Lapsed

VIIRUS KIMBUTAB KA IMIKUID: ära tee köha ja nohu ravimisel neid vigu! 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 29. november 2020 10:00
Foto: Vida Press
Nagu täiskasvanuid, mõjutab viirusteaeg ka beebisid, kuid nende köha ja nohu on mõnevõrra keerukam ravida. Mida imiku köha ja nohu korral ette võtta ja milliseid vigu vältida?Köha ja nohu põhjused on beebidel ja täiskasvanutel üldjuhul sarnased. Benu farmatseudi Triin Hirvlaane sõnul on peamiselt süüdi viiruslikud nakkushaigused, aga ka allergiad või kuiv toaõhk.„Viirusliku köha ja nohu korral võib imikul tõusta palavik, ta võib nutta rohkem ning keelduda toidust ja olla loid. Köha võib beebil tekkida ka nohu tõttu, sest ninas tekkiv sekreet voolab kurku ja see ajab köhima. Viiruslik köha on alguses kuiv ärritusköha ning muutub mõne päeva pärast rögasemaks,” kirjeldab farmatseut.Haiguse ajal on oluline, et beebi saaks piisavalt vedelikku. „Kõige sobivamaks on rinnapiim, sest see sisaldab umbes 88% vett. Alternatiiviks võib olla piimasegu,” toob Hirvlaan välja.

„Enamik nohu- ja köharavimeid on mõeldud kasutamiseks alates esimesest eluaastast või vanematele lastele. Siiski on võimalusi, kuidas ka imikutel nohu ja köha leevendada.” 

Beebi ei tohi haigetega kokku puutuda

Samal teemal

„Kuna viirushaigused levivad peamiselt aevastamise ja köhimise teel ning pesemata käte tõttu, on tarvis jälgida, et beebi ei puutuks kokku haigetega. Samuti tuleks vältida rahvarohkeid kohti ning veenduda, et kõik pereliikmed peseksid regulaarselt käsi,” soovitab Hirvlaan.
Kui nohu on juba imikule külge hakanud, soovitab farmatseut puhastada nohust nina apteegis müüdava meresoola- või keedusoola sisaldava lahusega, mis on saadaval nii tilkade kui spreidena.

Küll aga tuleb Hirvlaane sõnul meeles pidada, et imikutele ei sobi limaskesta turset alandavad ained ning et alla kaheaastastel ei tohi kasutada ka rögalahtistavaid ravimeid.
„Ninast saab liigset sekreeti eemaldada ninaaspiraatori või ninapumbaga,” selgitab Hirvlaan. „Kui nina on kinni või sekreeti oleks vaja vedelamaks saada, siis on parim abimees inhalaator. Inhalaatorites võib kasutada destilleeritud vett või füsioloogilist lahust.” 

Foto: Erki Pärnaku

Hingamist kergendab palsam või asendi muutmine

Ka köha korral on farmatseudi sõnul parimaks lahenduseks inhalaatoriga auru tegemine ja sissehingamine.„Küll aga tuleks meeles pidada, et beebile ei tohi teha kuuma auru – inhalaatori jahe aur on beebile sobivam,” märgib Hirvlaan.
Samuti ei sobi imikutele tugevad eeterlikud õlid, sest nende sissehingamine võib limaskesta hoopis ärritada.

„Seetõttu ei tohiks kasutada beebide läheduses puhtaid eeterlikke õlisid,” paneb farmatseut südamele ja tuletab meelde, et ka rahvameditsiinis populaarse küüslauguga ei tohiks liiale minna – seda võib küll haige lapse tuppa panna, aga vaid nii, et imik küüslauku ise kätte ei saaks.

„Alates lapse teisest eluaastast võib soetada aroomiplaastreid, mida saab kleepida lapse riietele nohu või köha korral.”
Samuti võib määrida last hanerasvaga või beebidele mõeldud külmetuspalsamiga.

„Imikutele on müügil palsamid, mida võib õrnalt rinnale, seljale ja jalataldadele määrida. Need avaldavad lõõgastavat toimet hingamisteedele ja aitavad kergemini hingata.” Kuid kuna imikute nahk on õrn, võivad tugevaid eeterlikke õlisid sisaldavad palsamid nahka ärritada ja seetõttu ei soovita Hirvlaan kasutada beebide puhul nii-öelda Vietnami salvi tüüpi palsameid.

Teinekord aitab aga haiguse ajal imikul paremini hingata ka tema peaaluse tõstmine kõrgemale. “Tuleks jälgida, et beebile ei pandaks patja otse pea, vaid madratsi alla,” hoiatab Hirvlaan.

Foto: Pixabay

Ebamugavust ülemistes hingamisteedes võib põhjustada ka kuiv toaõhk, mis  mõjutab nina limaskesta. “Limaskest muutub siis kuivemaks ja beebidel võib see põhjustada koorikute moodustamist ninas.”
Farmatseut selgitab, et kui beebi ninahädade põhjuseks on aga hoopis tubane kuiv õhk, siis oleks kasulik käia temaga värskes õhus jalutamas ning tuulutada tuba, aga teha seda nii, et ei tekiks tõmbetuult.

“Samuti võib niisutada beebi nina füsioloogilise lahusega või osta õhuniisutaja,” annab Hirvlaan nõu.
Küll lükkab farmatseut ümber müüdi, justkui võiks rinnapiima ninna tilgutamine beebit aidata. “See hoopis soodustab koorikute teket ninas, mistõttu pole seda mõistlik teha.”

Allergiaga tuleb pöörduda arsti poole

Apteegist uuritakse tihti ka seda, kas beebidele võib anda haigestumise korral taimeteed ja mett. “Mett ei ole soovitatav anda alla ühe aasta vanustele lastele, sest see võib tekitada allergiat. Tihti arvatakse, et ka kummelitee on sobilik kõikidele beebile, kuid tegelikult võivad nii kummel kui ka teised korvõielised põhjustada samuti allergiat,” märgib Hirvlaan.
Kui beebi vesist nina ja köhatamist põhjustab allergia, tuleb pöörduda arsti poole. “Kui imik on allergiline näiteks õietolmule, tolmule või kassikarvadele, siis võib pakkuda ajutist leevendust nina loputamine füsioloogilise lahusega, mis aitab allergiatekitajaid nina limaskestalt vähemaks uhuda,” selgitab ta. Samuti aitab tubade regulaarne koristamine ja õhutamine.
Küll aga soovitab farmatseut pöörduda arsti poole kohe, kui palavik või viirushaiguste ilmingud kimbutavad alla kolme kuu vanust imikut.

“Kuna beebidel on raske sekreeti välja köhida, siis tuleb perearstiga ühendust võtta ka juhul, kui köha on alla ühe aasta vanusel lapsel – eriti kui köha on justkui haukuv või vilisev.”

Viiruslik nohu on iseparanev haigus ja läheb farmatseudi sõnul tavaliselt üle ühe nädala jooksul, aga kui nohu on pikemalt ja muutub värviliseks,  näiteks tumekollaseks või roheliseks, tasub samuti perearstiga ühendust võtta.