Uudised

Tanel Kiik: valitsus keelutunnile ei mõtle. Me ei näe plahvatuslikku kasvu nakatumises koroonaviirusega (56)

Ohtuleht.ee, 30. detsember 2020 12:50
Tanel KiikFoto: Kaader videost
Kas Eesti võiks järgida naaberriik Läti eeskuju ning kehtestada komandandi- ehk keelutunni? „Eesti ühiskond ei mõistaks, kui värskete otsuste juures enne aastavahetust veel vinti peale keerata. See heidutaks piirangute täitmist,“ kostis seepeale sotsiaalminister Tanel Kiik.

Kiige sõnul oleks valitsus valmis komandanditundi kaaluma, aga selleks peaks olema reaalne andmestik, mis sellist otsust toetaks. „Ükski uuring ei anna märku, et toimuks plahvatus [nakatumises],“ ütles sotsiaalminister Covid-19 hetkeolukorra pressikonverentsil, mis toimus kolmapäeval. „Valitsus alles kehtestas uued piirangud, mis algasid sellest esmaspäevast. Nende mõju me veel ei tea.“

Terviseameti peadirektor Üllar Lanno lisas, et Eestis on tervishoiusüsteem paremas seisukorras kui Lätis, kus praegu viibib haiglates 1048 koroonapatsienti.

Samal teemal

Lanno tõdes konverentsil, et rõõmustavaid sõnumeid ei ole eriti pakkuda. Eestis levib jätkuvalt ulatuslikult Covid-19, millega haigestumise intensiivsus paistab eelkõige silma Tallinnas ja selle lähiümbruses. Samas on levik tõstmas pead suvepealinnas Pärnus, Rapla- ja Järvamaal, aga ka Ida-Virumaal.  

Kui nakatumine on vähenenud noorte seas, siis kasv paistab silma eakate hulgas. Lanno tõi eraldi välja 80aastaste ja eakamate vanusegrupi, kus on suur tõenäosus, et inimestel on veel teisi haigusi. Kasvu nähakse ka 30–39 ja 60–69 vanusegrupis, mis viitab Lanno sõnul sellele, et tihedamalt on mindud külla (vana)vanematele.

Välismaalt sissetoodud juhtumite protsent Eestis on 2,8 ning eelkõige käib see Venemaa, Rootsi, Suurbritannia ja Soome kohta.

Lanno arvutustel peaks aastavahetusel olema haiglas 500 koroonapatsienti, praegu on neid 411.

Sotsiaalminister Tanel Kiik tõi välja, et haiglad saavad hakkama, kui koroonapatsientide arv jääb 300–400 vahele. Kui neid on 500–600, tuleb hakata kärpima plaanilist ravi. Ühtlasi palus Kiik poliitilistel oponentidel hoiduda vaktsineerimise ja selle kava kritiseerimisest, kuna plaanid on tehtud ja neid viiakse läbi vastavalt sellele, mida eksperdid ja arstid on pidanud õigeks ja mõistlikuks. „Kava ei ole loodud poliitikute poolt,“ teatas Kiik.

Eesti perearstide seltsi juht Le Vallikivi nõustus Lanno hinnanguga, et koroonanumbrid on hirmuäratavad ja sarnaselt ministrile ei olnud Vallikivi nõus kriitikaga, et vaktsineerimise tempo on loid. Perearst Vallikivi tõi välja, et logistiliselt on vaktsineerimine toonud välja väikeseid kitsaskohti, kuid üldiselt ei kujuta kogu vaktsineerimine perearstidele midagi uut. Perearstikeskused kutsuvad iga-aastaselt riskirühmasid vaktsineerima.

Põhja prefekt Kristian Jaani ütles, et aastavahetusel on väljas 50–60 patrulli ning nende põhiline ülesanne on nakkusohu ennetamine, mis tähendab suurt selgitustööd. „Loodame eelkõige inimeste endi mõistlikkusele,“ ütles Jaani, kes soovitab ilutulestikku jälgida võimalusel kodust. Kui aga otsustatakse välja minna, tuleks panna mask ette ja jälgida, et erinevad kümneliikmelised inimgrupid ei seguneks.