Uudised

PLAANILINE RAVI ON SUURES OHUS! Meditsiinijuhid: palun vähendage kontakte nakkuse piiramiseks (10)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 1. detsember 2020 09:55
Prof Peep TalvingFoto: Erakogu
Vähendage kontakte, hädavajalike kontaktide puhul tagage hajutatus, kandke maske, järgige kätehügieeni ja õhutage ruume, paluvad tervishoiu hädaolukorra meditsiinistaapide juhid.

Tartu Ülikooli Kliinikumi kriisikomisjoni juht, anestesioloogia ja intensiivravi kliiniku juhataja prof Joel Starkopf ja Regionaalhaigla juhatuse liige-ülemarst prof Peep Talving panevad südamele: viiruse leviku piiramine ja muu vajaliku ravi kättesaadavus sõltub igaühe käitumisest.

Eesti liigub praegu Covid-19 nakatumise sellise taseme suunas, mis juba tingib vajaduse plaanilise ravitöö piiramiseks. Eesti meditsiinisüsteemis on  töötajate ja haiglavoodite arv piiratud.  Jätkuva nakatumiste kasvuga kaasnev vajadus luua täiendavaid voodikohti Covid-19 haigete raviks tähendab, et haiglate personal ja voodid tuleb muust tööst vastavas mahus vabastada.

Prof Joel Starkopf Foto: Erakogu

Palume igaühe panust, et haiglad saaks võimalikult suures ulatuses jätkata plaanilise ravitööga. Ainult ühise pingutusega on see võimalik. Igaühe käitumine mõjutab plaanilist ravi meie kõigi perekonna- ja kogukonna liikmetele – see võib olla sinu ema, sinu isa ja sinu naaber, kelle ravi ja elukvaliteet sinust sõltub.

Mida igaüks saab teha?

Nakkuse leviku pidurdamiseks on vaja lihtsustatult öeldes viia nakkuskordaja ehk R0 alla 1 (praegu on see 1,25). Seda saab saavutada, kui igaüks pingutab natuke ja annab oma panuse:

- vähendades oma kontakte,

- vähendades nakatumise tõenäosust kontaktides, st inimeste keskel viibides tuleb tagada hajutamine ja kanda maski,

- tagades kätehügieeni, järgides köhaetiketti.

Meenutuseks – mask kaitseb kahel moel: nakatamise eest ja nakatumise eest. Maski kandes väheneb tõenäosus, et viirusekandja kannab viirust edasi. Samuti väheneb maski kandes maskikandja saadav viirusedoos, kui ta puutub kokku nakkusohtliku inimesega. Lühidalt – minu mask kaitseb sind, sinu mask kaitseb mind!

Foto:

Samal teemal

31.12.2020
LUGEJATE LEMMIK 2020! Mis toimub? Kas koroonadiagnoosi eest tõesti makstakse? Mille tõttu need inimesed tegelikult surid?
20.12.2020
Teadusuuringud ja loomulikud eksperimendid. Arst: mida pole maskide kohta seni räägitud?
06.12.2020
Koroonahaige, kes oli 12 tunni kaugusel surmast: arvasin, et ma ei näe enam kunagi oma lapsi
27.11.2020
EESTI PROFESSOR SOOVITAB: kasutage kõiki võimalikke vahendeid viiruse leviku takistamiseks!