Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 1. detsember 2020 07:00
Naise seksuaalne tervis on tema emotsionaalse ja füüsilise heaolu seisukohalt väga oluline. Iga naise keha ja seksuaalsus on ainulaadne ja selle kohta võib tekkida palju  küsimusi. Siin on viis küsimust, mida  naised on küsinud seksuaaltervis.ee nõustajatel ja mida on teistelgi kasulik teada!

Miks kõht valutab „päevade“ ajal?

Mõningane menstruaalvalu on loomulik reaktsioon. Seoses verejooksu algamisega vabanevad emakas ained, mida nimetatakse prostaglandiinideks. Need põhjustavad tugevaid emaka kokkutõmbeid ja emakalihases tekib verevarustuse häire, mida naine võib tunda valuna.

Osa naistel esineb emakalihases prostaglandiine teistest rohkem ja selle põhjus on teadmata.  Menstruaalvalu saab leevendada ja kõige lihtsam vahend on apteegis käsimüügis olevad nn tavalised valuvaigistid (nt ibuprofeen).

Rääkige oma murest noortenõustaja, naistearsti, perearsti, kooliarsti, vanemate või täiskasvanuga, keda usaldate. Valuvaigisti tuleks võtta kohe, kui valu tekib, mitte oodata, kuni valu muutub väljakannatamatuks. Vajadusel tuleb ravimit võtta korduvalt lubatud annuseid silmas pidades. See tähendab seda, et tabletid peaksid ka tööl võin koolis kaasas olema.

Kui käsimüügi valuvaigistid ei aita, siis soovitame pöörduda naistearsti vastuvõtule, näiteks lähimasse noorte nõustamiskeskusesse, seal võib arst kirjutada välja tugevamaid valuvaigisteid.

Foto: Merilin Ulm

Tampooni paigaldades tundsin tupes imelikku muna või moodustist, mis see on?

Moodustis, mida tupes tundsite, on tõenäoliselt emakakael. Kui naine ei ole parajasti seksuaalselt erutunud, on tupp suhteliselt lühike ning emakakael asub tupeavause lähedal. Sel ajal on mõnel naisel võimalik emakakaela sõrmega katsuda. Emakakael on puudutades ümar ja sile, erinevatel naistel erineva suurusega, selle läbimõõt on tavaliselt 2–5 cm ja selle keskel võib tunda väikest nõgusust – see on emakakaela kanali suue.

Misasi see neitsinahk täpselt on ja millest saab aru, et see on purunenud?

Neitsinahaks ehk hüümeniks nimetatakse kitsamat kohta tupe sissekäigus. Neitsinahal puudub funktsioon: tegemist on lihtsalt suguteede arengu jäänukiga, mis ei oma meditsiiniliselt tähtsust.
Eri naistel on see erineva ehituse ja kujuga, mõnel vaid vaevuaimatav ringjalt kitsam koht, teisel aga selgelt kitsas limaskestavolt tupe sissekäigus. Mõnel inimesel hüümen üldse puudub või on sedavõrd elastne, et ei rebene, vaid venib.

Esimestel seksuaalvahekordadel, mil mees viib peenise tuppe, neitsinahk pinguldub ja venitub, see võib põhjustada ka valu. Mõnikord võib neitsinahk esimese seksuaalvahekorra käigus servast rebeneda ja veidi veritseda. Muretsemiseks pole põhjust, sest veritsus on enamasti vähene ja möödub iseenesest.

Sageli on esimene seksuaalvahekord hoopis ilma valuta ja veretult, sest neitsinahk ei rebenegi, vaid ainult venib. Veritsuse ja valu puudumine ei anna seega infot selle kohta, kas neitsinahk on purunenud või kas varem on seksuaalvahekord toimunud.
Mitu teadusuuringut on näidanud, et ka arstid ei suuda läbivaatuse käigus hinnata inimese “neitsilikkust”.

