Lapsed

ASENDAMATUD AINED: need on lapse vitamiinivarude parimad allikad! 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 2. märts 2021 07:00
“Võtmesõnaks on tervislik toidulaud. Et õpilane saaks söögist rohkem kui vaid energia ja kalorid,” juhib kooliõde Reet Ester tähelepanu.Foto: Vida Press
Kõige lihtsam ja kättesaadavam vahend tervena püsimiseks ja organismi  tugevdamiseks on tervislik eluviis, kinnitab Jakob Westholmi Gümnaasiumi kooliõde Reet Ester. Kooliõe sõnul on äärmiselt oluline, et õpilased toituks mitmekülgselt ja täisväärtuslikult, siis ei teki ka vitamiinide ega teiste elutähtsate ainete puudust. 

Kooliõde Reet Ester tõrjub levinud arusaama nagu liiguks viirused ringi eelkõige kevadel ja sügisel. kui on niiskemad ilmad  ja üks korralik talv peatab viiruste leviku. “Tegelikult see nii ei ole. Ägedatesse viirushaigustesse võib haigestuda kõikidel aastaaegadel. Viirushaigustele on iseloomulik hooajalisus. Haigestumised sagenevad sügise saabudes, jõuavad haripunkti veebruaris ja vaibuvad soojade ilmade tulekuga,” räägib kooliõde. “Organismi vastupanuvõime talveperioodil on seega väga oluline.” 

Samal teemal

“Selleks, et hoida oma immuunsüsteem talveks võitlusvõimelisena, tuleb omaks võtta tervislik eluviis,” soovitab kooliõde Reet Ester kõige tõhusamat retsepti, mis võib tunduda küll lihtne ja elementaarne, aga millest kinnipidamine ei taha inimestel alati õnnestuda.

“Kehaline aktiivsus, piisav uni ja tasakaalustatud toitumine on need kolm sammast, mis toetavad igas vanuses õpilast hea enesetunde saavutamisel, õpivõime tõstmisel ja haiguste ennetamisel. “

Lumisele talvele tasub tänulik olla - lapsed veedavad hea meelega aega õues liikudes, mis aitab arendab füüsilist vormi, annab energiat ja parandab meeleolu. “Ühtlasi toob värskes õhus viibimine hea isu ja une,” kinnitab kooliõde. 

“Vitamiinid on asendamatud toitained, milleta organism hakkama ei saa, seega on vitamiinirikkad  toidud hea tervise aluseks,” ütleb kooliõde Reet Ester. Foto: Arno Mikkor

Asendamatud ained 

Palju räägitakse talve ja tervise kontekstis vitamiinidest. Nende tähtsust ei alahinda ka kooliõde Reet Ester, kelle sõnul on aga lapsele, kelle organism kasvab ja areneb vitamiinid ning ka mineraalained olulised igal aastaajal. “Võtmesõnaks on siin tervislik toidulaud. Et õpilane saaks söögist rohkem kui vaid energia ja kalorid,” juhib kooliõde Reet tähelepanu.

“Vitamiinid on asendamatud toitained, milleta organism hakkama ei saa, seega on vitamiinirikkad  toidud hea tervise aluseks.”

Immuunsusest rääkides ei saa üle ega ümber C-vitamiinist, kuid organismi vastupanuvõime tugevdamiseks on vaja ka A-, E-, B- rühma vitamiine, D3-vitamiini, foolhapet ning mineraalainetest rauda, tsinki, mangaani, vaske, joodi ja seleeni.

Igal vitamiinil on organismis oma kindel ülesanne ja nende tegevusvaldkond on kokku hoopis laiem kui organismi tugevdamine köha ja nohu vältimiseks. Vitamiinid ja mineraalained hoolitsevad ka seedimise ja ajutegevuse eest, tugevdavad hambaid ja juukseid, toidavad küüsi ja nahka.  

“Ükski toiduaine ei sisalda aga kõiki vitamiine, seepärast on vaja  süüa  korrapäraselt kõiki toite viiest erinevatest toidugrupist,” viitab kooliõde teada-tuntud toidupüramiidile, mida kooliõed tutvustavad ka õpilastele.

Just sealt on näha, kui suur peaks olema osakaal näiteks teraviljal-kartulil või loomsetel valkudel nagu liha, kala ja muna.  Kooliõde peab toidupüramiidi väga heaks ja käepäraseks teejuhiks, mida järgides saab organism kätte piisavas koguses vitamiine ning mineraalained.

Foto: Pixabay

Ka talvel on võimalik tervislikult toituda 

Kas talvisel ajal, mil just värske puu- ja köögiviljaga kitsam, võiks lapsele anda juurde purgivitamiine? Kooliõde Reet Ester on seda meelt, et toidulisandid ei peaks õpilase menüüsse kuuluma, eelistatult võiks õpilane saada vajalikud ained kätte toidust ja isegi, kui pole parasjagu värske kraami kõrghooaeg, on poodides siiski aasta ringi saada ka värskeid puu- ja juurvilju, lisaks hapendatud, kuivatatud ja külmutatud viljadele.

Erandiks on D-vitamiin, mida me toidust ja Eesti lühikesest suvest piisavalt palju ei saa. “Suurenenud D-vitamiini vajadus on kindlasti õpilastel kiire kasvuperioodi ajal,” ütleb kooliõde. D-vitamiini ülesandeks on hoolitseda  luustiku, aga ka hammaste eest. 

Foto: Tiina Kõrtsini

Vitamiinide ja mineraalainete puudus võib lõppeda tõsiste tervisehädadega, seepärast toonitab kooliõde veel kord: õpilaste toidulaud olgu mitmekesine.  “Vitamiinide  puudus võib tekkida ebakorrapärasel toitumisel, erinevate dieetide katsetamisel, valel toidueelistusel, ühekülgsel toitumisel, toiduainete valel töötlemisel,” loetleb ta ja lisab, et koolilapsel peab olema päevas  kolm põhisöögikorda ja lisaks paar tervislikku vahepala.

Samal teemal

04.12.2021
KAS PEAKSID VÕTMA VITAMIINE? Proviisor selgitab, millal on neid tõesti vaja
20.09.2021
LOO KAITSEKILP HAIGUSTE VASTU! 7 igapäevast võimalust, kuidas immuunsust tugevdada
26.02.2021
ELURÕÕM ON LÄINUD? 5 soovitust, mis aitavad kergest depressioonist vabaneda ravimiteta