Uudised

KARDIOLOOG RAHUSTAB KÕHKLEJAID: sel põhjusel peaksid eakad südamehaiged end kindlasti Covid-19 vastu vaktsineerima! (3)

Margus Viigimaa, kardioloog, 28. detsember 2020 11:55
"Kõrvaltoimed esinevad harva ja on lühiajalised, kestvusega kuni paar päeva," selgitab koroonavakstiinide kohta kardioloog Margus Viigimaa.Foto: Tiina Kõrtsini
Minu poole on pöördunud paljud vanemaealised patsiendid ja küsinud, kas eakatel südamehaigetel on vajalik vaktsineerida Covid-19 vastu või on neil vaktsineerimise tüsistuste risk liiga kõrge.

Minu vastus on kindel „jah“. Põhjendan seda faktide keeles. Maailmas on koroonaviiruse tagajärjel surnud üle 1,6 miljoni inimese ja nende hulgas on üle 65-aastaseid ca 80%. Südame-veresoonkonna haiguse (kas või kõige levinuma kõrgvererõhutõve) esinemisel on suremuse risk oluliselt kõrgem.

Samal teemal

Jah, vaktsiinidel on kõrvaltoimed. Eestisse saabunud Pfizer-BioNTech ja varsti loodetavasti saabuva Moderna Covid-19 vaktsiinide kliinilistes uuringutes on leitud olulisematena süstekoha valulikkust, allergilisi reaktsioone, nõrkust, peavalu, lihasvalu, palavikureaktsiooni.

Selles osas ei erine Covid-19 vaktsiin oluliselt teistest vaktsiinidest. Need kõrvaltoimed esinevad harva ja on lühiajalised, kestvusega kuni paar päeva.

Selle võimaliku ebamugavustunde kaalub kuhjaga üle pikaajaline kaitse selle potentsiaalselt surmava haiguse vastu. Hea uudis eakatele on, et üle 65-aastastel esineb Covid-19 vaktsiini kõrvaltoimeid vähem. Selle võimalik selgitus on väiksem põletikureaktsioon ja immuunvastus vanemas eas.

Covid-19 vaktsiinid eakatele südamehaigetele väga vajalikud kaitstes neid koroonaviiruse vastu. Vaktsineerimisega seljatame koroonaviiruse ja pöördume tagasi tavapärase elu juurde. Need vaktsiinid on kasutud ainult juhul, kui me neid ei kasuta.