Foto: Tiit Tamme

Ma ei saa vahekorda astudes oma partneriga orgasmi. Samas olen väga erutatud, kuid niipea kui partner paneb peenise tuppe, ma lõpuni minna ei suuda. Milles võiks olla probleem?

Seksuaalse erutuse ja orgasmi tekkes on oluline kliitori ehk kõdisti stimulatsioon. Seksuaalse erutuse korral täitub kliitor verega ja muutub eriti tundlikuks. Kliitorit saab stimuleerida mitmel moel: partner hellitab keelega või sõrmega või valides selliseid asendeid, kus näiteks partneri häbemeluu surub õrnalt kõdistile vms. Ka võib naine ise oma kliitorit käe või vibraatoriga stimuleerida.

Sageli on probleemiks partnerite vähene suhtlemine seksuaalteemadel. Kui partnerid räägivad avameelselt seksuaalteemadel, juhendavad üksteist, siis enamasti leitakse koos lahendus, mis mõlemale partnerile sobib. Tähtis on anda partnerile teada, missugused puudutused pakuvad Teile kõige enam naudingut ning kui pikka eelmängu te piisava erutustaseme saavutamiseks vajate. Orgasmi mittesaamine võib ka olla seotud alateadliku/teadvustamata hirmuga enesekontrolli kaotamise ees või hoopis suure püüdega orgasmi saada. Soovi korral on võimalik pöörduda edaspidise nõuande saamiseks seksuaalnõustaja vastuvõtule lähimasse noorte nõustamiskeskusesse.

Foto: Pixabay

Mul ei teki üldse seksiisu, iha ja erutustunnet. Kas see võib olla tingitud antibeebipillidest, olen neid mitu aastat järjest võtnud?

Seksuaalvahekorra sagedus ei pruugi olla otseselt seotud iha ja naudinguga. Mõned paarid seksivad harva, kuid tunnevad suurt iha teineteise vastu. Seksuaalne iha on inimestel erinev.

Võib ka nii olla, et üks partner soovib rohkem oma seksuaalset iha väljendada ja seksuaalvahekorras olla kui teine. Ka paarisuhte kestel võib iha väheneda ja suureneda, sõltuvalt sellest, kui pikalt on koos oldud, kui lähedaseks on saadud või hoopis omavahel võõraks jäädud. See, kuidas partnerid oma seksuaalsust väljendavad, oma keha tunnevad, partnerit hellitavad ja suunavad ennast hellitama, mängib kindlasti olulist rolli iha tekkes ja suurenemises.

Kui iha on kord tekkinud, siis ei pea selle suurendamiseks alati “vaeva nägema”, vaid see võib olla vastastikku mõnu pakkuv hellitamine ja erutamine. Mõned inimesed on öelnud, et pole üldsegi tähtis, mida teha ja kuidas täpselt ennast ja oma partnerit erutada, vaid tähtis on tunne, et soovitakse seda teha just selle partneriga.

Iha sõltub ka tervislikust seisundist ja ravimite tarvitamisest, kindlasti ka varasematest seksuaalkogemustest.

Pillid (rasestumisvastased tabletid) võivad osade uuringute andmetel iha vähendada, kuid teiste uuringute andmetel mitte. Enamasti pole pillid ainus põhjus iha vähenemises, vaid olulisemal kohal on muud, näiteks varasemate seksuaalkogemustega, paarisuhtega või tervisega seotud põhjused.

Kui tunnete, et tahaksite omavahelist iha suurendada, siis ilmselt on mõistlik proovida esmalt oma partneriga sel teemal rääkida. Tuleks püüda leida sobiv rahulik hetk ning anda mõista, et soovitakse rääkida enda jaoks olulisel teemal.

Oma küsimuse või murega saab pöörduda seksuaaltervis.ee internetinõustajate poole. Teenus on anonüümne ning tasuta. Küsimustele vastab üle 30 eksperdi, sealhulgas naistearstid, ämmaemandad ja psühholoogid.