Uudised

Regionaalhaigla juhid: eeskuju huvides loodame, et ka teised haigla nõukogu liikmed lasevad end vaktsineerida (20)

Toimetas Triinu Laan, 29. jaanuar 2021 18:40
Põhja-Eesti regionnalhaigla ülemarst-juhatuse liige professor Peep Talving.Foto: Raigo Pajula / Sotsiaalministeerium
Regionaalhaigla juhatuse esimees Agris Peedu ja  ülemarst-juhatuse liige professor Peep Talving leiavad, et Eesti vajab vaktsineerimise eeskujusid ning nii regionaalhaigla nõukogu liikme vaktsineerimine kui ka Venemaa peakonsuli vaktsineerimine Narvas mõjub hea eeskujuna. 

"Meil seisab ees veel palju selgitustööd, et inimesed soostuksid vaktsineerima ning selles osas peaksid eeskuju näitama eelkõige meditsiiniasutuste töötajad, valitsuse liikmed ning teised olulised arvamusliidrid," kirjutavad regionaalhaigla juhid asutuse kodulehel avaldatud arvamusloos

Samal teemal

"Tegime detsembris regionaalhaigla covidstaabis lähtuvalt haigekassa suunistest otsuse, et haigla jaoks eraldatud vaktsiinidest vaktsineerime esmajärjekorras eesliini töötajad, toimepidevuseks olulised juhid ja covidstaabi liikmed. Haigla nõukogu peame haigla toimepidevuse oluliseks osaks ning pakkusime ka neile vaktsineerimise võimalust," selgitavad Peedu ja Talving. 

Seejärel said võimaluse haigla ülejäänud töötajad ning teised tööprotsessides olulised inimesed. Regionaalhaigla vaktsineerimiskava koostamisel on lähtunud põhimõttest, et see oleks läbipaistev ning selge, aga ka piisavalt paindlik, et kõik doosid vaktsiini leiaksid kasutust.

"Tänaseks võime uhkusega öelda, et 81% regionaalhaigla arstidest on vaktsineeritud, kahjuks õdede ja hooldajate puhul me sellist taset saavutanud ei ole," rõõmustavad juhid. 

Samas on palju äraootaval seisukohal töötajaid, kes pole veel vaktsiini kasuks otsustanud ning alles kaaluvad ning jälgivad, kuidas vaktsiin kolleegidele mõjub. On ka neid, kes ütlevadki, et nemad ei vaktsineeri ning mõnikord võib põhjendus olla igati asjakohane ja seotud tervislike põhjustega.

Esialgne huvi vaktsineerimisele nii regionaalhaiglas kui ka teistes haiglates on raugenud. "Sageli oleme ka olukorras, kus külmast välja võetud doosidele on vaja kiiresti leida kandidaat majast või väljastpoolt, sest haigla juhtidena ei saa me lubada, et ükski doos väärtuslikku vaktsiini rikneks."

Haiglatöötajad on põhjendatult eliitvaktsineeritud, kuid selle rühma langev huvitatus mõjutab vahetult ka elanikkonna vaktsineeritust.

Vajame vaktsineerimise eeskujusid

On selge, et koroonavaktsiini ja vaktsineerimise ümber on palju kahtlusi, hirmu ja teadmatust. Siinkohal tulevad mängu eeskujud. "Teavitustöö peab jätkuma ning eelarvamustest vabanemisel vajame eeskujusid. Sõna levimisel on oluline roll arvamusliidritel, olgu nendeks president, linnapea, valitsuskabineti liikmed, haiglate töötajad ise, kõik kes pandeemia lahendamise eest ühel või teisel moel vastutavad," rõhutavad Talving ja Peedu.

"Meie eesmärgiks peab olema võimalikult lai vaktsineerituse tase mitte ainult haiglas, sest haiglatöötajate vaktsineerimine on lõpusigel, vaid kogu Eesti rahva seas. Ainult nii on meil lootust Covid-19 ning selle uued, veelgi nakkavamad viirusetüved kontrolli alla saada."

Meedikud toovad näiteks Iisraeli, kus on esimese vaktsiinidoosi saanud 48 protsenti elanikkonnast ja seda läbi esmase arvamusliidrite vaktsineerimise ja laia kaasamise. Inimesed vajavad vaktsineerimisel eeskujusid.

"Me ei saa sundida vaktsineerima, see on iga inimese vabatahtlik otsus, aga nagu öeldakse eeskuju on nakkav," toovad meedikud välja, et eeskujuga tuleb võimestada nii eesti- kui ka venekeelset elanikkonda, kellel on otsuse tegemine veelgi keerulisem, sest ollakse kahjuks ka tihti teistsuguses meediavoos.

"Kõlab ehk irooniliselt, aga kui vaktsineerida otsustas vaid üks regionaalhaigla nõukogu liikmetest, siis eeskuju huvides loodame, et teevad sama otsuse ka teised haigla nõukogu liikmed. Kõlab ka paljudele üllatuslikult, kuid siinkohal võib olla oluline roll vene keelt emakeelena kõnelevate inimese valikute tegemisele kaasa aitamisel olla ka Venemaa peakonsulil Narvas, kes otsustas salaja vaktsiinisüsti saada ning just Euroopa Liidu heakskiidetud vaktsiini," leiavad haiglajuhid. 

Eestile on ka oluline toimepidevuse tagamine, sest keegi ei soovi ju, et riiklikul tasandil olulised inimesed, kes juhivad kriisi, teeksid seda haiglavoodist.

"Praeguse vaktsineerimisplaani ja meediasuhtumise taustal näeme tõsist ohtu, et Eesti elanikkonna vaktsineeritus saab olema liiga madal ja nii me jäämegi majandust, kultuuri, haridust ja heaolu laastavate piirangute pantvangi pikkadeks kuudeks."