Keha

EBAMEELDIDIV SURIN JA VALU? Neuroloog selgitab, mis aitab rahutute jalgade vastu 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 23. november 2020 05:00
Foto: Vida Press
Heidad väsitava tööpäeva järel diivanile ja jalgadesse lööb ebameeldiva surina? Või püüad uinuda, aga jalad ei anna kuidagi rahu ja tahaksid neid kangesti liigutada? Sellisel juhul võib sul olla rahutute jalgade sündroom.

Rahutud jalad võivad põhjustada ebamugavust nii päeval kui öösel. Tunded on väga erinevad. Confido neuroloog dr Toomas Toomsoo kirjeldab, et rahutud jalad võivad märku anda nii torkimise ja tuimuse, aga ka piinava valu ja sügelusega. Mõned inimesed kirjeldavad seda ka elektrivoolu surina või põletuse ja kuumusetundena.

Samal teemal

Päevasel ajal võib see võimatuks muuta rahulikult koosolekutel, teatris või isegi bussis istumise. „Inimene ei tea, kuidas jalgu sättida ja tunneb vältimatut vajadust tõusta ja jalgu sirutada,“ selgitab arst.

Peamiselt lööb rahutute jalgade sündroom välja õhtuti ega lase uinuda. „Häiritud uni võib viia unepuuduseni, mis omakorda võib tõsta südamehaigustesse ja depressiooni haigestumise riski ning põhjustada keskendumisraskusi.“

Dr Toomsoo sõnul pole rahutud jalgade sündroom kuigi haruldane haigus. „See on kesknärvisüsteemi häire, mis võib ilmneda juba lapseeas või kahekümnendates. Enamasti on noorelt välja lööv haigus pärilik ja aeglaselt kulgev. Haigus võib avalduda ka 50.-60.aastates. Sellisel juhul pole haigus pärilik ja süveneb kiiresti.“

Rahutud jalad on väga sagedased inimestel, kellel on rauapuudus. Selle saab välja selgitada rauadepoo valgu, ferritiini analüüsiga. Kui ferritiin jääb alla 50 μg/L, on arsti sõnul mõistlik planeerida rauaasendusravi.

Rahutuid jalgu kogeb raseduse viimasel kolmandikul pea iga kolmas naine. Rahutute jalgade sündroomi võivad esile kutsuda ka mõned igapäevased ravimid, näiteks antidepressandid.

Inimesed vaevlevad aastaid ilma lahendust leidmata

Rahutute jalgadega inimesed vaevlevad sageli aastaid, ilma et pöörduksid arstile. „Seda kiputakse pidama loomulikuks ja mööduvaks nähtuseks ega osata haiguseks pidada,“ selgitab Toomsoo ja lisab, et ebamugavustundele jalgades tuleb kindlasti lahendus leida siis, kui see segab und. „Rahututele jalgadele on tõhus ravi ja ebamugavust leevendavad abivahendid.“

Ravimeid, mida rahutute jalgade sündroomi puhul määratakse, on arsti sõnul peamiselt kahte sorti. Esiteks rauapreparaadid, sest tavaliselt on haiguse põhjuseks organismi madal raua tase. Teiseks dopamiinifunktsiooni parandajad.

Ebamugavustunnet jalgades aitavad maha rahustada lihastele mõeldud magnetväljaga survesidemed. „Selline side tuleb paigutada piirkonnale, kus „sipelgate jooksmise tunne“ on kõige tugevam või mis tundub muutuvat ebamugavaks,“ selgitab ars. Ebamugavustunne kaduma hiljemalt 15 minuti jooksul. Eriti tõhus on side siis, kui panna see probleemsele kohale võimalikul vara, kohe kui vaevused hakkavad tekkima.

„Teades, et lennureis põhjustab jalgades surinat, tasub side jalale panna kohe lennukile jõudes. Abi on magnetväljaga survesidemest ka rahulikul uinumisel.“