Uudised

TV3 VIDEO | Irja Lutsar: vaktsineerima hakatakse ilmselt uue aasta alguses, kuid kõikidele ei pruugi seda jaguda 

Ohtuleht.ee, 23. november 2020 20:28
Irja LutsarFoto: TV3
Koroonavaktsiini väljatöötamine ja tootmine on täistuuridel. Mitmed suurriigid planeerivad koroonaviiruse vaktsineerimist alustada juba detsembris. Kas Eestis on võimalik koroonaviiruse levik taaskord kontrolli alla saada ja kuna jõuab vaktsiin meie inimesteni? Nendele küsimustele andis TV3 saates „Duubel“ vastuse viroloog Irja Lutsar.

Lutsar usub, et praegused meetmed võiksid ära hoida riigi lukkupanemise. „Tahan loota, et reeglid aitavad. Peamine on meeles pidada, et iga inimese panus on tähtis. Me ei ole reeglite karmistamisega hiljaks jäänud ja saame üheskoos levikule piiri panna,“ rääkis ta.

Samal teemal

Kas viirust on võimalik kontrolli alla saada või jäämegi igal kevadel ja sügisel selle haardesse? „Aitab kogu komplekt ehk mask, kätepesu ja distantsi hoidmine. Ilmselt päris lahti me viirusest niipea ei saa, kuid piirata on võimalik. Aasia reeglid meile siiski ilmselt ei sobi, sest inimeste jälitamine ei ole aktsepteeritav,“ lisas ta.

Kolmel-neljal suurel tootjal on vaktsiinid õige pea valmis ja lähiajal hakatakse süste tegema. Lutsar toonitas, et ette võib tulla ka takistusi: „Immuunsuseks oleks vaja, et 75 protsenti populatsioonist oleksid vaktsineeritud või haiguse läbi põdenud. Et haigusest lõplikult võitu saada, peaks kogu maailma ära vaktsineerima. Ilmselt hakatakse vaktsiini jagama järgmise aasta alguses, kui eelisjärjekorras saavad vaktsiini eesliini meditsiinitöötajad. Seejärel jõuab järg hooldekodude kätte. Peamine mure on see, et kõikidele ei pruugi vaktsiini jaguda, kuid tehased pannakse ilmselt täistuuridel tööle.“

Samal teemal

24.11.2020
PIIRANGUD SELGED! Tänasest kehtib maskikohustus, 2 + 2 ja rida teisi reegleid, Harjumaal ja Ida-Virumaal on piirangud karmimad
23.11.2020
Juhtkiri | Valitsus muutis viirusvõitluses taktikat
23.11.2020
Seisukoht | Eesti uus rahvussport: maskideta inimeste loetlemine
23.11.2020
TERVISEAMET BLOKIB TEISITIMÕTLEJAID! Lauljatar Nancy imestab: esitasin asjalikke küsimusi