingeldav Kent, kuidas ta igatseb lähedaste järgi ja lubas kindlasti koju tulla. Foto: Kuvatõmmis videost / Yle

Miski pole endine

Juunis pääses mees koju, aga tal on raske kohaneda, et miski pole enam endine.

Kui ta jäi märtsis haigeks, oli ta tugev mees, kes oli mõni aasta tagasi jäänud tuletõrjujate MM-il 5. kohale. Juunis aga saabus koju kogu lihasjõu kaotanud mees, kellele jäid haigusest püsivad kahjustused, muu hulgas kopsudesse.

„Mul on kahju, et ma ei jaksa enam mängida lastega nii nagu varem,” kurdab isa. Kuna ta väsib kiiresti, ei suuda ta kodus, tööl ja suvilas toimetada enam nii nagu enne.

„Samas mõistan, et kõige tähtsam on, et olen elus,” tõdeb mees, kes peab pidama ka tugevat hingelist võitlust.

Kent haigestus Rootsis koroona esimese laine ajal, nüüd võitleb Rootsi teise lainega. Nakatumiste ja surmade arv tõuseb. Kasvab ka haiglaravi ja intensiivravi vajavate inimeste arv. Eriti palju uusi nakatumisi on viimastel päevadel lisandnud Östlingi kodulinna Luulajasse.

Järgige soovitusi!

Kent naases küll osaajaga tööle, kuid väldib avalikes kohtades liikumist. Poes ja asju ajamas käib tema naine. Pere vanim laps on 21aastane ja temaga suhtleb isa video kaudu.

Nüüd kuulub mees riskirühma ja tunnistab, et suhtub pisut hüsteeriliselt võimalusse, et võiks nakatuda teist korda.

“Kui me oleksime järginud ametivõimude soovitusi, poleks Rootsis nii palju koroonasurmasid,” arvab mees. “Me võime süüdistada selles olukorras vaid iseennast.”