Meeled

ALKOHOLIST LOOBUDA OLI JÕHKRALT KEERULINE: „Nädal aega järjest jõin. Kõik oli üks suur must auk.“ (21)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 11. juuli 2021 15:00
Foto: Vida Press
42aastane edukas ettevõtja Martin oli kunagi suur pidutseja, kelle tormilise elu juurde kuulus sageli ka alkohol. Nüüdseks on ta alkoholiga praktiliselt lõpparve teinud, aga loobumise tee oli käänuline ja libastumistega. „Nädal aega järjest jõin. Kõik oli üks suur must auk,“ meenutab ta üht suuremat tagasilangust.

Sissejuurdunud elurütmi muutmine võib hoolimata hoogsast pealehakkamisest olla päris raske. Martinil kulus selleks ligi kolm aastat.  „Minu jaoks oligi selle juures kõige keerulisem oma vanu harjumusi muuta,“ räägib ettevõtja oma kogemusest. „Varem oli põhimõte, et tööd tuleb teha maksimumiga, aga pidu panna samamoodi. Kuidas sa ütled äripartnerile, et täna ma ei võta?“

Oma käitumismustrite muutmiseks on oluline sõnastada, mida ja miks sa muuta soovid. „Ega ma vist seda enda jaoks nii täpselt läbi mõelnud olnud. Tahtsin muutust, aga selle juures püsimine oli kohati ikka jõhkralt keeruline,“ räägib Martin.

Kust leida motivatsiooni?

Samal teemal

Martin leidis motivatsiooni oma lastest, kellele ta tahtis parem eeskuju olla. „Mul on kaks poega. Ma tahan nende jaoks olemas olla. Mõtlesin, millisena nad oma isa hiljem mäletavad. Ja see pilt ei olnud kõige ilusam,“ tunnistab Martin.

„Praegu näiteks lähen õhtul pigem trenni. Lastega käime palju õues, mängime. Varem seda väga ei olnud,“ räägib Martin, kuidas ta igapäevarutiin muutunud on.

Üks keerulisemaid proovikive on seltskondlikud kokkusaamised.  „See oli hästi raske. Selle eest ma pugesin peitu. Pigem vältisin olukordi, kus tuleb alkoholist keeldumiseks vabandusi otsida. See oli minu jaoks lihtsalt nii ebamugav, et pigem üldse ei läinudki kuskile,“ räägib Martin.

Tagasilöökidest toibumine

Martinil tuli ette ka libastumisi. Tagasilangusesse tõukas teda lähedase pereliikme kaotus, millega oli emotsionaalselt väga raske leppida. „Nädal aega järjest jõin. Kõik oli üks suur must auk. Millestki ei saanud aru,“ räägib Martin, kuidas ta elus pidepunkti kaotas.

Väiksemaid libastumisi oli mehel veelgi  ja need andsid vahepealsetele edusammudele alati ränga hoobi. „Järgmisel päeval on masendus ikka korralik,“ tõdeb mees. „No kuidas sa tunnistad endale, et ei suuda üldse kohe kaine olla?!“

Püsi selge!

Kas oled samuti jõudnud äratundmisele, et alkoholiga võiks hakata pisut piiri pidama, ent ei oska kusagilt pihta hakata? Sel juhul tasub uurida eneseabiprogrammi „Selge“.

Programm on mõeldud iseseisvaks kasutamiseks kõikidele, kes soovivad oma alkoholiga seotud käitumismustreid muuta, alkoholitarvitamist vähendada või seda üldse lõpetada. Programm on anonüümne, tasuta ja selle leiab veebiaadressilt selge.alkoinfo.ee.

Rohkem infot programmi kohta: alkoinfo.ee/programm-selge

Samal teemal

03.11.2021
KAS TUNNED, ET VAJAD ALKOHOLI? 4 kindlat märki, et sul on juba joomisega probleem
04.06.2021
KAS MAITSEB HÄSTI? Mis juhtub, kui juua iga päev õlut?
24.05.2021
KAS OLED TOIMIV ALKOHOOLIK? 4 märki, et kontroll kipub kaduma
07.04.2021
OLED SAGELI TÕBINE? 10 igapäevast halba valikut, mis tõmbavad haigusi ligi