Keha

MAKS STREIGIB! Kuus varajast märki, mis võivad viidata maksahaigusele 

Sirje Maasikamäe, 28. detsember 2020 06:00
Tihti viib maksahaigusteni ebaõige toitumine – valgu- ja vitamiinide puudus, rasvaste toitudega liialdamine.Foto: Vida Press
Kui maks on terve, ei pane sa seda tähelegi. Aga kui maks hakkab streikima, on tervis ohus. Kahtlasi märke ei tohi kindlasti ignoreerida!

Maks on organismi põhilaboratoorium, mis osaleb valkude, rasvade, süsivesikute ja muude ainete ainevahetuses. Kui maks töötab korralikult, puhastab see verd, aitab toitu seedida ja võitleb nakkustega. Maksa võiks nimetada lausa keha superkangelaseks, sest sellel on ka võime taastuda, kui seda on rikutud. Aga taastumisvõime pole lõputu!

Maksahaigused pole haruldased. Väga sage on näiteks rasvmaks, mis on miljonitel inimestel –  selle teket soodustavad muu hulgas alkohol ja ülekaal. Maksahaigus ei anna pikka aega tunda ja ka siis on sümptomid sageli ebamäärased. Siin on varajasemaid märke, mis võivad viidata maksahaigusele.

1. Kollasus

Kui maks ei tööta korralikult, võivad nahk ja silmavalged muutuda kollaseks. Kollasus tuleneb sellest, et verre koguneb bilirubiini, mida maks ei suuda enam töödelda.

 2. Uriini ja väljaheite värv muutub

Kollasus mõjutab ka uriini ja väljaheite värvi – tavaliselt muutub piss tumedaks ja väljaheide heledaks.

3. Sügelus

Naha kihelusel ja sügelusel võib olla palju põhjusi, näiteks neeru- või kilpnäärmeprobleemid, kuid see võib viidata ka maksaprobleemidele. Siis on sügelust tunda üle kogu keha. Naha värv võib olla normaalne – muidugi mitte sealt, kust on kraabitud.

4. Sinikad ja verejooksud

Kui maks ei tooda piisavalt vere hüübimist soodustavaid valke, tekivad kergemini sinikad ja verejooksud.

5. Paistetus

Maksaprobleemide korral võib hakata kõhupiirkonda ja alakehasse kogunema vedelikku.

6. Väsimus ja tüdimus

Vahel ei tunne inimene, et midagi on valesti. Inimene võib tunda ebamäärast väsimust, jõuetust ja apaatsust. Need võivad olla ka maksahaiguse varasümptomid.

Foto: Pixabay

 Mis rikub maksa tööd?

Maksahaigusi, nagu ka kõiki teisi haigusi, on lihtsam ennetada kui ravida. Maksa tegevust võib häirida palju asju, eeskätt vale eluviis. Tänapäeva inimene liigub vähe, sööb valesti, eelistab kiirtoitu, töötab palju, ei puhka piisavalt, kannatab sageli stressi all, mida püüab leevendada alkoholiga. Kõik jätab jälje ka maksa tervisesse.

Ravimeid töödeldakse maksas, mistõttu neid ei tohi tarvitada mõtlematult ja nendega liialdada. Kõigil ravimitel võib olla ka kõrvaltoimeid. Mõnede ravimite pikka aega või suurtes annustes võtmine võib põhjustada soovimatuid kõrvaltoimeid – kahjustada maksarakke.

Alkohol on maksa põhivaenlane

Maks on üldjuhul vastupidav organ. Sellest hoolimata suudab alkohol hävitada maksarakke hulgal, mille tagajärjel tekib sageli püsiv kahjustus. Kõigist inimese tarbitavatest toitainetest avaldab maksale suurimat mõju alkohol. On tõestatud, et alkoholi tarbimise ja maksakahjustuste vahel on otsene seos. Kui arst on juba diagnoosinud maksakahjustuse, võib alkoholi edaspidine joomine saada saatuslikuks.

Foto: Pixabay

Allikad: Medical Daily, Tervemaks.ee, Alkoinfo.ee

Samal teemal

24.08.2021
SÄÄSTA OMA MAKSA! 6 elulist valikut, mille eest maks on tänulik
04.08.2021
MIKS MAKS VALUTAB? Kaks kõige levinumat eksiarvamust selle ülitähtsa organi kohta
26.07.2021
MAKSA SUVISED VAENLASED: need kolm asja panevad sellele paraja põntsu!
23.06.2021
LÕPUTU LIHASÖÖMISE PIDU? Nende tarkustega hoiad seedimist ega pea ka järgmisel päeval põdema!