Uudised

KAS TÕESTI PEAN END VAKTSINEERIMA? Arst selgitab, miks koroonahaigus on diabeetikutele ohtlik (2)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 13. veebruar 2021 09:00
"Kui oled jäänud haigeks, siis mõõda kodus veresuhkrut sageli päeva jooksul, mitte ainult hommikuti," soovitab dr Ülle Jakovlev diabeetikutele. . Foto: Vida Press
Dibeetikul ei ole koroonaviirusesse nakatumise risk kõrgem, kuid kõikidel diabeetikutel on kõrgem risk koroonaviiruse raske vormi väljakujunemiseks, ütleb ITK endokrinoloogia keskuse juhataja dr Ülle Jakovlev. 

„Pöördun kõikide oma patsientide poole soovitusega vaktsineerida. Me teame, et kui sul on diabeet, ei ole sinu nakatumise risk koroonaviirusesse kõrgem kui teistel. Kuid kõikidel diabeetikutel on kõrgem risk koroonahaiguse raske vormi väljakujunemiseks.

Samal teemal

Raske koroonaviiruse infektsiooni väljakujunemiseks diabeetikutel on kindlad riskifaktorid – kõrgem iga, halvem diabeedi kompensatsioon, suurem kaal, diabeedi tüsistuste ja kaasnevate haiguste, nagu näiteks kõrge vererõhk, olemasolu.

Miks tuleb diabeetiku keha viirusega halvemini toime, kui veresuhkur on kõrge? Kui oled jäänud haigeks, võitleb su keha viirusega ja vabastab selles võitluses palju aktiivseid aineid, mis tõstavad veresuhkrut.

Keha vabastab ka varuks talletatud suhkrut, et anda sulle energiat paranemiseks. Samas ei tule keha toime veresuhkru normaliseerimisega ja pikemat aega kõrge veresuhkru tõttu tõuseb raske üldseisundi kujunemise risk. Nendeks on diabeetiline ketoatsidoos ja hüperosmolaarne seisund.

Keha peab võitlema viirusega ja samas suutma hoida organismi tasakaalu, see nõuab suurt pingutust ja sageli ka meedikute abi.

Kui oled jäänud haigeks, siis mõõda kodus veresuhkrut sageli päeva jooksul, mitte ainult hommikuti. Manusta igapäevaseid diabeediravimeid, nii suukaudseid kui süstitavaid. Kui veresuhkrunäitajad püsivad mitme päeva jooksul kõrged ja enesetunne halveneb, võta ühendust oma arstiga. Haigestumise vältimiseks tuleks kinni pidada kehtestatud reeglitest, pesta ja desinfitseerida käsi, kanda maski, hoida kahemeetrist vahet ja vaktsineerida.

Patsiendid küsivad vastuvõtul sageli, kas vaktsineerimine ikka on vajalik. Selgitame neile, et diabeedi diagnoosiga inimestel on oluline vältida haigestumist koroonaviirusesse, kuna nende risk raskelt haigeks jääda on kõrge. Vaktsineerimine on kõige efektiivsem viis haigestumist ja raske üldseisundi väljakujunemist vältida. Soovitame kindlasti vaktsineerida koroonaviiruse vastu, kui sulle sellist võimalust pakutakse.

Samal teemal

12.02.2021
VAKTSINEERIDA VÕI MITTE? Arst soovitab, kuidas peaksid käituma allergikud
10.02.2021
KUI OHTLIK ON KÄIA HAMBAARSTI JUURES? Arst selgitab, mis aitab vältida koroonaviirusega nakatumist
09.02.2021
VAKTSINEERIDA VÕI MITTE? Onkoloog soovitab, mida peaks tegema vähihaige
09.02.2021
KIIRABIKESKUSE JUHT: me ei tea kunagi, mida järgmised minutid võivad tuua