Foto: Martin Ahven
Toimetas Keit Paju 12. detsember 2020 11:56
Terviseamet avaldas täna varahommikul esialgsed koroonaviiruse testide tulemused, mille järgi oli positiivseid teste 357. Lõunaks esitas amet kodulehel ööpäeva kohta täpsustatud andmed: 7698 tehtud koronaviiruse testist olid positiivsed 760.

Esmaseid positiivseid teste oli 9,9% testide koguarvust.

Rahvastikuregistri andmetel laekus enim uusi positiivseid testitulemusi Harjumaale, kus koroonaviirusega nakatumine tuvastati 402 inimesel. Harjumaa uutest juhtumitest 302 on Tallinnas.

Ida-Virumaale lisandus 211 ning Tartumaale 51 uut positiivset koroonaviiruse tuvastamise testi tulemust. Pärnumaale lisandus 18 uut nakatunut, Võrumaale 14 ja Lääne-Virumaale 12. Raplamaale tuli juurde üheksa uut positiivset testi tulemust. Lääne- ja Valgamaale lisandus viis uut nakatunut. Järva-, Põlva- ja Viljandimaale neli ning Jõgeva- ja Saaremaale kolm uut positiivset testi tulemust. Hiiumaale lisandus kaks uut nakatunut. 13 positiivse testitulemuse saanul puudus rahvastikuregistris märgitud elukoht.

Viimase 14 päeva haigestumus 100 000 inimese kohta on 453,06 ning esmaste positiivsete tulemuste osakaal tehtud testide koguarvust 8,4%.

Terviseameti jälgimisel on ligi 28 000 inimest

Põhja regionaalosakonna jälgimisel on üle 16 700 inimese, kellest 2944 on nakatunud. Ida regionaalosakonna jälgimisel on üle 6200 inimese, kellest nakatunud on 1510.

Lõuna regionaalosakonna jälgimisel on üle 4000 inimese, kellest 727 on nakatunud (nakatunute number sisaldab ka põhja regionaalosakonna jälgitavaid). Lääne regionaalosakonna jälgimisel on üle 1000 inimese, kellest 190 on nakatunud.

Suri kuus inimest

12. detsembri hommikuse seisuga viibib haiglas 268 COVID-19 patsienti, juhitaval hingamisel on 16 patsienti. Koju saadeti 26 inimest ning neli inimest viidi üle mitte-COVID-19 osakonda ja kuus inimest viidi üle teise haiglasse. Uusi COVID-19 haigusjuhtumeid avati 39.

Ööpäeva jooksul suri kuus koroonaviirusega nakatunud inimest – 89aastane naine, 83aastane mees, 78aastane mees, 75aastane mees, 74aastane naine ja 68aastane naine. Kokku on Eestis surnud 148 koroonaviirusega nakatunud inimest.

Tänaseks on haiglates lõpetatud 985 COVID-19 haigusjuhtumit 965 inimesega. 12. detsembri seisuga on tervenenud 10 629 inimest. Neist 8124 inimese (76,4%) haigusjuhtum on lõpetatud, 2505 inimese (23,6%) puhul on positiivsest testist möödunud rohkem kui 28 päeva ja inimene ei viibi haiglaravil ehk ootab tervenemise kinnitamist.

Eestis on koroonaviiruse tuvastamise võimekuse tekkimisest 2020. aasta kevadest tehtud ligi 542 000 viiruse SARS-CoV2 määramise testi. Esmaseid positiivseid teste on kokku olnud 17 713 (3,2% testide koguarvust). Koroonatestide täpsemat statistikat saab vaadata Terviseameti koroonakaardilt.

Uus testimispunkt

Jõgeval Medicum ja SYNLAB on avaliku testimise eestvedajatena alustanud koostööd testimise osas ka Jõgeva haiglaga. Nii saab alates homsest, pühapäevast (13.12.20) anda saatekirja olemasolul ninaneelu proovi Jõgeva haigla eraldi sissepääsuga spetsiaalselt loodud testimiskabinetis. Address on Piiri 2. Testile pääsemiseks on vajalik kontakteeruda oma perearstiga. Esialgu on testimispunkt avatud E, K, R 10-12.00, aga saatekirjade arvu kasvades on haigla personal valmis laiendama testimisaegasid.

Proovid toob SYNLAB oma Tallinna laborisse ja väljastab inimestele vastused 24-48 tunni jooksul digilugu.ee keskkonda ja TESTI mobiilirakendusse.

Laadi alla HOIA rakendus

Laadi Google Play või App Store’i kaudu oma telefoni mobiilirakendus HOIA, mis teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Samuti saad nii anonüümselt teavitada teisi kasutajaid enda haigestumisest.

Rakenduse kasutajate telefonid vahetavad omavahel anonüümseid koode ning riik, rakenduse tootja ega telefoni tootja ei saa teada, kes kellega lähikontaktis oli. Loe lisa www.hoia.me.

COVID-19 on piisknakkushaigus, mida põhjustab aevastamisel ja köhimisel inimeselt inimesele ning saastunud pindade ja pesemata käte kaudu leviv SARS-CoV-2 viirus.

Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) andmetel on tänase seisuga HOIA rakendust alla laaditud 226 132 korda. Läbi rakenduse on end haigeks märgitud 1354 korda, millest aktiivseid haigusjuhte on hetkel 461.

Koroonatestimine.ee koduleht koondab infot saatekirjaga, piiriülese ja tasulise testimise kohta. Lisaks on seal vajalik info arstidele ning tööandjatele. Samuti on sel lehel võimalik broneerida endale aeg saatekirja olemasolul, saada sertifikaadi infot, klienditoe numbreid ja asukoha koordinaate testimiskohtade kohta.

Vähendame kontaktide arvu, katkestame nakkusahelad

"Eesti meditsiinisüsteemi ähvardab ülekoormus. Meie eesmärk on peatada viiruse leviku kasv ja püüda olukorda säilitada, et seejärel saavutada nakatunute arvus langustrendi," kirjutab Terviseamet.

"Seetõttu peab jõule ja aastavahetust tähistama tänavu ohutult – tähista jõule vaid lähimate pereliikmetega. Enne lähedastega kohtumist veendu, et kõik on terved. Jõule tähistades hoia mõõdukat distantsi ka pereliikmetega. Haigusel on peiteaeg, seega vähenda igasuguseid lähikontakte juba praegu, et vältida võimalikku nakatumist – selleks, et saaksid jõuludel olla koos perega. Mõtle enne välja minekut oma käigud läbi. Võimalusel kasuta asjaajamistel e-kanaleid," palub amet.

"Jõuluostude tegemisel ajasta need aegadel, mil kauplustes on vähem rahvast. Kontaktivabalt saab oste teha internetis. Kutsume üles hoiduma talvevaheajal välismaale reisimisest. Välisreisid tuleks koroonaviiruse jätkuvalt kõrge leviku tõttu teistes riikides edasi lükata," lisab amet.

Lisainfot COVID-19 kohta leiab terviseameti veebi- ja Facebooki-lehelt.