Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 24. november 2020 05:00
Erinevalt naistest, kelle naishormoonide tase väheneb menopausi ajal väga kiiresti, kogevad mehed vanuse lisandumisel testosteroonitaseme järk-järgulist vähenemist. Mida vanem on mees, seda tõenäolisem on normist madalam testosteroonitase.

Testosterooni peetakse meessuguhormooniks, mida meestel toodavad eelkõige munandid. Kuigi ka naiste munasarjad toodavad testosterooni, on meestel hormoonitootlikkus kordades suurem. See toetab meestele omaste joonte väljakujunemist nagu madalam hääletämber ja karvane rind. Lisaks mõjutab see spermatosoidide arengut ja hulka, eesnäärme talitlust, libiidot, samuti lihasmassi ja -jõudlust.

Liiga vähe testosterooni

SYNLABi laboriarst dr Jüri Laasiku sõnul on kõrge testosteroonitasemega seostatavaid probleeme keskealiste ja vanemate meeste puhul pigem harva, kui nad just ei manusta lihaste kasvu soodustavaid steroide. Pigem on meestel probleemiks normist madalam tase.

Arsti sõnul jõuab mehe testosterooni tase oma kulminatsiooni umbes 20-aasta vanuses. Seejärel hakkab see aeglaselt vanusega vähenema. Keskeas (30–50 aastastel) võib testosterooni tase meestel väheneda aastas umbes 1–2 protsenti. „Ehkki mõne mehe puhul ei pruugi testosteroonitaseme langus olla märgatav, võivad teised keskeas või sagedamini alates 60. aastatest kogeda olulisi muutuseid kehas. Mõnikord nimetatakse seesugust testosteroonitaseme langust hüpogondismiks ehk meeste menopausiks.“

„Rohkem kui kolmandikul üle 45aastastest meestest võib testosteroonitase olla madalam, kui seda võiks pidada normaalseks,“ ütleb dr Laasik.  Foto: Erakogu

Testosteroon võib väheneda mehe kehas näiteks stressi, alkoholismi, raske füüsilise koormuse, mõnede ravimite tarvitamise või östrogeenteraapia tõttu. Haiguslikult kõrged väärtused esinevad tavaliselt koos hormoonsüsteemi erinevate häirtega.

„Rohkem kui kolmandikul üle 45aastastest meestest võib testosteroonitase olla madalam, kui seda võiks pidada normaalseks,“ ütleb dr Laasik. 

Madala testosteroonitaseme nähud võivad olla:

  • madal libiido, impotentsus, väikesed munandid ja vähenenud spermatosoidide arv,
  • väsimus
  • lihasmassi vähenemine ja rasvumine,
  • meeleolumuutused ja mäluprobleemid,
  • keha- ja näokarvade vähenemine, juuste kaotus,
  • luude rabedus ja sagedasemad luumurrud.

Testosteroon stimuleerib mehe seksiisu ja kui hormooni on kehas vähe, langeb ka isu seksida. Lisaks aitab hormoon kaasa erektsiooni saavutamisele ja püsimisele. Kui testosteroonitase on liiga madal, võib mehel olla probleeme seksieelse erektsiooni saavutamise või spontaanse erektsiooniga (näiteks une ajal). Testosteroon mõjutab ka spermatootmist ja mida vähem hormooni, seda väiksem on ejakulatsioonil sperma maht.

Väsimus

Madala testosteroonitasemega mehed kurdavad sageli suure väsimuse üle, mis ei lähe üle hoolimata rohkest unest. Samuti on neil raske motiveerida ennast trenni tegema.

Lihasmassi vähenemine ja rasvumine

Kuna testosteroon mängib lihaste kasvamisel olulist rolli, võivad madala testosterooni tasemega mehed märgata olulist lihasmassi vähenemist. Arvatakse ka, et tasakaalust väljas testosterooni ja östrogeeni tase võib põhjustada meestel rasvumist. Ja ka vastupidi – mida suurem on rasvapolster kõhul, seda madalam on testosterooni tase.

Meeleolumuutused ja probleemid mäluga

Madala testosterooni tasemega mehed võivad kogeda tavalisest rohkem meeleolumuutuseid, neil võib olla sagedamini depressiooni, kergesti ärritumist või on neil raskusi keskendumisega. Kuna vanusega väheneb nii testosterooni tase kui ka mälu, siis arvavad mitmed arstid, et madal testosterooni tase mõjutab ka mälu halvenemist.

Milline on normis testosterooni tase?

Testosteroonitaset saab määrata ja sellega võimalike murede põhjused väljaselgitada testosterooni analüüsiga. „Testosteroonitase on kõrgem varahommikul. Seega on parim aeg analüüsiks kella 9 ja 12 vahel hommikul,“ soovitab laboriarst. Toidulisandina (k.a. kompleksvitamiinide koostises) võetavad suured biotiini ehk B7-vitamiini annused (üle 5 mg päevas) võivad mõjutada testosterooni analüüsitulemust andes valekõrgeid tulemusi. Seetõttu soovitab arst biotiini võtmise katkestada vähemalt 24 tundi enne testosterooni vereproovi andmist.

Dr Laasik soovitab alates 35aastatele meestele kontrollida testosteroonitaset iga nelja kuni viie aasta tagant. Kui tase langeb liiga madalale või kui mehel on madalale testosteroonile viitavad tunnused, võib kaaluda testosteroonravi. „Kui juba raviga on alustatud, tuleb väga hoolikalt jälgida, et testosteroonitase ei muutuks liiga kõrgeks. Liiga kõrge testosteroonitase võib põhjustada stressi ja hormoonsüsteemi häireid.“