Peaminister Jüri RatasFoto: Robin Roots
Toimetas Keit Paju 2. detsember 2020 20:10
Peaminister Jüri Ratas sõidab reedel Ida-Virumaale, et tutvuda olukorraga piirkonnas, kus nakatumistase on suhtarvudes Eesti kõrgeim, ja arutada, kuidas toetada kohalikku kogukonda koroonaviiruse vastases võitluses.

Otsus väisata Ida-Virumaad sündis täna toimunud videosilla käigus, millest võtsid osa kohalike omavalitsuste ning hädaabiteenuste ja terviseameti esindajad.

„Võimalus tutvuda idavirulaste nägemusega sellest, mida valitsus peab täiendavalt tegema nii üleriigiliselt kui ka konkreetse regiooni suunas, on väga tänuväärne ja vajalik. Terve Eesti eesmärk on üks, et koroonaviiruse levikut paremini ohjeldada ning vähendada selle laastvat mõju majandusele ja inimeste heaolule,“ ütleb Ratas. 

Nakatumistase on Ida-Virumaal tänase seisuga 808,88 ehk kaks korda kõrgem kui Harjumaal. Sillamäel on nakatumisnäitaja 100 000 elaniku kohta juba üle tuhande.

Kohalike omavalitsuste ja terviseameti spetsialistide hinnangul on suurimaks murekohaks huviharidus, harrastussport ning võistlused siseruumides, sest just sealt on paljud haiguskolded alguse saanud. Samuti teeb murelikuks see, et inimesed jätkuvalt käivad kergemate haigussümptomitega tööl.

„Tegemist on piirkonnaga, kus kaugtöö tegemise võimalused ei ole nii laialdased, ja seetõttu on eriti tähtis, et töötajad ja tööandjad koostöös tagaksid viiruse leviku peatumise töökohtadel. Seda aitab saavutada kontaktide vähendamine nii töökohal kui ka eraelus. Tööandjate poolt on tähtis tagada, et tööl viibivad ainult terved töötajad ning töökohtadel on tagatud kõikide vajalike ohutusmeetmete rakendamine. Riik panustab sellesse omalt poolt võimaldades alates 1. jaanuarist saada haigushüvitist juba teisest haigusepäevast,“ sõnab peaminister.

Terviseamet tegeleb sellega, et tagada Narva haiglale ja Ida-Viru keskhaiglale, samuti terviseameti regionaalsele osakonnale lisapersonali ning parandada tervishoiuteenuste kättesaadavust. Ida-Virumaal on tihendatud ka ametiasutuste ja kohalike omavalitsuste koostööd. Hoolekandeasutustel, mille personal ja kliendid on langenud haiguse ohvriks, on samuti võimalik saada täiendavat riigi abi nii personali kui ka isikukaitsevahendite osas.