Uudised

VIDEO | Terviseameti juht Üllar Lanno: tervishoiu hädaolukord on jõudnud kulminatsiooni (18)

Ohtuleht.ee, 23. detsember 2020 12:00
Üllar LannoFoto: Kuvatõmmis terviseameti pressikonverentsi videost
Sotsiaalminister Tanel Kiik, terviseameti peadirektor Üllar Lanno ja Synlab Eesti juhatuse liige dr Kaido Beljaev andsid kolmapäeval pressikonverentsi, et rääkida Covid-19 leviku hetkeolukorrast Eestis. 

Samal teemal

Üllar Lanno sõnul on praegu kõige olulisem sõnum see, et tervishoiu hädaolukord on jõudnud kulminatsioonini. „Sellisel tempol, nagu Põhja-Eestis asi liigub, peame ilmselt tulevikus otsa vaatama sellele, kas plaaniline haiglaravi saab üldse jätkuda.“ 

Terviseameti peadirektori sõnul on koroonanumbrid märkimisväärsed, aga olulisem on see, milline on riigi üldine seis. „Arstide ja õdede nakatumine töökohal viib üha rohkem haiglaid kreeni.“ Lanno arvates pole varsti enam võimalik leida vajaliku kogemusega tervishoiutöötajaid.

„Kui me vaatame intensiivravi, siis on seal täna 31 patsienti. Kolm nädalat tagasi oli see number kolm korda väiksem,“ selgitas Lanno. Seda arvestades ja praeguse olukorra jätkudes võib terviseameti peadirektori sõnul Eestis 18. jaanuariks vajada intensiivravi juba 90 koroonahaiget.

Lanno sõnul tekitab rõõmu asjaolu, et Ida-Virumaal kehtestatud piirangud on viinud selleni, et vähemalt Sillamäel, mis oli nakatumisnäitajatega Euroopa eesotsas, on nakatumise kasv pidurdunud.

„Viiruse levik on jätkanud tõusu kõigist piirangutest ja meetmetest hoolimata,“ mainis sotsiaalminister Tanel Kiik. Kõige kiiremas kasvufaasis on Eesti suurim regioon Harjumaa, kus elab 40% Eesti elanikest. Viiruse levik seab Kiige sõnul ohtu ravi andmise. 

Kiik tõdes, et viirust ei tohi lasta kiiresse kasvufaasi, kust seda tagasi pöörata on kordades keerulisem. Tervisesüsteemi plaan hõlmab testimisvõimekusi, isikukaitsevahendite varude küsimusi, teadustööd, seiret, valikuid ja uuringuid, mida on valitsus juba käivitanud ja rahastanud.

Valitsus on kinnitanud vaktsineerimisplaani, mida pidevalt täiendatakse. Kolme kuu jooksul on Pfizer lubanud tarnida 140 000 doosi vaktsiini, millest jätkub 70 000 inimesele. Järgmisena peaks saama müügiloa Moderna ja ootel on ka muud vaktsiinid. Kiige sõnul on esmane eesmärk 100 000 vaktsineerimist, mis on muidugi miinimumtase. Eestil on võimekus võtta suurtes kogustes vastu ka nõudlikumad vaktsiinid – külmikud selleks on olemas. Minister mainis, et vaktsineerimisega alustatakse sel pühapäeval Ida-Virumaal, Tallinnas ja Tartus.

Synlabi juhi Rainar Aamisepa asemel pressikonverentsil viibiv Synlab Eesti juhatuse liige dr Kaido Beljaev kinnitas, et Synlab pühade ajal ei puhka ja testimisvõimekus on neil päevadel Tartus ja Tallinnas tagatud. Mujal sõltub see laekuvate saatekirjade arvust. „Rõhutan, et oleme siin väga paindlikud ja vajadusel muudame lahtiolekuaegu reaalsest vajadusest lähtuvalt,“ sõnas Beljaev. Samuti on testimise võimekus piisav ja vastused liiguvad operatiivselt digilugu.ee keskkonda.

Terviseameti peadirektori hinnangul on täiendavate meetmete pealepanek tervise aspektist õigel ja piisaval tasemel. Sotsiaalminister Kiige sõnul võib alati selle üle arutada, mis oleks see õige kuupäev. Kolmapäeval avalikustatud otsusteni jõudmisel arvestati viiruse leviku praegust pilti, teadusnõukoja ettepanekuid ja Tartu Ülikooli seireuuringut.