Uudised

LEVIK JÄTKUB: suure viirusesisaldusega reoveeproovide hulk on kasvanud (2)

Toimetas Triinu Laan, 29. jaanuar 2021 15:13
Foto: Stanislav Moshkov
Tartu Ülikooli juhitava reoveeuuringu põhjal võib öelda, et viiruse levik püsib stabiilselt suur. Siiski on kasvanud rohke viirusesisaldusega proovide hulk.

Uuringu juhi, Tartu Ülikooli antimikroobsete ainete professori Tanel Tensoni sõnul on kasv tulnud keskmise viirusesisaldusega proovide arvelt. „Võrreldes möödunud nädalaga on tulemusi kuvava kaardi üldmulje läinud punasemaks. See väljendub ka Eesti keskmist olukorda kirjeldavas reoveeindeksis, mis on paaril eelneval nädalal olnud languses, nüüd aga taas tõusule pöördunud. Sellest võib järeldada, et tõenäoliselt on nakatunute hulk mitmeski Eesti piirkonnas vahepeal kasvanud,“ selgitas Tenson.

Koroonaviiruse reoveeseire kaart (2021. aasta jaanuari neljas nädal).Foto: Allikas: Tartu Ülikool

Viirusesisaldus reoveeproovides on keskmisest suurem pea kõikjal Eestis, mistõttu on piirangute ühtlustamine uuest nädalast Tensoni hinnangul igati asjakohane. „Viiruse levikut pidurdab üksnes lähikontaktide vähendamine. See on ühtviisi oluline kõigis Eesti piirkondades,“ ütles Tenson. 

Koroonaviiruse seire reoveest annab varajast infot viiruse leviku hindamiseks enne kliiniliste haigusjuhtude tuvastamist. Uuring aitab avastada varjatud koldeid ja jälgida muutusi puhangudünaamikas.

Reoveeproove võetakse iga nädal kõigis maakonnakeskustes ja üle 10 000 elanikuga linnades.

Koroonaviiruse levimuse uuringust leiab täpsema info Tartu Ülikooli veebilehelt.

Samal teemal

28.01.2021
Valitsus ühtlustab koroonapiirangud üle Eesti: restoranid võivad kauem lahti olla; kinod, teatrid ja spaad avatakse taas
23.12.2020
VIDEO | Terviseameti juht Üllar Lanno: tervishoiu hädaolukord on jõudnud kulminatsiooni
22.05.2020
Tartu Ülikooli koroonaviiruse uuring võtab ette piirangute leevendamise mõju